Grupa wiekowa: 6 latki
„Wiosną - rodzi się życie” - scenariusz bloku integralnego
Cele:
dzieci powinny: - znać charakterystyczne oznaki wiosny;
wypowiadać się nt wiosny, Wielkanocy oraz rodzącego się życia
rozpoznać głosy: kury, kurczaka, koguta;
rozwiązać zagadki słowne, wzrokowe i słuchowe;
porównywać wygląd jajek: przepiórcze, kurze, kacze, indycze, strusie;
czytać tekst metodą sylabową, układać wyrazy z rozsypanki literowej;
ruchem i gestem zilustrować muzykę;
wykazać się inwencją twórczą w pracy plastycznej;
zgodnie uczestniczyć w zabawach;
odczuwać zadowolenie z wykonanej pracy
dokonać samooceny pracy;
Metody:
elementy pedagogiki zabawy,
improwizacja ruchowa,
słowne: objaśnienie, zagadki,
oglądowe: pokaz obserwacja,
czynne: zadań stawianych do wykonania.
Środki i materiały dydaktyczne:
5 pudełek oznaczonych cyframi od 1 do 6,
koszyk z kurczakami oznaczony cyfrą 6
zawartość 1 pudełka: balony, jajko przepiórki, rebus;
zawartość 2 pudełka: tekst zapisany za pomocą kolorowych sylab, rozsypanka literowa dla każdego dziecka, rebus, jajko kurze;
zawartość 3 pudełka: czapeczki, rebus, jajko kacze;
zawartość4 pudełka: balony, flamastry, nitki do zawiązania balonów, krzyżówka, jajko indycze;
zawartość 5 pudełka: czapka, opaska na oczy, rebus, lusterko, jajo strusia;
płyta „Wesoła szkoła sześciolatka”
koszyk i pisanki dla każdego dziecka;
Przebieg:
1. Powitanie
dzieci „promyczki” wyskakują z siadu;
„Promyczki słońca pozdrawiają się” - wspólny uścisk dłoni nad głowami;
2. Wprowadzenie do zajęcia, krótka rozmowa.
W sali rozmieszczone są pudełka oznaczone cyframi od 1 do 6. Nauczycielka posiada sześć rymowanek. Aby odszukać pudełka trzeba przeczytać rymowankę o cyfrach.
3. pudełko 1- zawartość 1 pudełka: balony, jajko przepiórki, rebus;
ćw. oddechowe: nadmuchanie balonów
ćw. słuchowe: rozpoznawanie głosów kurczaka, kury i koguta,
zaśpiewanie piosenki „Kogucik”
rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka przepiórki
4. pudełko 2- zawartość 2 pudełka: tekst zapisany za pomocą kolorowych sylab,
dzieci odczytują tekst zapisany kolorowymi sylabami;
układanie wyrazów z rozsypanki literowej: baranek, pisanki
rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka kurzego;
5. pudełko 3 - zawartość 3 pudełka: czapeczki, rebus, jajko kacze;
improwizacja ruchowa przy muzyce: „Taniec kurcząt w skorupkach”;
rozwiązanie zagadki słownej i obserwacja jajka kaczego;
6. pudełko 4 - zawartość4 pudełka: balony, flamastry, nitki do zawiązania balonów, krzyżówka, jajko indycze;
ozdabianie pisanek (balonów) flamastrami
rozwiązanie krzyżówki
obserwacja jajka indyczego
7. pudełko 5 zawartość 5 pudełka: czapka, opaska na oczy, rebus, lusterko, jajo strusia;
zabawa ruchowa przy piosence „Kogucik” pt. „Kto zapiał?”
rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka strusiego
porównanie wszystkich jajek: ustawienie od największego do najmniejszego
8. pudełko 6 - kryje żywe kurczątka - dzieci obserwują wygląd, sposób poruszania się, wydawane dźwięki kurcząt.
9. Samoocena dzieci - dzieci, które są zadowolone ze swojego udziału w zajęciu wkładają pisanki do koszyczka.