monter instalator urzadzen technicznych w budownictwie wiejskim 723[05] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Piotr Nowak








Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych
i transportowych 723[05].Z2.03











Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Świderek
mgr inż. Marzena Więcek



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Piotr Nowak



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[05].Z2.03
„Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych i transportowych”, zawartego
w programie nauczania dla zawodu monter – instalator urządzeń technicznych
w budownictwie wiejskim.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Eksploatacja kołowych środków transportowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Montaż i eksploatacja przenośników

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Montaż i eksploatacja urządzeń załadunkowych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter – instalator urządzeń
technicznych w budownictwie wiejskim.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

literaturę i strony internetowe do wykorzystania przez ucznia w procesie uczenia się.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: tekstu przewodniego,
dyskusji dydaktycznej oraz ćwiczeń praktycznych, dyskusji. Formy organizacyjne pracy
uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej do zespołowej pracy uczniów.

Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi w doborze treści nauczania, wskazując

zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze – potrzebne w wykonywaniu
czynności zawodowych. Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub
wybierać określone ćwiczenia i przeprowadzić je zgodnie z zapisanymi wskazówkami na
stanowisku wyposażonym w określone środki dydaktyczne. Nauczyciel może również
przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.

W rozdziale 6 zamieszczono zadania testowe oraz:

klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której zawarto czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której zawarto czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,

przykładową kartę odpowiedzi, w której w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.
W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów można stosować

sprawdziany ustne i pisemne, oraz obserwację czynności ucznia podczas realizacji ćwiczeń
i testów sprawdzających. Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej
i końcowej. W ocenie końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu
jednostki modułowej, należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne
niezbędne do realizacji czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów
osiągnięć. Podczas obserwacji czynności ucznia w czasie wykonywania ćwiczeń należy
zwrócić uwagę na:

wykonywanie czynności dotyczących przygotowania stanowiska do oceny stanu
technicznego i obsługi maszyn i urządzeń dźwigowych i transportowych,

przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczeń.
Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji

ćwiczeń. Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne
wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

















Schemat układu jednostek modułowych

723[05].Z2.01

Montowanie i

eksploatacja maszyn

i urządzeń stosowanych

w produkcji roślinnej

723[05].Z2.03

Montowanie

i eksploatacja urządzeń

dźwigowych

i transportowych

723[05].Z2

Maszyny i urządzenia

stosowane w produkcji

rolniczej

723[05].Z2.02

Montowanie i

eksploatacja maszyn

i urządzeń stosowanych

w produkcji zwierzęcej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisu, instrukcji, rysunków,
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej i technologicznej,

wyjaśniać oznaczenia stosowane na rysunku technicznym maszynowym,

rozróżniać metalowe i niemetalowe materiały konstrukcyjne oraz materiały
eksploatacyjne,

określać zastosowanie materiałów konstrukcyjnych w budowie maszyn,

dobierać przyrządy pomiarowe,

dokonywać pomiarów podstawowych wielkości fizycznych i geometrycznych oraz
interpretować wyniki,

rozróżniać elementy maszyn i urządzeń,

stosować podstawowe wielkości charakteryzujące układy elektryczne,

analizować pracę podstawowych obwodów elektrycznych,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi podstawowych wielkości elektrycznych,

określać zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych w urządzeniach przemysłowych
i rolniczych,

stosować zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,

charakteryzować podstawowe procesy starzenia się i zużycia materiałów oraz elementów
maszyn,

posługiwać się dokumentacją techniczną, instrukcjami obsługi, normami i katalogami,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
przyrodniczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego,

scharakteryzować środki transportu kołowego,

sklasyfikować urządzenia dźwigowe i transportowe,

rozróżnić części składowe urządzeń dźwigowych i transportowych,

przewidzieć zagrożenia występujące podczas eksploatacji urządzeń dźwigowych
i transportowych,

wskazać sposoby eliminowania zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń
dźwigowych i transportowych,

wyjaśnić działanie poszczególnych urządzeń dźwigowych i przenośników,

posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową urządzeń dźwigowych i transportowych,

zaplanować czynności związane z montażem i demontażem urządzeń dźwigowych
i transportowych,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dobrać materiały, części maszyn, narzędzia i sprzęt do prac montażowych
i demontażowych,

wykonać podstawowe operacje związane z montażem i demontażem urządzeń
dźwigowych i transportowych,

dokonać rozruchu urządzeń dźwigowych i transportowych,

ocenić stan techniczny urządzeń dźwigowych i transportowych,

określić przyczyny niesprawności przenośników bezcięgnowych i cięgnowych,

wykonać konserwacje, regulacje i naprawę urządzeń dźwigowych i transportowych,

oszacować koszty wykonania montażu, naprawy i demontażu urządzeń,

dokonać odbioru robót,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas montażu, obsługi i demontażu maszyn i urządzeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter

instalator

urządzeń

technicznych

w budownictwie wiejskim 725[05]

Moduł:

Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji
rolniczej723[05].Z2

Jednostka modułowa:

Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych
i transportowych 723[05].Z2.03

Temat: Stacjonarne urządzenia przemieszczające.

Cel

główny:

ukształtowanie

umiejętności

klasyfikowania,

rozróżniania

urządzeń

przemieszczających.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić rodzaje urządzeń przemieszczających,

określić cechy charakterystyczne urządzeń przemieszczających,

rozróżnić urządzenia przemieszczające,

rozróżnić elementy urządzeń przemieszczających,

określić zastosowanie urządzeń przemieszczających.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

pokaz,

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne,

tablice poglądowe,

schematy urządzeń przemieszczających,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z wykazem w poradniku dotycząca środków transportu,

katalogi środków transportowych


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia zastosowanie oraz klasyfikację urządzeń przemieszczających,

nauczyciel prezentuje oraz omawia budowę urządzeń przemieszczających i ich cechy
charakterystyczne,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma dokonać klasyfikacji
urządzeń przemieszczających, przedstawić ich cechy charakterystyczne, oraz
zastosowanie,

każdy zespół otrzymuje schemat urządzenia przemieszczającego,

każdy zespół na schemacie danego urządzenia ma przedstawić elementy budowy oraz
wyjaśnić zasadę działania,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

4. Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
5. Przeprowadzenie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Zaplanuj zestaw środków transportowych do załadunku, przewozu, rozładunku bel

słomy z pola do gospodarstwa.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia
zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter

instalator

urządzeń

technicznych

w budownictwie wiejskim 725[05]

Moduł:

Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji
rolniczej723[05].Z2

Jednostka modułowa:

Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych
i transportowych 723[05].Z2.03

Temat: Załadunek materiałów ładowaczem czołowym.

Cel główny: ukształtowanie umiejętności przygotowania ładowacza czołowego do załadunku

materiałów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,

wybrać odpowiedni rodzaj chwytaka,

przygotować do załadunku przyczepy korzystając z ładowacza czołowego,

wymienić chwytaki,

obsłużyć ładowacz czołowy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

zestaw: ciągnik rolniczy z ładowaczem czołowym,

instrukcja obsługi ciągnika i ładowacza czołowego,

materiał do załadunku,

przyczepa rolnicza.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel określa kolejne etapy wykonywania załadunku ładowaczem czołowym,

każdy uczeń określa tok postępowania podczas wykonywania poszczególnych etapów
załadunku,

uczeń wybiera odpowiedni rodzaj chwytaka w zależności od rodzaju materiału do
załadowania,

każdy uczeń przeprowadza zgodnie z planem przygotowanie do załadunku ładowacza
czołowego,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

4. Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy.
5. Przeprowadzanie dyskusji z uczniami na temat wykonywanych ćwiczeń, trudności

i ewentualnie popełnianych błędów.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie różnych źródeł informacji wymień materiały, które mogą być

załadowywane ładowaczem czołowym w połączeniu z odpowiednimi chwytakami.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Eksploatacja kołowych środków transportowych


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ rodzaje transportu wewnętrznego, dokonaj charakterystyki i opisz podstawowe

środki transportu.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić klasyfikacje transportu wewnętrznego, określić ich zastosowanie. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału „Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 – osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje transportu
wewnętrznego, ich cechy charakterystyczne oraz zastosowanie. W trakcie ćwiczenia
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel
kieruje dyskusją na temat cech charakterystycznych i zastosowania środków transportu
wewnętrznego.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić wyposażenie niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) dokonać analizy katalogów środków transportowych,
5) przedstawić rodzaje transportu wewnętrznego oraz wymienić cechy charakterystyczne

i zastosowanie urządzeń w nim wykorzystywanych.

6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

katalogi środków transportowych,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków transportowych.


Ćwiczenie 2

Wypisz rodzaje dokumentacji eksploatacyjnej. Przedstaw zalecaną dokumentację

dotyczącą przeglądów technicznych oraz napraw ciągnika lub maszyny rolniczej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić klasyfikacje dokumentów, określić ich zastosowanie. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
„Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 – osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje dokumentów, ich
cechy charakterystyczne oraz przeznaczenie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat cech
charakterystycznych i zastosowania dokumentów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić wyposażenie niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zgromadzić i przeanalizować rodzaje dokumentacji technicznej, eksploatacyjnej,
4) przedstawić przykładowe wzory dokumentacji przeglądów technicznych oraz napraw

ciągnika lub maszyny,

5) zaprezentować pracę na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

dokumentacja techniczna, eksploatacyjna,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura z rozdziału 7 dotycząca dokumentacji esploatacyjnej.


Ćwiczenie 3

Zidentyfikuj przedstawione w tabeli rodzaje przyczep. Zapisz w tabeli ich typ, opisz

przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje przyczep, ich przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału „Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 – osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje przyczep, ich typ,
przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat
rodzajów i zastosowania przyczep.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

3) przeanalizować tabelę,
4) wypełnić tabelę zgodnie z opisem:
5) zaprezentować pracę na forum grupy.

Tabela do ćwiczenia 3

L.p.

Przyczepa

Nazwa/typ

Zastosowanie

Liczba osi

Cechy

charakterystyczne

1.

2.

3.

4.

5.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

katalogi środków transportowych,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków transportu.


Ćwiczenie 4

Wykonaj wymianę uszkodzonego koła w przyczepie na zapasowe.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
wymiany koła przyczepy. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. Uczniowie posługując się
dostępnymi środkami wykonują wymianę przyczepy, zgodnie z omówionym tokiem
postępowania. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat wykonanego ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić wyposażenie niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zabezpieczyć klinami przyczepę przed przetaczaniem,
5) poluzować śruby mocujące,
6) dobrać podnośnik,
7) podstawić podnośnik podnieść przyczepę,
8) odkręcić koło, zamontować sprawne,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
11) zaprezentować pracę na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

przyczepa,

koło zapasowe,

podnośnik,

zestaw kluczy monterskich,

kliny zabezpieczające.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Montaż i eksploatacja przenośników


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ rodzaje przenośników. Scharakteryzuj ich budowę, zastosowanie oraz cechy

charakterystyczne.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje przenośników, omówić ich budowę. Przed przystąpieniem do wykonania
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał
nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się
dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje przenośników, przedstawiają ich
budowę, zastosowanie oraz cechy charakterystyczne. W trakcie ćwiczenia nauczyciel
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje
dyskusją na temat zastosowania i cech charakterystycznych przenośników.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) przeanalizować katalogi przenośników,
4) sklasyfikować rodzaje przenośników,
5) rozróżnić elementy wchodzące w skład każdego z wymienionych urządzeń,
6) określić zastosowanie poszczególnych rodzajów przenośników,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

katalogi przenośników,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przenośników.

Ćwiczenie 2

Wykonaj okresowy przegląd techniczny i regulacje przenośnika taśmowego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić budowę przenośnika taśmowego oraz miejsca występowania usterek. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału „Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 – osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami przeprowadzają analizę stanu technicznego przenośnika
taśmowego i wykonują regulacje. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat
przeprowadzania analizy stanu technicznego przenośnika oraz interpretacji uzyskanych
wyników.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać instrukcję obsługi przenośnika,
3) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
4) zaplanować tok postępowania,
5) dokonać oceny stanu technicznego elementów składowych przenośnika,
6) przeprowadzić smarowanie zgodnie z tabelą smarowania zawartą w instrukcji

przenośnika,

7) wykonać regulację naciągu taśmy przenośnika.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

ćwiczenia praktyczne,

tekstu przewodniego,

Środki dydaktyczne:

instrukcja obsługi przenośnika,

komplet kluczy,

smarownica na smar stały,

środki smarne,

przenośnik taśmowy,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przenośników taśmowych.


Ćwiczenie 3

Wykonaj naprawę, regulacje i konserwację pionowego przenośnika kubełkowego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić budowę przenośnika kubełkowego oraz miejsca występowania usterek. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału „Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 - osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami przeprowadzają analizę stanu technicznego przenośnika
kubełkowego i wykonują regulacje. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat
przeprowadzania analizy stanu technicznego przenośnika oraz interpretacji uzyskanych
wyników.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy zapisów instrukcji przenośnika,
3) sprawdzić stan techniczny przenośnika,
4) ustalić przyczyny niesprawności,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5) wymienić uszkodzone części,
6) wykonać regulacje,
7) przeprowadzić smarowanie zgodnie z tabelą smarowania zawartą w instrukcji

przenośnika.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

Środki dydaktyczne:

komplet kluczy,

smarownica na smar stały,

środki smarne,

instrukcja obsługi przenośnika,

przenośnik kubełkowy,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przenośników kubełkowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Montaż i eksploatacja urządzeń załadunkowych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż ładowacza czołowego na ciągniku i przygotuj go do załadunku

materiałów sypkich.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
załadunku materiałów ładowaczem chwytakowym. Przed przystąpieniem do wykonania
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał
nauczania”. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami wykonują załadunek materiałów
sypkich ładowaczem chwytakowym, zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie
ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek.
Nauczyciel kieruje dyskusją na temat wykonanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały, narzędzia i przyrządy do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zamontować ładowacz,
5) dobrać i zamocować odpowiedni czerpak do materiałów sypkich,
6) wykonać przegląd techniczny ładowacza,
7) sprawdź poprawność montażu,
8) wykonać próbę pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

Środki dydaktyczne:

ciągnik,

ładowacz czołowy,

zestaw narzędzi monterskich,

instrukcja obsługi ładowacza czołowego,

materiały sypkie do załadunku,

literatura z rozdziału 7 dotycząca ładowaczy czołowych


Ćwiczenie 2

Przygotuj ładowacz chwytakowy do załadunku materiałów objętościowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
załadunku materiałów ładowaczem chwytakowym. Przed przystąpieniem do wykonania
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał
nauczania”. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami wykonują załadunek materiałów
objętościowych ładowaczem chwytakowym, zgodnie z omówionym tokiem postępowania.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im
wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat wykonanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wykonać przegląd techniczny ładowacza,
5) wykonać adaptację ładowacza chwytakowego,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) wykonać próbę pracy,
8) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

ciągnik,

ładowacz chwytakowy,

instrukcja obsługi ładowacza chwytakowego,

zestaw narzędzi monterskich,

materiały objętościowe do załadunku,

literatura z rozdziału 7 dotycząca ładowaczy chwytakowych.


Ćwiczenie 3

Zidentyfikuj rodzaje wózków widłowych zawartych w tabeli. Wpisz do tabeli ich typ

oraz cechy charakterystyczne.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy poprzedzić krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje wózków widłowych, ich przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału „Materiał nauczania”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe.
Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje wózków
widłowych, ich typ, oraz zastosowanie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel kieruje dyskusją na temat
rodzajów i zastosowania wózków widłowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) wypełnić tabelę,
4) zaprezentować pracę na forum grupy.

Lp.

Rysunek

Nazwa/typ

Zastosowanie

Inne

1

2

3


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

katalogi wózków widłowych

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wózków widłowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie i eksploatacja
urządzeń dźwigowych i transportowych”

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 3, 5, 7, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić pojęcie transport wewnętrzny

B

P

b

2

Określić odległość wystawania ładunku
poza obrys pojazdu

C

PP

b

3

Scharakteryzować środki transportu
wewnętrznego

C

PP

a

4

Rozróżnić urządzenia transportu
wewnętrznego

A

P

d

5

Scharakteryzować budowę przenośnika
pneumatycznego

C

PP

b

6

Rozróżnić rodzaje przenośnika

A

P

c

7

Określić budowę przyczepy ciężarowej

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8

Rozróżnić rodzaje zaczepów

A

P

a

9

Określić budowę zaczepu

C

PP

b

10 Rozróżnić urządzenie przemieszczające

A

P

b

11

Określić przeznaczenia przenośnika
łańcuchowo-listwowego w przyczepie

C

P

b

12 Określić budowę nośnika bel

C

PP

c

13 Rozróżnić rodzaje chwytaków

A

P

b

14 Rozróżnić zastosowanie chwytaków

A

P

c

15

Określić dopuszczalną wysokość pojazdu
z ładunkiem

C

P

b

16 Rozróżnić rodzaj przyczepy

A

P

c

17

Rozróżnić oznaczenia symboli gniazda
przyczepy

A

P

b

18 Rozróżnić elementy wózków widłowych

A

P

b

19

Określić maksymalną ładowność wózka
gospodarczego

C

P

d

20

Określić maksymalną ładowność skrzyni
zawieszanej

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Wyjaśnij cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
6. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
7. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.
8. Dokonaj analizy czynników testu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Określenie: ,,transport wewnętrzny” oznacza

a) przewóz materiałów na zakrytych platformach, skrzyniach ładunkowych.
b) przewóz ładunków w obrębie gospodarstwa.
c) transport materiałów we wnętrzu środka transportowego.
d) przewóz materiałów w opakowaniach.

2. Przewożony ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu (poza jego obrys) na odległość

większą niż
a) 1,5 m.
b) 2 m.
c) 2,5 m.
d) 3 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

3. Środek transportu nie zaliczany do transportu wewnętrznego kołowego to

a) wózek widłowy.
b) wózek gospodarczy.
c) taczka.
d) wózek akumulatorowy.

4. Urządzenie przemieszczające nie zaliczane do transportu wewnętrznego to

a) kolejka.
b) przenośnik taśmowy.
c) przenośnik pneumatyczny.
d) skrzynia zawieszana.

5. W przenośniku pneumatycznym na rysunku cyfry 1, 2, 3 oznaczają kolejno

a) 1 – cyklon, 2 – dmuchawa, 3 – kosz zasypowy.
b) 1 – dmuchawa, 2 – kosz zasypowy, 3 – cyklon.
c) 1 – kosz zasypowy, 2 – dmuchawa, 3 – cyklon.
d) 1 – dmuchawa, 2 – cyklon, 3 – kosz zasypowy.

6. Na rysunku przedstawiono

a) przenośnik pasowy.
b) przenośnik rolkowy.
c) przenośnik taśmowy.
d) przenośnik gumowy.

7. Na rysunku poniżej przedstawiono budowę przyczepy ciężarowej. Cyfry: 1, 2, 3, 4

oznaczają odpowiednio
a) dolny pierścień obrotnicy, rama, górny pierścień obrotnicy, dyszel.
b) górny pierścień obrotnicy, dolny pierścień obrotnicy, dyszel, rama.
c) dolny pierścień obrotnicy, górny pierścień obrotnicy, dyszel, rama.
d) dolny pierścień obrotnicy, rama, dyszel, górny pierścień obrotnicy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Na rysunku poniżej przedstawiono przykładowy zaczep ciągnika. Jest to

a) zaczep polowy.
b) zaczep transportowy.
c) zaczep dolny.
d) sprzęg do trzypunktowego układu zawieszenia.

9. Na rysunku poniżej przedstawiono pewien rodzaj zaczepu. Cyfry 1, 2, 3 oznaczają

odpowiednio
a) hak zaczepu, dźwignia blokująca, belka wspornika.
b) hak zaczepu, belka wspornika, dźwignia blokująca.
c) dźwignia blokująca, belka wspornika, hak zaczepu.
d) belka wspornika, dźwignia blokująca, hak zaczepu.

10. Przenośnik stosowany do przenoszenia materiałów sypkich w poziomie lub pod kątem do

30

°

, o wadze do 50 kg, to

a) przenośnik kubełkowy.
b) przenośnik taśmowy.
c) przenośnik ślimakowy.
d) przenośnik pneumatyczny.

11. Przenośnik łańcuchowo – listwowy w przyczepie zbierającej służy do

a) podnoszenia ładunku z podłoża.
b) przemieszczania ładunku wewnątrz skrzyni.
c) wyłącznie do rozładunku.
d) wyłącznie do zagęszczania ładunku w skrzyni,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

12. Na rysunku poniżej przedstawiono budowę przykładowego nośnika bel. Cyfry 1, 2, 3, 4

oznaczają odpowiednio:
a) łapa, siłownik hydrauliczny, korpus, ramię.
b) ramię, łapa, siłownik hydrauliczny, korpus.
c) korpus, ramię, łapa, siłownik hydrauliczny.
d) ramię, łapa, korpus, siłownik hydrauliczny.

13. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej to

a) widły do palet.
b) widły drapakowe.
c) czerpak kiszonki.
d) ładowacz do bel.

14. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do

a) słomy i siana.
b) roślin okopowych.
c) obornika.
d) bel.

15. Zgodnie z prawem ruchu drogowego wysokość pojazdu z ładunkiem nie może

przekraczać”
a) 2,5 m.
b) 4 m.
c) dwukrotnej wysokości burty skrzyni ładunkowej.
d) trzykrotnej wysokości burty skrzyni ładunkowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16. Odmiana przyczepy jednoosiowej posiadająca dwie osie kół usytuowane bezpośrednio

jedna za drugą w tylnej części przyczepy, nosi nazwę
a) super duo.
b) dublet.
c) tandem.
d) bliźniak.

17. Na rysunku poniżej przedstawiono gniazdo przyczepy. Oznaczenia 44L, R, 10, 54 oznaczają

odpowiednio
a) zacisk rezerwowy, masa pojazdu, prawy kierunkowskaz, prawe światło pozycyjne

oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

b) lewy kierunkowskaz, zacisk rezerwowy, masa pojazdu, światło stop.
c) lewy kierunkowskaz, zacisk rezerwowy, masa pojazdu, oświetlenie tablicy

rejestracyjnej.

d) lewy kierunkowskaz, zacisk rezerwowy, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światło

stop.

18. Element wchodzący w skład wózka widłowego opisany jako: „jest on zamocowany

pionowo z przodu wózka, w przypadku, gdy jego konstrukcja umożliwia podnoszenie,
opuszczanie i pochylanie ładunku” to
a) przeciwwaga.
b) maszt.
c) widły.
d) rampa.

19. Dopuszczalna ładowność wózka gospodarczego wynosi

a) 100 kg.
b) 200 kg.
c) 250 kg.
d) 300 kg.

20. Dopuszczalna ładowność skrzyni zawieszanej wynosi

a) 550 kg.
b) 600 kg.
c) 650 kg.
d) 700 kg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych i transportowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Montowanie i eksploatacja
urządzeń dźwigowych i transportowych

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 3, 7, 9, 13, 12 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry –co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować pojęcie transport
zewnętrzny

B

P

b

2

Określić pojęcie „skrzynia zawieszana”

C

PP

b

3

Scharakteryzować środki transportu
wewnętrznego

C

PP

a

4

Rozróżnić klasyfikacje ciągników
rolniczych

A

P

d

5

Określić sposób łączenia przyczep

B

P

b

6

Rozróżnić rodzaje przyczep

A

P

c

7

Scharakteryzować działanie przyczepy
zbierającej

C

PP

c

8

Rozróżnić rodzaje hamulców
w przyczepach

A

P

a

9

Scharakteryzować dopuszczalną wysokość
pojazdu z ładunkiem

C

PP

b

10

Określić zastosowanie przenośnika
taśmowego

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11

Określić przeznaczenie przenośnika
łańcuchowo-listwowego w przyczepie

B

P

b

12 Scharakteryzować budowę nośnika bel

C

PP

c

13 Ustalić sposób naprawy taśmy przenośnika

D

PP

b

14 Określić warunki montażu przenośnika

B

P

c

15

Określić dopuszczalną wysokość pojazdu z
ładunkiem

B

P

b

16

Rozróżnić zasady bezpiecznej pracy
przenośnika taśmowego

A

P

c

17 Określić sposób załadunku słomy

B

P

b

18 Określić elementy wózków widłowych

B

P

b

19

Określić zasady bezpiecznej pracy
środkami technicznymi podczas prac
załadunkowych

B

P

d

20

Określić zasady poruszania się wózkiem
widłowym na nieznanym podłożu.

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Wyjaśnij cel stosowania testu.
5. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
6. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
7. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.
8. Dokonaj analizy uzyskanych wyników.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Określenie: ,,transport zewnętrzny” oznacza

a) przewóz materiałów na odkrytych platformach, skrzyniach ładunkowych.
b) przywóz materiałów do gospodarstwa spoza jego terenu a także wywóz ładunków

poza teren gospodarstwa.

c) przewóz towarów na zewnątrz obiektów znajdujących się na trenie gospodarstwa.
d) przewóz materiałów luzem tzn. bez opakowań.


2. Nazwa środka transportowego: ,,skrzynia zawieszana” wynika z jej zawieszenia na

a) podsufitowej prowadnicy szynowej.
b) trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika.
c) zawiesiu transportowym szyny prowadzącej.
d) cięgnach kolejki podwieszanej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

3. Wózek gospodarczy to środek transportowy przeznaczony do transportu

a) wewnętrznego w gospodarstwie.
b) bel sprasowanej słomy z pola.
c) obornika na pole.
d) zewnętrznego w gospodarstwie.


4. Ze względu na rodzaj mechanizmów jezdnych ciągniki rolnicze dzielą się na

a) dwukołowe i czterokołowe.
b) podsiębierne i nadsiębierne.
c) drogowe i polowe.
d) kołowe i gąsienicowe.


5. Dwuosiowa przyczepa rolnicza w czasie jazdy po polu powinna być sprzęgana

z ciągnikiem rolniczym za pomocą zaczepu
a) sztywnego.
b) transportowego.
c) dolnego.
d) polowego.


6. Przyczepa jednoosiowa typu tandem posiada

a) podwójną skrzynię ładunkową.
b) możliwość dwustronnego rozładunku.
c) dwie osie kół usytuowane w bezpośrednio jedna za drugą w tylnej części przyczepy.
d) podwojoną ładowność.

7. Rozładunek przyczepy zbierającej odbywa się najczęściej przy użyciu

a) wywrotnicy mechanicznej.
b) układu hydraulicznego przechylającego skrzynię przyczepy.
c) podłogowego przenośnika łańcuchowo-listwowego.
d) chwytaka hydraulicznego.


8. W obecnie produkowanych przyczepach rolniczych powszechnie stosowany jest układ

hamulcowy
a) pneumatyczny, zasilany z układu sprężonego powietrza ciągnika.
b) hydrauliczny z własną pompą i układem wspomagania.
c) mechaniczny ze wspomaganiem serwomechanizmem.
d) hydrauliczny tarczowy.

9. Zgodnie z prawem ruchu drogowego wysokość pojazdu z ładunkiem nie może

przekraczać
a) 2,5 m.
b) 4 m.
c) dwukrotnej wysokości burty skrzyni ładunkowej.
d) trzykrotnej wysokości burty skrzyni ładunkowej.


10. Przenośnik taśmowy umożliwia transport materiałów sypkich

a) wyłącznie w poziomie.
b) w poziomie i pod kątem do około 30°.
c) w poziomie i pod kątem do 90°.
d) poziomo i pionowo.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

11. Transport pionowy umożliwia przenośnik

a) hydrauliczny.
b) kubełkowy.
c) wstrząsowy.
d) taśmowy.

12. W przenośniku pneumatycznym strumień powietrza wytwarzany jest przez

a) sprężarkę śrubową.
b) kompresor pneumatyczny.
c) wentylator przenośnika.
d) dyfuzor pneumatyczny.


13. W przypadku zerwania się taśmy przenośnika taśmowego

a) należy ją bezwzględnie wymienić na nową.
b) można ją ponownie złączyć wulkanizując, zszywając lub stosując spinacze

metalowe.

c) dopuszcza się jej naprawę, ale wyłącznie poprzez wulkanizację.
d) można ją doraźnie naprawić, ale powinna być niezwłocznie wymieniona.

14. Odległość przenośnika nie obudowanego od przedmiotów stałych (ścian, słupów,

budynków), stanowisk pracy, dróg transportowych i komunikacyjnych, powinna
a) wynosić co najmniej 2 m.
b) być nie mniejsza niż szerokość przenośnika.
c) wynosić co najmniej 1 m.
d) być nie mniejsza niż podwojona szerokość przenośnika.

15. Przenośnik nie obudowany przechodzący nad stanowiskami pracy lub drogami

komunikacyjnymi powinien posiadać
a) sygnalizację akustyczną i świetlną.
b) urządzenie do zatrzymywania spadającego ładunku.
c) hamulec bezpieczeństwa.
d) odrzutnik ładunków.

16. Transport osób na taśmie przenośnika taśmowego

a) jest dopuszczalny tylko przy wykonywaniu napraw, jeżeli wykonuję je osoby

wykwalifikowane i stosują ochrony osobiste.

b) dozwolony podczas wymiany lub naprawy taśmy.
c) jest bezwzględnie zabroniony.
d) dozwolony, jeżeli nie ma równocześnie ładunku na taśmie.

17. Załadunek balotów sprasowanej słomy lub siana ładowarką chwytakową

a) nie jest możliwy.
b) jest możliwy po zamontowaniu specjalnego chwytaka (ładowacza) do bel.
c) jest możliwy, ale tylko na wysokość do 2 m.
d) jest możliwy, ale tylko na przyczepy niskopodwoziowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

18. Zmiana funkcji użytkowej wózka widłowego podnośnikowego odbywa się poprzez

a) wymianę podwozia.
b) zamontowanie odpowiedniego chwytnika.
c) zmianę kierunku obrotów zespołu podnoszącego.
d) przesterowanie dźwigni wyboru ładunku.


19. Osoby wykonujące prace załadunkowe z użyciem sprzętu technicznego jako środków

ochrony indywidualnej powinny używać przede wszystkim
a) okulary lub gogle chroniące oczy operatora.
b) masek lub półmasek z pochłaniaczem spalin silnikowych.
c) skórzanych lub lateksowych rękawic ochronnych.
d) hełmów chroniących głowę przed urazami.


20. Przed wjazdem wózkiem widłowym podnośnikowym na nieznane podłoże należy

bezwzględnie ustalić
a) dopuszczalną nośność podłoża.
b) czy nawierzchnia nie jest pyląca.
c) czy nawierzchnia nie powoduje iskrzenia.
d) czy koła jezdne wózka nie ulegną zmoczeniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Montowanie i eksploatacja urządzeń dźwigowych i transportowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Bocheński C. Praca zbiorowa.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. WSiP, Warszawa

1997

2. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996
3. Grzegórzki Z. Wypisy wybrane.: Pojazdy silnikowe. WSiP, Warszawa 1997
4. Kuczewski J., Majewski Z.: Eksploatacja pojazdów rolniczych. WSiP, Warszawa 1999
5. Kuczewski J., Majewski Z.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa

1998

6. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006
7. Waszkiewicz C.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998

Czasopisma:

Mechanik

Przegląd Mechaniczny



Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. 1 i 2.

ITeE, Radom 1999

