Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Doskonalenie prowadzenia piłki wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń doskonali prowadzenie piłki wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy.
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje wytrzymałość, Uczeń kształtuje siłę mięśni nóg.
- Wiadomości : Uczeń zna podstawowe przepisy gry w piłkę nożną.
- Postawy i Motywacje: Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń stosuje się do poleceń nauczyciela.
Data: 15.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki, pachołki.
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3bc dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treści lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I. Część wstępna (10' - 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka.
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna |
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanych elementów technicznych w grze.
Zabawa ożywiająca: „Dzień i noc” - uczniowie podzieleni na dwie grupy, stojąc w dwuszeregu plecami do siebie patrzą się przed siebie. Jeden szereg to dzień, a drugi to noc. Wywołana grupa ucieka w kierunku końca Sali, a druga grupa goni.
Ćwiczenia w biegu: - krążenia ramion w przód, - krążenia ramion w tył, - krok odstawno - dostawny, - krok skrzyżny, - poruszanie w wyskoku unosząc raz prawe ramię i lewą nogę, a następnie lewe ramię i prawą nogę.
Ćwiczenia w miejscu: - trucht w miejscu, - skip A w miejscu, - skip C w miejscu, - rozkrok na wysokości bioder, prawa ręka w górze, lewa oparta na biodrze i skłony boczne tułowia, następnie zmiana rąk, - stopy złączone, ramiona wyciągnięte w przód i przysiady, - stopy złączone i jednoczesne krążenia kolan, raz w prawo a raz w lewo, - rozgrzewanie stawów skokowych, - siad prosty i palcami rąk próbujemy dotknąć palców stóp, - podpór na łokcie, nożyce pionowe i poziome, - leżenie przodem, łapiemy rękoma kostki i wykonujemy kołyskę, - postawa zasadnicza, 5 pajacyków.
- skip A z kładzeniem prawej i lewej podeszwy naprzemiennie na piłce, - trucht w miejscu z podawaniem piłki z prawej do lewej stopy, piłka nie traci kontaktu z podłożem. |
PiM 1
|
Dwuszereg
|
II. Część główna (20' - 25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
|
|
U1, SM1,2 PiM 1,2
U1, SM1,2 PiM 1,2
U1, SM1,2 PiM 1,2
U1, SM1,2 PiM 1,2
|
|
III. Część końcowa (3' - 5')
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
Marsz dookoła sali. Wdech powietrza nosem z jednoczesnym unoszeniem ramion w górę, a następnie wypuszczenie powietrzami ustami i opuszczenie ramion w dół.
1. Zebranie przyborów i sprzętu.
2. Zbiórka. 3. Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami. |
PiM1, 2
W1
|
Wyznaczenie dwóch uczniów do zebrania piłek i pachołków
Zbiórka w szeregu |