10. 03.2009
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGORWANYCH
W KLASIE I B
Temat bloku: Z techniką za pan brat.
Temat dnia: Urządzenia techniczne używane w domu.
Zapis w dzienniku: Urządzenia techniczne używane w domu. Nazwy i funkcje urządzeń technicznych zasilanych prądem. Ciche i głośne czytanie wiersza Odkurzacz. Układanie i zapisywanie odpowiedzi na pytania do wiersza. Wyraz z rz niewymiennym. Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu: 9 + n. Nazywanie urządzeń technicznych. Rozpoznawanie taktu na 3.
Cel ogólny:
Poznanie wyglądu i zastosowania wybranych urządzeń technicznych.
Cele szczegółowe
Uczeń:
zinterpretuje wiersz
naśladuje odgłosy odkurzacza
wymieni urządzenia techniczne
rozróżni odgłosy różnych urządzeń technicznych
przedstawi, za pomocą gestów, treść wiersza
wykonuje dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu: 9 + n
Metody:
słowna (rozmowa)
oglądowa (pokaz)
praktycznego działania (wykonywanie określonych ćwiczeń)
Formy:
indywidualna (jednolita)
zbiorowa (jednolita)
Środki dydaktyczne:
Ilustrację z urządzeniami technicznymi, dźwięki, patyczki, podręcznik, karta pracy.
Przebieg zajęć:
I Część wstępna
Odtwarzanie z płyty dźwięku pracującego odkurzacza.
Jak myślicie, jakie urządzenie techniczne wydaje taki dźwięk?
II Część główna
Przeczytanie samodzielnie przez dzieci wiersza, w którym odkurzacz opowiada o sobie. (P. s. 15)
Wybrane dzieci czytają po zwrotce wiersz.
Omówienie wiersza:
Do czego porównano w wierszu odkurzacz?
Co robi odkurzacz?
Jakie odgłosy wydaje włączony odkurzacz? Kto zaprezentuje?
Do której zwrotki wiersza pasuje ilustracja? Po czym to poznaliście?
Dzieci wybierają z wiersza odgłosy, które wydaje odkurzacz i zapisują je w dymkach. (K. 15, ćw. 2)
Uczniowie układają odpowiedzi na pytania. Nauczycielka pisze te odpowiedzi na tablicy. (K. 15, ćw. 3)
Odczytywanie przez dzieci wyrazów z rz niewymiennymi i wpisanie do słowniczka. (K. 15, ćw. 4)
Naśladowanie odgłosów odkurzacza.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy: pierwsza - naśladuje odgłos włączonego silnika, druga - odgłos wciągania przez odkurzacz śmieci, trzeci - wyłączania odkurzacza. Zabawa polega na kolejnym włączaniu się poszczególnych grup.
Rozmowa dotycząca urządzeń technicznych:
Jakie urządzenia techniczne potrzebujemy w domach?
Do czego one służą?
Co jest potrzebne, żeby te urządzenia mogły działać?
Prezentacja ilustracji na tablicy i dopasowanie podpisów przez ucznia.
Zagadki: Czyj to dźwięk?
Nauczycielka puszcza z płyty dźwięki urządzeń technicznych, dzieci zgadują, czyj to dźwięk.
Uczniowie nazywają urządzenia techniczne przedstawione na obrazkach i łączą je z odpowiednią nazwą z ramki. (P. s. 16, ćw. 1,2)
Etiuda pantomimiczna - dzieci stają obok ławek. Nauczyciel czyta wiersz, a uczniowie ruchem, gestem i mimiką twarzy przedstawiają jego treść.
Śpiewanie piosenki Mój kolega komputer z dowolnym akompaniamentem rytmicznym za pomocą pałeczek chińskich.
Powtórzenie taktu na 2 i na 3.
Wybór taktów na 3 i kolorowanie odkurzaczy z tymi taktami. (K. 15, ćw. 5)
Rytmiczne odtwarzanie odgłosu odkurzacza. (K. 15, ćw. 6)
Rachunek pamięciowy np.
Ile dziesiątek? Ile jedności?
Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu: 9 + n.
Nauczyciel poleca ułożyć na ławce na kartce z budkami 9 patyczków. Następnie mają dołożyć 2 patyczki.
Ile mamy razem patyczków?
Ile najpierw musieliście dodać, żeby była pełna dziesiątka?
Ile mamy dziesiątek? Ile jedności?
Na tablicy zapisywanie działania
9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 10 + 1 = 11
Dzieci układają 9 patyczków i 3 patyczki, dopełniają do pełnej 10 i zapisują działanie.
Dzieci układają 9 patyczków i 4, 5, 6.. Za każdym razem zapisują działanie.
Pełną dziesiątkę zawiązują gumeczką.
Analiza treści zadania i porównanie z rysunkami. Dzieci doliczają do 9 po jednej iskierce i wpisują wynik. (K. 14, ćw. 1)
Dzieci obliczają liczbę kaganków dwoma sposobami i wybierają łatwiejszy. (K. 14, ćw. 4)
Analiza treści zadania. Dzieci dokonują obliczenia na osi liczbowej, a następnie wpisują wynik, doliczając do 10. (K. 14, ćw. 2)
Dzieci przeliczają lampy naftowe na obrazku i zapisują formułę, uzupełniając brakujące liczby. Stosują przy tym łatwiejszy sposób obliczania. (K. 14, ćw. 5)
Zabawa ruchowa na korytarzu - naśladowanie czynności wykonywanych w domu przy użyciu urządzeń technicznych prasowanie, pranie, odkurzanie, miksowanie, froterowanie).
Każde dziecko otrzymuje kartkę:
9 + …. = …. 9 +…. = …. 9 + …. = ….
Muszą dopisać drugi składnik ale większy od 2, a mniejszy od 10. Nie obliczają. Zamieniają się w parach działaniami i rozwiązują. Odczytanie działań.
25. Rozwiązanie zadania z treścią. (K. 16, ćw. 2)
III Część końcowa
Zadanie pracy domowej:
Naucz się pięknie czytać wiersza Odkurzacz
Karta pracy 14, ćw. 6
Karta pracy 16, ćw. 3,4,5,6
Pochwalenie uczniów za aktywność i rozdanie, najbardziej aktywnym, dzieciom naklejek.