Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu
Data: 4.11.2010
Grupa wiekowa: 6latki
Prowadzący: Katarzyna Borkowska, Kinga Matusz
Temat kompleksowy: Co potrafię?
Temat zajęcia: Potrafię zachować się bezpiecznie.
Cele ogólne:
wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
Cele szczegółowe:
- poznawcze:
uświadamianie skutków niebezpiecznych, zagrażających życiu dziecka zachowań;
poznanie nazw i wyglądu pojazdów uprzywilejowanych, oraz numerów alarmowych;
- kształcące:
utrwalanie wiadomości i umiejętności dotyczących bezpiecznego zachowywania się na drodze;
doskonalenie analizy i syntezy sylabowej wyrazów;
doskonalenie umiejętności prawidłowego reagowania ruchem na zmiany metrum w czasie zabaw z akompaniamentem muzycznym;
- wychowawcze
integracja grupy i wdrażanie do zgodnej współpracy;
Pomoce dydaktyczne: karteczki z imionami, kolorowe kartki do podziału na grupy, wycięte znaki drogowe dla grup, kartoniki z sylabami,
Literatura dziecięca i pedagogiczna: M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi?”; KLANZA - materiały z kursu;
Etap |
Przebieg |
Kryteria sukcesu dziecka / Zamierzone osiągnięcia dziecka / |
Uwagi (po przeprowadzeniu) |
ZAJĘCIA PORANNE
1. Zabawa integracyjna „Sąsiad”
2. Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”
3. Zabawa dydaktyczna „Twórcze sylaby”
4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Boogie-woogie” |
Dzieci siedzą w kręgu. Zadaniem każdego jest przedstawienie kolegi siedzącego po jego prawej stronie - Jak ma na imię?; Co lubi robić?
Wszyscy uczestnicy stoją w parach. Osoba prowadząca wydaje polecenia np. ręce do rąk - uczestnicy w parach podają sobie ręce (prawa ręka do prawej ręki), stopy do stóp - dotykają się parami, nosy do nosów - dotykają się nosami, plecy do pleców - stają do siebie plecami , ludzie do ludzi - szybko należy sobie znaleźć nowego partnera. Osoba bez pary wydaje nowe polecenia, np.: kciuk do nosa, łokieć do kolana, ..., ludzie do ludzi
Każde dziecko losuje sobie jeden kartonik, na którym jest napisana sylaba np. ko-, la-, ta- . Zadaniem dzieci jest dokończenie słowa poprzez dodanie kolejnej sylaby, bądź sylab.
Pokazywanie odpowiednich ruchów do piosenki „Boogie-woogie” oraz próby połączenia śpiewu z pokazywaniem.
|
DZIECKO: - przedstawia swojego kolegę/koleżankę, podając jego imię i zainteresowania;
- szybko reaguje na polecenia; - poprawnie rozróżnia i wskazuje części swojego ciała i ciała partnera;
- podaje wyraz rozpoczynający się zaproponowaną sylabą;
- ilustruje ruchem piosenkę, równocześnie śpiewając jej tekst; |
|
ZAJĘCIA GŁÓWNE
1. Powitanie „Iskierka”
2. Zapowiedź tematu zajęć - rozmowa kierowana z dziećmi
3. Podział grupy na zespoły
4. Zabawa dydaktyczna - „Puzzle”
5. Nauka wiersza „Lewa noga, prawa noga”
6. Zabawa inhibicyjno - incytacyjna „Sygnalizator świetlny”
7. Zabawa muzyczno - ruchowa „Jesienne kałuże”
8. Quiz
9. Zabawa muzyczno - ruchowa „Groźny pies”
10. Zabawa muzyczna z parasolami
11. Zagadki słowne „Pojazdy uprzywilejowane”
11. Zakończenie - odczytanie hasła, rozdanie orderów
|
Dzieci stoją w kręgu, prowadząca puszcza iskierkę (wypowiada słowa: „Iskierkę puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”) za pomocą uścisku dłoni, każde kolejne dziecko naśladuje ruch do momentu kiedy, iskierka powróci do rąk prowadzącej.
Prowadząca przedstawia temat. Mówi dzieciom, że chciałaby porozmawiać z nimi o bardzo ważnych rzeczach, które oni jako przedszkolaki, powinni umieć robić. Zadaje dzieciom pytanie: Jak sądzicie jakie to rzeczy? Zadaniem dzieci jest podanie propozycji. Prowadzący opowiada również, że wykonując odpowiednie zadania podczas zajęć, dzieci będą odsłaniały poszczególne sylaby hasła (tematu) zajęć. POTRAFIĘ ZACHOWAĆ SIĘ BEZPIECZNIE
Każde dziecko losuje kolorowe kółeczko, w ten sposób tworzą się 4 zespoły (czerwony, niebieski, żółty zielony)
Zespoły otrzymują puzzle, po ich ułożeniu utworzy się znak - Uwaga, przejście dla pieszych.
Przypomnienie zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Nauka wiersza z pokazywaniem:
Lewa noga,
Przypomnienie, jak należy zachować się kiedy przy przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja. Czerwone - stój, zielone - możesz iść.
Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, kiedy prowadzący trzyma w górze krążek zielony, kiedy czerwony dzieci stoją w wymyślonej pozie i nie mogą się poruszyć.
Wprowadzenie dzieci w scenkę sytuacyjną:
Przedszkolaki wyszły z Panią na spacer do parku, ale po drodze było przejście dla pieszych. Doskonale wiedziały jak się zachować. Przyszły do parku, a tam na dróżce były kałuże, po jesiennym deszczu.
Zadaniem dzieci jest przeskakiwać przez kałuże. Jeśli prowadząca wystukuje półnuty - dzieci przeskakuję obunóż, natomiast jeśli ćwierćnuty, dzieci skaczą szybko z jednej nogi na drugą.
Dzieci otrzymują patyczki z numerami. Prowadząca czyta pytanie i możliwe odpowiedzi, dzieci naradzają się w zespole, i podnoszą patyczek z numerem prawidłowej odpowiedzi. -Kolega przewrócił się i nie może się podnieść: a) próbujesz go sam podnieść b) zawiadamiasz dorosłych o zdarzeniu c) szybko odchodzisz -Jesteś jedynym świadkiem wypadku drogowego: a) patrzysz co się dzieje b) odchodzisz c) jak najszybciej dzwonisz po pogotowie lub informujesz dorosłych o zdarzeniu -Zauważyłeś gęsty dym, który wydostaje się spod drzwi: a) uciekasz b )zastanawiasz się co to może oznaczać c) zawiadamiasz dorosłych lub dzwonisz do Straży Pożarnej(lub Policji) -Do drzwi puka nieznajoma osoba: a) otwierasz drzwi b) jesteś cicho, nie otwierasz drzwi, dzwonisz do mamy c) rozmawiasz z nieznajomym, mówiąc mu, że mama późno wróci
Dzieci maszerują, biegają, podskakują do muzyki, kiedy usłyszą szczekanie psa przyjmują pozycję żółwia.
Prowadząca odwołuje się do opowiadanej historyjki. Kiedy dzieci wracały do przedszkola, zaczął padać deszcz. Prowadząca prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wsłuchały się w odgłosy deszczu. Następnie każda grupa otrzymuje parasol. Zadaniem dzieci jest rytmiczne stukanie w parasol - naśladując tym sposobem deszcz.
Kiedy dzieci bezpiecznie chodnikiem wracały do przedszkola, mijały kolejno różne pojazdy: Prowadząca czyta zagadki. Dzieci odpowiadają. Następnie prowadząca pyta dzieci czy znają nazwę tych pojazdów. Jeśli nie, prowadząca mówi, że są to pojazdy uprzywilejowane. Na osobnych kartkach przygotowane ma numery alarmowe, które czyta razem z dziećmi i dopasowuje do odpowiedniej ilustracji pojazdu uprzywilejowanego.
Kiedy wybuchnie wielki pożar oddział strażaków pędzi chwackich dla nich najlepszy na bezdrożach
Kiedy nagle ktoś zachoruje może by nigdy nie wyzdrowiał
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo zatrzyma ręką auta
Po odsłonięciu całego hasła „POTRAFIĘ ZACHOWAĆ SIĘ BEZPIECZNIE”, próby odczytania go wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia. Wręczenie orderów „bezpiecznego przedszkolaka” |
- chętnie uczestniczy w zabawie; - przestrzega reguły zabawy;
- udziela odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania; - zna temat proponowanych mu zajęć;
- zgodnie akceptuje losowe przyporządkowanie do grupy;
- nazywa prezentowany znak ostrzegawczy; - opowiada/objaśnia, jak poprawnie przechodzi się przez jezdnię (ulicę) po przejściu dla pieszych;
- podejmuje próbę mówienia (recytowania) wiersza w grupie; - ilustruje treść wiersza za pomocą gestów i ruchów;
- wyjaśnia, jak należy przechodzić przez jezdnię w miejscach, gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna;
- ilustruje ruchem opowiadanie nauczyciela; - reaguje zmianą aktywności ruchowej na zmianę rytmu wystukiwanego przez nauczyciela; - poprawnie przeskakuje przez przeszkodę obunóż i z nogi na nogę
- wybiera poprawną odpowiedź, na pytania dotyczące właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych; - współpracuje z kolegami i koleżankami w grupie;
- wie jak poprawnie zachować się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych; - wyjaśnia, jak zachować się w sytuacji spotkania z groźnym, niebezpiecznym psem;
- podejmuje próbę wystukiwania na parasolu rytmu zaproponowanego przez nauczyciela;
- podaje poprawną nazwę kolejno prezentowanych pojazdów uprzywilejowanych (karetka (ambulans, pogotowie), wóz strażacki, wóz policyjny, policjant; - łączy pojazd z właściwym dla danej służby numerem alarmowym
- podejmuje próbę wspólnego z nauczycielem i kolegami odczytania hasła - dziękuje za otrzymany order
|
|