03.03.2010
KONSPEKT
Temat: Ciało i przestrzeń - brzuch, plecy, pośladki, boki.
Cele:
Kształtowanie percepcji słuchowej
Stymulowanie aktywnej świadomości poszczególnych części ciała w różnorodnych warunkach i sytuacjach
Uświadomienie położenie własnego ciała w relacji do przestrzeni, jak również poruszania się w niej
Wyrabianie płynności ruchów rąk; usprawnianie manualne
Rozluźnianie mięśni rąk
Kształtowanie umiejętności poruszania się w przestrzeni w określony sposób
Formy:
Grupowa
Indywidualna
zespołowa
Metody:
elementy metod: Kniess'ów, P. Dennisona, W Sherborne, F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
zabawowo - naśladowcza, pokaz, relaksacja
Środki dydaktyczne:
płyta z muzyką, odtwarzacz CD, żółta i zielona tempera, białe chusty, grzechotki, koce, plastikowe miski, orzechy włoskie, wata, patyczki z „wstążkami” bibuły, stemple, wałki malarskie, folia malarska.
Przebieg:
Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
„Grające ciało” - przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone części swojego ciała: głowę , szyję, ramiona, brzuch, ręce, uda, kolana.
„Grająca podłoga” - dzieci trzymają w rękach grzechotki (każde dziecko jedną). W czasie muzyki dorośli rytmicznie uderzają ręką dziecka trzymającą grzechotkę w podłogę. Pilnują siły uderzenia
„Grająca ławeczka” - dzieci trzymają dzwoneczki lub tamburyna; rodzice przytrzymują dłonie dzieci (jak w ostatniej zabawie). Przy piosence rytmicznie uderzają dzwonkami, tamburynami w ławeczkę.
„Rybka” - dzieci wskazują swój brzuch. Kładziemy dzieci na kocu na brzuchu. Rodzice ciągną koc po całej sali.
„Samochód” - dzieci wskazują plecy; „jazda” na plecach na kocu.
„Spacer na pupie” - dzieci przesuwają się na pośladkach samodzielnie odpychając się rękami lub rodzice ciągną koc.
„Bąk na boku” - „karuzela” na kocu.
„Bąk na plecach” - robimy karuzelę, jak w poprzedniej zabawie. Na koniec kołyszemy chwilę dziecko w kocu..
„Przyklej bok do boku kolegi” - przy piosence dzieci poruszają się po sali. W przerwie na hasło „przyklej bok” dzieci szukają pary i przytulają się na moment bokiem do siebie. Wcześniej nauczyciel nazywa z dziećmi części ciała: bok, plecy.
„Myjemy podłogę” - nauczyciel rozdaje dzieciom ściereczki. Przy muzyce dzieci naśladują ruch od lewej strony do prawej. Na przerwę „strzepują” ściereczki.
„Co robi wstążka?” - dzieci dostają patyczki z paskami bibuły. Dorośli trzymając ręce dziecka wykonują płynne ruchy w przestrzeni, starając się zachęcić dziecko, by obserwowało tor ruchu bibułek. Na zakończenie - swobodna zabawa dzieci bibułkami.
„Dzieci się bawią - dzieci śpią” - dorośli rozkładają złożone na pół koce po jednym dla każdego dziecka. Przy muzyce dzieci swobodnie poruszają się wokół kocyków, a na pauzę kładą się kocach.
„Konik na biegunach” - dorośli siedzą za dziećmi w pozycji kucznej. W czasie akompaniamentu wykonują kołysanie do przodu i do tyłu (mogą trzymać dzieci pod ich kolanami). Jednocześnie głaszczą dzieci, szepczą im do ucha.
„Śpiące misie” - dzieci kładą się na podłodze. Przy muzyce rodzice kołyszą nad nimi folia malarską
„ W oczekiwaniu na wiosnę...” - nauczyciel rozdaje białe chusty. Dzieci przy pomocy dłoni, stempli lub wałeczków malują na materiale symbole wiosny : słońce, kwiat....
Wystawa prac; zakończenie zajęć.