WIELKANOCNE ŚNIADANIE.
Scenariusz uroczystości
Grupa 6 - latki
Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących zwyczajów ludowych Śląska Cieszyńskiego związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Cele operacyjne: Dzieci znają tradycyjne potrawy („Murzin”- ciasto drożdżowe z wędlinami) . Znają symbolikę świątecznych potraw. Potrafią złożyć życzenia używając języka gwarowego.
Przebieg zajęcia: Dzieci przygotowują salę do wspólnego śniadania. Nakrywają do stołu .Układają i dekorują na talerzach wędliny, jajka , baby, „Murzina”.
Ozdabiają stoły świątecznymi stroikami. Przed śniadaniem dzieci przynoszą resztę potraw tłumacząc młodszym kolegom ich symbolikę.
Chleb i wypieki - symbolizują dostatek .
Wędliny-zdrowie.
Sól-chroni potrawy przed zepsuciem.
Chrzan-gwarantują siłę.
Jajka i baranek- symbolizują życie.
Wiosenne kwiaty-radość
Palma- chroni gospodarza od biedy.
Po wspólnym śniadaniu dzieci zapraszają młodszych kolegów i personel na przedstawienie:
„Gojiczek zielóny”
Trzy dziewczynki wchodzą z przystrojonym gaikiem:
Dej Pan Bóg dobry dziyń pod wasze okynko,
Prziszły my pocieszyć gazdoszka z gaździnkom
Idą gojiczorki od dómu do dómu i głoszóm nowine o tym zmartwychwstaniu.
Drzewkym potrzónsajom i zwóneczkym zwónióm,
Wszystkigo dobrego gazdoszkóm winszują.
Dziewczynki tańczą w kółku, śpiewają fragment piosenki „Gojiczek zielóny”
Gojiczek zielóny pieknie przistrojony
A na tym gojiczku malowane wajca
Som też tu dziyweczki szykowne do tańca.
Gojiczek zielóny….
Pod koniec śpiewu wchodzą chłopcy, skradają się.
Polewają dziewczynki z „ze żberka” dziewczynki z piskiem uciekają
Chłopcy: Prziszli my tu po śmierguście,jyny nas też nie opuście
Kope wajec podarujcie, a kołocza nie szanujcie.
Bo jakbyście szanowali tobyście nóm nic nie dali.
Dziewczynki które uciekły wraz z „gojiczkym” wracają, polewają chłopców.
Tworzą koło i śpiewają dalsze zwrotki piosenki; „Gojiczek zielóny”
Zdało sie nóm zdało,że sie w polu mroczy
A to gazdoszkowi czerniały sie łoczy
Gojiczek…
Zdałó sie nóm zdało, że w polu gorzało
A to gaździneczce liczko zakwitało.
Gojiczek..
Po piosence chłopcy zapraszają dziewczynki do tańca:
„Szła dzieweczka do laseczka”
„Myśliweczek”
Na zakończenie pani dyrektor częstuje dzieci ciastem lub cukierkami.
Dzieci dziękują: Póńbóczek wóm zapłać za ty wasze dary.
Żebyście sie na rok śmiergustu doczekali.
Po skończonej inscenizacji pani dyrektor zaprasza dzieci do szukania w o ogrodzie prezentów od zajączka (jajka niespodzianki)
Literatura: „Starczyn dukat” A. Wacławik
„Ruch i piosenka dla najmłodszych” M. Bogdanowicz
„Śląskie tańce ludowe.” J. Tacina