Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.
Zapis w dzienniku: zabawy wg zainteresowań dzieci - wdrażanie do wspólnej zabawy. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wyścig”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Rozmowa na temat figur geometrycznych - zapoznanie z nazwami figur i ich kształtem. Szukanie w Sali przedmiotów o kształcie figur. Liczenie figur - utrwalenie przeliczania w zakresie 5. Odwzorowywanie wzoru figur - dziecko potrafi ułożyć podany wzór. Zabawa „Prosimy gościa” - utrwalanie nazw figur. Dokańczamy rytmy - wprowadzenie pojęcia rytm oraz ćwiczenia rytmów. Karta pracy „Pokoloruj odpowiednie figury” - utrwalenie kształtów figur. Rozdanie uśmiechniętych buziek w nagrodę za wspólną zabawę. Zabawa ruchowa z elementem śpiewu „Pingwinek”. Zabawy dowolne - wdrażanie do odkładania zabawek na półki.
Cel ogólny: kształtowanie pojęć matematycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Potrafi nazwać dane figury geometryczne,
Potrafi odróżniać figury geometryczne,
Potrafi ułożyć dalszy ciąg rytmu z figur,
Potrafi odwzorować podany wzór,
Potrafi przeliczać figury w zakresie 5,
Potrafi odnaleźć przedmioty w sali odpowiadające figurom geometrycznym,
Potrafi poprawnie uzupełnić kartę pracy,
Chętnie bierze udział w rozmowie,
Chętnie bierze udział w zabawach,
Uważnie słucha poleceń nauczyciela.
Metody:
Podająca: rozmowa
Praktyczna: zabawa
Formy:
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: figury geometryczne z papieru, karty pracy, wyposażenie sali, medale za pracę, kredki, serwetka.
Przebieg zajęć:
Zabawa ruchowa „Wyścig” - dzieci stają w rozkroku, pochylają się lekko i uderzają rytmicznie dłońmi o uda co przedstawia galop koni. Następnie na hasło „mostek” dzieci delikatnie stukają rączkami o klatkę piersiową. Na hasło „przeszkoda” dzieci wykonują podskok. Na hasło „błotko” dzieci delikatnie nabierają powietrze w policzki i uderzają w nie tak by wyleciało na zewnątrz. Na hasło „panie krzyczą” dzieci wypowiadają „aaaaaa!” natomiast na hasło „panowie krzyczą” dzieci wypowiadają „uuuuu!”. Na koniec dzieci przyspieszają uderzenia o uda zbliżając się do mety.
Mycie rąk
Śniadanie - przypomnienie zasad poprawnego zachowania przy stole
Zabawy dowolne:
Kolorowanki,
Gry,
Układanki.
Zajęcia dydaktyczne:
Piosenka „Robimy kółeczko” - zachęcenie dzieci do zajęć
Rozmowa na temat figur geometrycznych:
Nauczyciel pokazuje dzieciom trójkąt, koło i kwadrat - Co to za figura? Ile boków ma ta figura? Dzieci liczą poszczególne boki.
Następnie ustawia te figury w różnej pozycji i tłumaczy, że zmiana ta nie zmienia nazwy figury.
Dzieci szukają w sali przedmiotów, które są w kształcie figury geometrycznej.
Liczenie figur - nauczyciel rozkłada na dywanie trzy trójkąty. Dzieci przeliczają figury, a potem nauczyciel dodaje jeszcze dwie i wtedy dzieci ponowne je liczą.
Odwzorowywanie - nauczyciel układa na dywanie pewien wzór z figur a zadaniem dziecka jest ułożyć go ponownie.
Zabawa „Prosimy gościa” - nauczyciel rozkłada na dywanie figury i nazywa je. Następnie jedno z dzieci odchodzi na bok, a w tym czasie nauczyciel zakrywa figury i jedną z nich zabiera. Dziecko wraca i jego zadaniem jest odgadnąć jaka to figura.
Dokańczamy rytmy - nauczyciel tłumaczy co to jest rytm, następni układa pewien rytm a potem prosi dzieci by go dokończyły.
Karta pracy - zadaniem dziecka jest pokolorowanie figur w danym kolorze.
Rozdanie buziek za wspólną zabawę z figurami.
Zabawa ruchowa „Pingwinek”
Zabawy dowolne
1