monter instalator urzadzen technicznych w budownictwie wiejskim 723[05] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Marek Sawicki









Wykonywanie

obróbki

mechanicznej

materiałów

723[05].Z1.03











Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
mgr inż. Sławomir Karbowiak



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Sawicki



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[05].Z1.03
„Wykonywanie obróbki mechanicznej materiałów”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Organizacja stanowiska pracy do mechanicznej obróbki materiałów,

środki ochrony indywidualnej oraz przepisy bezpieczeństwa i higieny
pracy


11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki mechanicznej materiałów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Parametry obróbki mechanicznej

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Podstawowe operacje obróbki mechanicznej

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Zasady skrawania, toczenia, frezowania, wiercenia i rozwiercania

otworów

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter-instalator urządzeń
technicznych w budownictwie wiejskim

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych

.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


Schemat układu jednostek modułowych

723[05].Z1

Technologia

obróbki materiałów

723[05].Z1.01

Rozróżnianie materiałów

konstrukcyjnych i części maszyn

723[05].Z1.02

Wykonywanie obróbki

ręcznej materiałów

723[05].Z1.03

Wykonywanie obróbki

mechanicznej materiałów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały konstrukcyjne maszyn,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy maszyn i urządzeń,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

przygotowywać narzędzia i sprzęt do pracy,

wykonywać pomiary obrabianych elementów,

dobierać parametry obróbki do wykonywanych operacji,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

stosować przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej,

stosować przepisy dotyczące ochrony środowiska,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do mechanicznej obróbki materiałów, zgodnie
z wymaganiami ergonomii,

posłużyć się warsztatowymi narzędziami pomiarowymi stosowanymi podczas
mechanicznej obróbki materiałów,

obsłużyć podstawowe maszyny i urządzenia do mechanicznej obróbki materiałów,

dobrać parametry skrawania do rodzaju obróbki i materiału,

przygotować tokarkę do pracy – dobrać i zamocować noże tokarskie oraz zamocować
materiał obrabiany w uchwycie,

wykonać podstawowe operacje z zakresu mechanicznej obróbki materiałów: skrawanie,
toczenie, frezowanie, wiercenie i rozwiercanie otworów,

dobrać środki ochrony indywidualnej odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania
mechanicznej obróbki materiałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie
wiejskim 723[05]

Moduł:

Technologia obróbki materiałów 723[05].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

obróbki

mechanicznej

materiałów

723[05].Z1.03

Temat: Wiercenie wiertarką ręczną i stołową.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykonania praktycznego otworów przy pomocy

wiertarki ręcznej i stołowej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować kolejność operacji procesu wiercenia otworu,

dobrać narzędzia i przyrządy do wiercenia otworu pod względem materiału, w którym
jest wiercony otwór,

dobrać narzędzia i przyrządy do wiercenia otworu pod względem wielkości i kształtu
otworu,

posłużyć się dokumentacją techniczna obsługi wiertarek,

posłużyć się dokumentacją techniczną wyrobu w zakresie wykonywania otworów,

zorganizować stanowisko do wiercenia wiertarką ręczną i stołową,

wywiercić otwory przy pomocy wiertarki ręcznej i stołowej,

posłużyć się urządzeniami pomiarowymi do kontroli wymiarów otworów,

dokonać pomiarów otworów,

określić cechy charakterystyczne dla wiercenia otworów wiertarką ręczną i stołową,

dobrać sposób wiercenia do możliwości technologicznych wykonania otworu,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 180 min.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Uczestnicy: Uczniowie kształcący się w zawodzie monter – instalator urządzeń

technicznych w budownictwie wiejskim.


Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne,

instrukcja do ćwiczenia,

instrukcje obsługi wiertarek,

literatura z rozdziału 7, dotycząca wiercenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wiertarka ręczna,

wiertarka stołowa,

zestaw wierteł,

rysunek techniczny wykonawczy prostego elementu,

gotowy element,

materiał do obróbki.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Omówienie zasad prac z urządzeniami mechanicznymi.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

uczeń otrzymuje rysunek techniczny wyrobu, materiał do obróbki oraz wzorcowy już
wykonany detal,

uczeń po przeczytaniu instrukcji przystępuje do organizacji stanowiska pracy,

uczeń trasuje położenie otworów zgodnie z dokumentacją techniczną,

uczeń mocuje przedmiot w imadle i dokonuje doboru wiertła do wykonania operacji
wiercenia otworu wiertarką ręczną,

po przeczytaniu instrukcji obsługi wiertarki ręcznej uczeń wykonuje proces
wiercenia otworu,

uczeń po przeczytaniu instrukcji obsługi wiertarki stołowej wykonuje proces
wiercenia otworu, po uprzednim doborze narzędzia skrawającego (wiertła),

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym ich wykonaniu.

6. Po wykonaniu pracy uczeń analizuje wykonane ćwiczenie.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania.
10. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie ćwiczenia wykonanego w pracowni porównaj dwa sposoby wykonywania

otworów wiertarką ręczną i stołową.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

…………………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie
wiejskim 723[05]

Moduł:

Technologia obróbki materiałów 723[05].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

obróbki

mechanicznej

materiałów

723[05].Z1.03

Temat: Sposoby toczenia stożków.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się narzędziami i sprzętem do toczenia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do toczenia,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

zdefiniować pojecie: toczenie,

scharakteryzować sposoby toczenia stożków,

wymienić rodzaje narzędzi i sprzętu do toczenia,

określić kolejność wykonywanych prac związanych z toczeniem,


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekstu przewodniego.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: 90 min.

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie monter-instalator urządzeń technicznych

w budownictwie wiejskim.


Środki dydaktyczne:

tokarka z oprzyrządowaniem,

literatura z rozdziału 7, dotycząca toczenia stożków,

zeszyt przedmiotowy,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest toczenie małego stożka nożem kształtowym na zadany wymiar.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Na czym polega toczenie stożków?
2. Jakie rozróżniamy oprzyrządowanie do toczenia?
3. Gdzie w budownictwie wiejskim ma zastosowanie toczenie?
4. Czy potrafisz dobrać oprzyrządowanie do sposobu toczenia?

PLANOWANIE
1. Ustal jaki stożek chcesz osiągnąć przez toczenie.
2. Ustal sposób toczenia stożka.
3. Ustal jakie wykonasz pomiary w trakcie pracy.
4. Zaplanuj kolejność czynności podczas toczenia.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów elementu do sfazowania.
2. Zapisz pomiary w zeszycie przedmiotowym.
3. Dobierz parametry skrawania.
4. Sprawdź sprawność działania obrabiarki.
5. Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami BHP.
6. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary elementu?
2. Czy prawidłowo zostało wykonane fazowanie elementu?
3. Czy element został sfazowany zgodnie z zadanymi wymiarami i posiada estetyczny

wygląd?


ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz jakie sposoby wykonywania stożków?


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Organizacja stanowiska pracy do mechanicznej obróbki
materiałów, środki ochrony indywidualnej oraz przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz wyposażenie stanowiska pracy do mechanicznej obróbki materiałów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przepisy: bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska na stanowiskach obróbki mechanicznej,

2) obejrzeć plansze przedstawiające stanowiska pracy,
3) zwrócić uwagę na wyposażenie w narzędzia, przyrządy i dokumentację,
4) zanotować spostrzeżenia,
5) przedstawić własne wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcje bhp dotyczące stanowisk obróbki mechanicznej,

plansze przestawiające stanowiska obróbki mechanicznej,

przybory do pisania, papier,

literatura z rozdziału 7, dotycząca obróbki mechanicznej.


Ćwiczenie 2

Opisz na podstawie obejrzanego filmu stanowisko pracy pod względem bhp i ergonomii.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przepisy: bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska na stanowiskach obróbki mechanicznej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2) obejrzeć film przedstawiający stanowiska pracy,
3) zwrócić uwagę na rozmieszczenie narzędzi, przyrządów, dokumentacji oraz ład

i porządek,

4) zanotować spostrzeżenia,
5) przedstawić własne wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcje bhp dotyczące stanowisk obróbki mechanicznej,

filmy przestawiające stanowiska obróbki mechanicznej,

przybory do pisania, papier,

literatura z rozdziału 7, dotycząca obróbki mechanicznej.


Ćwiczenie 3

Dobierz środki ochrony osobistej niezbędne dla wskazanego przez nauczyciela

stanowiska do obróbki mechanicznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przepisy: bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska na wskazanym stanowisku,

2) obejrzeć środki ochrony osobistej znajdujące się w pracowni,
3) wybrać właściwe i niezbędne środki ochrony osobistej,
4) uzasadnić swój wybór

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska na stanowiskach obróbki mechanicznej,

środki ochrony osobistej,

literatura z rozdziału 7, dotycząca obróbki mechanicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki mechanicznej materiałów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Podziel przedstawione na rysunkach obrabiarki na grupy i przyporządkuj ich nazwy

zapisane na kartkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać literaturę z rozdziału 7, dotyczącą maszyn do obróbki mechanicznej,
2) obejrzeć dokładnie przedstawione rysunki, zdjęcia obrabiarek,
3) pogrupować przedstawione obrabiarki,
4) umieścić podpisy przy właściwej grupie obrabiarek,
5) uzasadnić swój wybór

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zdjęcia i rysunki obrabiarek,

karki z nazwami obrabiarek,

przybory do pisania, papier,

literatura z rozdziału 7, dotycząca maszyn do obróbki mechanicznej.


Ćwiczenie 2

Sporządź schemat podziału obrabiarek do obróbki mechanicznej na grupy i rodzaje.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać literaturę z rozdziału 7, określona przez nauczyciela, dotyczącą maszyn do

obróbki mechanicznej,

2) napisać na kartce nazwy grup obrabiarek,
3) sporządzić schemat podziału obrabiarek,
4) zaprezentować wykonany schemat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania i rysowania,

papier,

literatura z rozdziału 7, dotycząca maszyn do obróbki mechanicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Parametry obróbki mechanicznej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj na tokarce uniwersalnej przedmiot o określonym kształcie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami: bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi tokarki,
3) zaplanować kolejność operacji wykonania przedmiotu,
4) dobrać nóż (noże) i narzędzia pomiarowe do wykonania pracy,
5) wykonać szkice – rysunki operacyjne
6) zgromadzić na stanowisku pracy materiały, narzędzia, przyrządy i literaturę,
7) dobrać parametry skrawania do zaplanowanych operacji,
8) przygotować obrabiarkę do pracy,
9) wykonać element, postępując zgodnie z przygotowanym planem,
10) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

tokarka,

noże tokarskie,

narzędzia pomiarowe,

materiał do wykonania przedmiotu,

instrukcja obsługi tokarki,

literatura z rozdziału 7, dotycząca toczenia.

papier, przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Wykonaj na tokarce operacje toczenia rowków oraz przecinania zgodnie z otrzymanym

rysunkiem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami: bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi tokarki,
3) przeanalizować otrzymany rysunek,
4) zaplanować kolejność operacji,
5) dobrać nóż (noże) i narzędzia pomiarowe do wykonania pracy,
6) zgromadzić na stanowisku pracy materiały, narzędzia, przyrządy i literaturę,
7) dobrać parametry skrawania do zaplanowanych operacji,
8) przygotować obrabiarkę do pracy,
9) wykonać element postępując zgodnie z przygotowanym planem,
10) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

tokarka,

noże tokarskie,

narzędzia pomiarowe,

materiał do wykonania przedmiotu,

instrukcja obsługi tokarki,

literatura z rozdziału 7, dotycząca toczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Podstawowe operacje obróbki mechanicznej

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj na tokarce przedmiot zgodnie z otrzymaną dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami: bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi tokarki,
3) przeanalizować otrzymaną dokumentacją wyrobu,
4) zgromadzić na stanowisku pracy narzędzia i przyrządy,
5) przygotować obrabiarkę do pracy,
6) wykonać element postępując zgodnie z otrzymaną dokumentacją,
7) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

tokarka,

noże tokarskie,

narzędzia pomiarowe,

instrukcja obsługi tokarki,

dokumentacja techniczna wyrobu,

literatura z rozdziału 7, dotycząca toczenia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj frezowanie powierzchni na elemencie otrzymanym od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami: bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi frezarki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) zaplanować sposób frezowania i kolejność operacji,
4) dobrać frezy i narzędzia pomiarowe niezbędne do wykonania pracy,
5) zgromadzić na stanowisku pracy niezbędne materiały, narzędzia, przyrządy i literaturę,
6) dobrać parametry skrawania do zaplanowanych operacji,
7) przygotować obrabiarkę do pracy,
8) wykonać element postępując zgodnie z przygotowanym planem,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

frezarka,

frezy,

narzędzia pomiarowe,

materiał do wykonania przedmiotu,

instrukcja obsługi frezarki,

literatura (poradniki),

papier, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7, dotycząca frezowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5.

Zasady

skrawania,

toczenia,

frezowania,

wiercenia

i rozwiercania otworów

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj na tokarce operacje wiercenia i rozwiercania w elemencie otrzymanym od

nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami: bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi tokarki,
3) zaplanować kolejność operacji wiercenia i rozwiercania,
4) dobrać wiertło (wiertła) i rozwiertak (rozwiertaki) oraz narzędzia pomiarowe niezbędne

do wykonania zadania,

5) zgromadzić na stanowisku pracy materiały, narzędzia, przyrządy i literaturę,
6) dobrać parametry skrawania do zaplanowanych operacji,
7) przygotować obrabiarkę do pracy,
8) wykonać element postępując zgodnie z przygotowanym planem,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

tokarka,

wiertła, rozwiertaki, nawiertaki,

narzędzia pomiarowe,

materiał do wykonania przedmiotu,

instrukcja obsługi tokarki,

literatura (poradniki),

papier, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7, dotycząca wiercenia.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Wykonaj na frezarce rowki zgodnie z otrzymanym rysunkiem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

2) przeczytać instrukcję obsługi frezarki,
3) zaplanować sposób frezowania i kolejność operacji,
4) dobrać frezy i narzędzia pomiarowe do wykonania pracy,
5) zgromadzić na stanowisku pracy materiały, narzędzia, przyrządy i literaturę,
6) dobrać parametry skrawania do zaplanowanych operacji,
7) przygotować obrabiarkę do pracy,
8) wykonać rowki postępując zgodnie z przygotowanym planem,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonany przedmiot.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

frezarka,

frezy,

narzędzia pomiarowe,

materiał do wykonania przedmiotu,

instrukcja obsługi frezarka,

literatura (poradniki),

papier, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7, dotycząca frezowania rowków.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie obróbki
mechanicznej materiałów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–16, są z poziomu podstawowego,

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.d, 2. b, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a,
12.
d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić czynności jakie powinien wykonać
pracownik przed przystąpieniem do pracy

B

P

d

2 Określić zadanie obrabiarek

B

P

b

3

Określić maszyny służące do obróbki
powierzchni płaskich

B

P

b

4

Określić jaki rodzaj obróbki nie jest wykonywany
na tokarce

B

P

c

5

Określić do której grupy zalicza się wiertarkę
promieniową

B

P

d

6 Rozpoznać cechy dłutownicy

A

P

a

7 Ustalić cechy frezarki poziomej uniwersalnej

C

P

b

8

Ustalić, które szlifierki nie należą do grupy
szlifierek ogólnego przeznaczenia

C

P

a

9

Określić parametry, których nie zaliczamy do
głównych parametrów skrawania

B

P

b

10 Określić parametry obróbki wstępnej

B

P

c

11

Określić najczęściej stosowaną obróbkę
powierzchni walcowych

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

12

Ustalić sposób wykonywania otworów o dużej
dokładności i gładkości

C

P

d

13

Ustalić bardziej ekonomiczny od strugania
sposób obróbki płaszczyzn

C

P

b

14

Określić, jakie frezowanie zapewnia największą
gładkość płaszczyzn

C

P

a

15 Określić zasady wiercenia otworów przelotowych

B

P

c

16

Określić średnicę otworu wierconego w celu
dalszego gwintowania

B

P

a

17

Wskazać środki ochrony indywidualnej
stosowane na stanowiskach obróbki
mechanicznej

C

P

c

18

Scharakteryzować zasady toczenia stożków
z przesuniętym konikiem

C

PP

a

19

Scharakteryzować zasady wiercenia głębokich
otworów

C

PP

d

20

Scharakteryzować obróbkę materiałów bardzo
twardych i obróbkę wykańczającą

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Scharakteryzować Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję

z wykonanego zadania.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przed przystąpieniem do pracy pracownik powinien

a) naszykować napoje i drugie śniadanie.
b) zgromadzić wszystkie dostępne narzędzia i przyrządy.
c) zdjąć osłony i zabezpieczenia, aby ułatwić sobie pracę.
d) zgromadzić niezbędne narzędzia, przyrządy i dokumentację.


2. Zadaniem wszystkich obrabiarek jest

a) obniżenie kosztów produkcji.
b) usunięcie nadmiaru materiału.
c) automatyzacja procesu produkcji.
d) podniesienie bezpieczeństwa pracy.


3. Do obróbki powierzchni płaskich najczęściej używane są

a) tokarki.
b) frezarki.
c) kopiarki.
d) strugarki.


4. Na tokarce nie można obrabiać

a) gwintów.
b) stożków.
c) kół zębatych.
d) długich wałków.


5. Wiertarki promieniowe zalicza się do grupy wiertarek

a) stołowych.
b) specjalnych.
c) specjalizowanych.
d) ogólnego przeznaczenia.


6. Dłutownicą nazywamy strugarkę

a) pionową.
b) wzdłużną.
c) poprzeczną.
d) dwustojakową.


7. Wśród frezarek wspornikowych frezarka pozioma uniwersalna wyróżnia się

a) dużą sztywnością.
b) obrotowym stołem.
c) największą dokładnością obróbki.
d) możliwością stosowania różnorodnych frezów.


8. Do szlifierek ogólnego przeznaczenia nie należą szlifierki

a) ostrzarki.
b) do wałków.
c) do otworów.
d) do płaszczyzn.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Do głównych parametrów skrawania nie zaliczamy

a) posuwu.
b) siły skrawania.
c) prędkości skrawania.
d) głębokości skrawania.


10. Podczas obróbki wstępnej przyjmuje się

a) większy posuw i większą głębokość skrawania.
b) większy posuw i mniejszą głębokość skrawania.
c) mniejszy posuw i większą głębokość skrawania.
d) mniejszy posuw i mniejszą głębokość skrawania.


11. Obróbkę powierzchni walcowych najczęściej wykonuje się przez

a) toczenie.
b) struganie.
c) wiercenie.
d) frezowanie.


12. Wykonanie otworu o dużej dokładności i gładkiej powierzchni należy wykonać przez

wiercenie
a) jednokrotne.
b) i pogłębianie.
c) i rozwiercanie.
d) i wielokrotne rozwiercanie.


13. Bardziej wydajnym i ekonomicznym od strugania sposobem obróbki płaszczyzn jest

a) toczenie.
b) frezowanie.
c) dłutowanie.
d) szlifowanie.


14. Największą gładkość powierzchni zapewnia frezowanie

a) czołowe.
b) kopiowe.
c) współbieżne.
d) przeciwbieżne.


15. Największa możliwość obracania się przedmiotu wraz z wiertłem podczas wiercenia

otworów przelotowych istnieje
a) podczas wiercenia w pełnym materiale.
b) w momencie wchodzenia wiertła w materiał.
c) w momencie wychodzenia wiertła z materiału.
d) podczas wycofywania wiertła z przewierconego materiału.


16. Średnica otworu wykonywanego w celu dalszego gwintowania powinna być

a) dobrana z tablic.
b) równa średnicy gwintu.
c) równa 90% średnicy gwintu.
d) równa połowie średnicy gwintu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Na wszystkich stanowiskach obróbki mechanicznej wymagane jest używanie

a) wygodnego obuwia.
b) masek chroniących drogi oddechowe.
c) okularów lub masek chroniących oczy.
d) wysokiej klasy przyrządów pomiarowych.


18. Toczenie stożków z przesuniętym konikiem stosuje się do obróbki

a) stożków długich.
b) stożków krótkich.
c) stożków wewnętrznych.
d) stożków o dużej zbieżności.


19. Wiercenie głębokich otworów

a) może być wykonane na dowolnej wiertarce, dowolnymi wiertłami.
b) może być wykonane na dowolnej wiertarce, wiertłami do głębokich otworów.
c) może być wykonane na dowolnej wiertarce, ale w dwóch etapach – wiercenie

i pogłębianie.

d) powinno być wykonane na wiertarce z poziomym wrzecionem i wiertłami do

głębokich otworów.


20. Obróbkę materiałów bardzo twardych i obróbkę wykańczającą wykonuje się w procesie

a) toczenia.
b) frezowania.
c) szlifowania.
d) rozwiercania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykonywanie obróbki mechanicznej materiałów


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie obróbki
mechanicznej materiałów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–16, są z poziomu podstawowego,

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2 c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. a, 11. c,
12.
c, 13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. a, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Prawidłowa

odpowiedź

1

Określić czynności jakie powinien wykonać
pracownik po zakończeniu pracy

B

P

a

2

Określić czynności niebezpieczne

B

P

c

3

Określić przeznaczenie tokarek

B

P

d

4

Rozróżnić zastosowanie
tokarek

A

P

a

5

Określić zasady pracy wiertarki

C

P

a

6

Określić zasady pracy strugarki

C

P

c

7

Ustalić, które frezarki nie należą do grupy
frezarek wspornikowych

C

P

a

8

Ustalić, które szlifierki należą do grupy
szlifierek ogólnego przeznaczenia

C

P

d

9

Określić sposób dobierania parametrów
skrawania

B

P

a

10

Określić najczęściej stosowaną obróbkę
powierzchni czołowych i przecinanie

B

P

a

11

Określić dokładność wiercenia

B

P

c

12

Określić sposoby obróbki płaszczyzn

B

P

c

13

Określić do jakiego rodzaju obróbki
najczęściej stosowane jest szlifowanie

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

14

Określić do jakich prac podczas toczenia
stosuje się noże wykańczaki

B

P

d

15

Określić zakres średnic otworów
wykonywanych podczas wiercenia

B

P

c

16

Określić stosowanie środków ochrony
osobistej

B

P

b

17

Ustalić zastosowanie rozwiercania

C

PP

a

18

Dobrać rodzaj frezów używanych do obróbki
powierzchni płaskich wgłębionych

C

PP

a

19

Dobrać typ wiertarki używanej do
jednoczesnego wiercenia kilku otworów

C

PP

d

20

Dobrać parametry skrawania dla uzyskania
powierzchni o mniejszej chropowatości

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Po zakończonej pracy pracownik powinien

a) uporządkować stanowisko pracy.
b) jak najszybciej opuścić stanowisko pracy.
c) pozostawić włączone maszyny i urządzenia.
d) założyć zdjęte osłony i zabezpieczenia obrabiarki.


2. Podczas prac na obrabiarkach należy

a) wykonywać pomiary podczas obracania się przedmiotów obrabianych.
b) zdemontować osłony części wirujących jeżeli przeszkadzają w pracy.
c) wióry usuwać jedynie przy pomocy haczyków i szufelek.
d) wyłączać obrabiarkę jedynie, gdy oddalamy się od niej na dłużej niż 1 minutę.


3. Tokarki służą najczęściej do

a) wiercenia.
b) szlifowania.
c) obróbki gwintów.
d) obróbki powierzchni obrotowych.


4. Najpopularniejsze i najczęściej używane w praktyce warsztatowej są

a) tokarki kłowe.
b) automaty tokarskie.
c) tokarki karuzelowe.
d) tokarki specjalizowane.


5. W wiertarkach

a) ruch roboczy i posuwowy zawsze wykonuje wiertło.
b) ruch roboczy wiertło, posuwowy obrabiany element.
c) ruch posuwowy wiertło, roboczy obrabiany element.
d) ruch roboczy i posuwowy zawsze wykonuje obrabiany element.


6. W strugarkach prędkość ruchu roboczego w stosunku do jałowego (powrotnego) jest

a) większa.
b) zmienna.
c) mniejsza.
d) taka sama.


7. Do grupy frezarek wspornikowych nie należy frezarka

a) skośna.
b) pionowa.
c) pozioma zwykła.
d) pozioma uniwersalna.


8. Do grupy szlifierek ogólnego przeznaczenia zalicza się

a) polerki.
b) ostrzarki.
c) przecinarki.
d) szlifierki do wałków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Parametry skrawania dobieramy

a) ściśle według dokumentacji.
b) tak, by jak najszybciej wykonać pracę.
c) dowolnie, na podstawie doświadczenia.
d) tak, by zaoszczędzić jak najwięcej materiału.


10. Obróbkę powierzchni czołowych i przecinanie zwykle wykonuje się podczas

a) toczenia.
b) strugania.
c) frezowania.
d) szlifowania.


11. W wyniku wiercenia otrzymujemy otwory

a) o małej dokładności i gładkiej powierzchni.
b) o dużej dokładności i gładkiej powierzchni.
c) o małej dokładności i chropowatej powierzchni.
d) o dużej dokładności i chropowatej powierzchni.


12. Najpopularniejszym i wydajnym sposobem obróbki płaszczyzn jest:

a) struganie.
b) dłutowanie.
c) frezowanie.
d) szlifowanie.


13. Szlifowanie jest najczęściej stosowanym sposobem obróbki

a) zgrubnej.
b) wstępnej.
c) gładkościowej.
d) średnio dokładnej.


14. Podczas toczenia noże wykańczaki używane są do

a) każdej obróbki.
b) obróbki gwintów.
c) obróbki zgrubnej.
d) obróbki dokładnej.


15. Metodą wiercenia można wykonać otwory cylindryczne o średnicy

a) do 10 mm.
b) do 25 mm.
c) do 60–80 mm.
d) dowolnej wielkości.


16. Stosowanie środków ochrony osobistej

a) jest dobrą wolą pracownika.
b) jest uregulowane ustawowo.
c) określają związki zawodowe.
d) określa przełożony pracownika.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Rozwiercanie otworu ma na celu

a) powiększenie otworu.
b) wykonanie gniazda pod łeb śruby.
c) uzyskanie bardzo głębokiego otworu.
d) uzyskanie otworu o żądanej dokładności i chropowatości.


18. Do obróbki powierzchni płaskich wgłębionych najbardziej odpowiednie są frezy

a) palcowe.
b) tarczowe.
c) kształtowe.
d) trzpieniowe.


19. Do jednoczesnego wiercenia kilku otworów służą wiertarki

a) kadłubowe.
b) promieniowe.
c) specjalizowane.
d) wielowrzecionowe.


20. Aby uzyskać powierzchnię o mniejszej chropowatości należy

a) zwiększyć prędkość i głębokość skrawania.
b) zmniejszyć prędkość i głębokość skrawania.
c) zmniejszyć prędkość i zwiększyć głębokość skrawania.
d) zwiększyć prędkość i zmniejszyć głębokość skrawania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykonywanie obróbki mechanicznej materiałów


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 1993
2. Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1996
3. Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995

