Scenariusz zajęć
Grupa: 3 - 4 latki
Temat kompleksowy: Święta wielkanocne tuż - tuż
Temat dnia: W wielkanocnym nastroju…
Zapis w dzienniku: Zabawy wg zainteresowań dzieci - dziecko potrafi odkładać zabawki na ich miejsce. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Baranki”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Piosenka „Święta wielkanocne” - dziecko rozumie pojęcie cicho, głośno, potrafi pięknie zaśpiewać piosenkę. Rozmowa na temat piosenki - dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat danej zwrotki. Przeliczanie jajek wielkanocnych - dziecko potrafi odróżnić pisanki od kraszanek, potrafi przeliczać w zakresie 5. Dzielenie na sylaby - dziecko potrafi dzielić na sylaby imiona dzieci z grupy oraz wyrazy związane ze świętami. Zabawa „Taniec kurczaczka” - dziecko potrafi ilustrować melodię gestem. Kolorowanie wielkanocnego obrazka - dziecko używa różnych kolorów, potrafi je odróżniać i nazwać. Zabawy dowolne - dziecko potrafi zagospodarować swój wolny czas.
Cel ogólny: Zainteresowanie świątecznymi motywami i tradycjami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Chętnie bierze udział w zajęciach,
Potrafi wymienić dwa rodzaje jajek wielkanocnych (pisanki, kraszanki),
Potrafi zaśpiewać piosenkę,
Rozumie pojęcia cicho i głośno,
Potrafi wypowiedzieć się na temat piosenki,
Potrafi przeliczać w zakresie 5 oraz dodawać i odejmować,
Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem imię swoje i kolegów z grupy,
Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem wyrazy kojarzone ze świętami wielkanocnymi,
Potrafi zilustrować utwór klasyczny gestem oraz za pomocą przyborów (kurczaczki),
Potrafi nazwać i odróżniać kolory,
Potrafi pięknie pokolorować ilustrację świąteczną,
Poprawnie trzyma kredkę w dłoni,
Używa wielu kolorów w swojej pracy.
Metody:
Podająca: rozmowa,
Praktyczna: zabawa, śpiew,
Formy:
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: płyta z melodią do „Tańca kurczaczka”, gitara, tekst piosenki, ilustracje pisanek i kraszanek, czekoladowe jajeczka (w nagrodę), kurczaczki, karty pracy, ilustracje świąteczne
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Baranki” - na dźwięk tamburyna dzieci czworakują udając baranki. Gdy dźwięk ucicha, dzieci zatrzymują się i „skubią trawkę”.
2. Mycie rąk
3. Śniadanie
4. zabawy dowolne:
Kolorowanki,
Układanki,
Gry
5. Zajęcia dydaktyczne:
Piosenka „Robimy kółeczko” - zachęcenie dzieci do zajęć,
Piosenka „Święta wielkanocne” - nauczyciel śpiewa piosenkę z dziećmi wykonując akompaniament na gitarze. Dzieci śpiewają piosenkę dwa razy - cicho i głośno.
Wypowiedzi na temat piosenki - dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
O czym jest 1 zwrotka?
Co robi kurczątko w 3 zwrotce? Itp.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje:
Po czym poznamy że to pisanka?
Po czym poznamy że to kraszanka?
Jaki kolor ma ta kraszanka?
Przeliczanie jajek wielkanocnych - nauczyciel rozkłada daną ilość ilustracji na dywanie i prowokuje zadania do przeliczania jajek wielkanocnych.
Dzieci dzielą na sylaby imiona kolegów z grupy, następnie nauczyciel pokazuje im ilustracje wielkanocne, dzieci dzielą na sylaby wyrazy przedstawione przez te ilustracje.
Zabawa „Taniec kurczaczka” - nauczyciel rozdaje dzieciom żółte kurczaczki. W rytm muzyki dzieci ilustrują utwór.
Przy stoliczkach dzieci kolorują ilustrację świąteczną - dzieci potrafią poprawnie trzymać w dłoni kredki.
Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom w nagrodę czekoladowe jajeczko.
6. Zabawy dowolne