monter instalator urzadzen technicznych w budownictwie wiejskim 723[05] z2 01 n

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Piotr Nowak








Montowanie

i

eksploatacja

maszyn

i

urządzeń

stosowanych w produkcji roślinnej 723[05].Z2.01







Poradnik dla nauczyciela





Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Świderek
mgr inż. Marzena Więcek


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Piotr Nowak



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[05].Z2.01
„Montowanie i eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter – instalator urządzeń
technicznych w budownictwie wiejskim.



















Wydawca

Instytut technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zasady montażu maszyn, urządzeń i konstrukcji stalowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Montaż i eksploatacja silników elektrycznych, spalinowych, pomp,

sprężarek i wentylatorów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Montaż i eksploatacja urządzeń chłodniczych, grzewczych

i suszarniczych

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4. Montaż i eksploatacja urządzeń do nawadniania upraw

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

39

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter – instalator urządzeń
technicznych w budownictwie wiejskim.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) jest podzielony na rozdziały. Podczas

realizacji określonego rozdziału tok postępowania powinien być następujący:

materiał

nauczania–w

miarę

możliwości

uczniowie

powinni

przeanalizować

samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny.
W zależności od tematu można zalecić uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania
lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na
pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia, w trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu techno-
dydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam
opracował,

następnym etapem pracy ucznia jest udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte
w sprawdzianie postępów. Uczeń powinien samodzielnie czytając zamieszczone w nim
stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału.
Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić,
sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez
ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. W tym
miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela, sposobu
prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy ucznia z tego
zakresu,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają klucz odpowiedzi
oraz propozycję ocen. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do
uzyskania punktów (0 lub1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych
punktów. Nauczyciel może przeprowadzić test według własnego projektu oraz
zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne,

przewodniego tekstu.

Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycje

ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych. Każdy uczeń po uzyskaniu oceny końcowej
powinien być świadomy swoich uzdolnień, aby w przyszłości mógł jak najefektywniej
wykorzystać.
















Schemat układu jednostek modułowych

723[05].Z2.01

Montowanie i eksploatacja

maszyn i urządzeń

stosowanych w produkcji

roślinnej

723[05].Z2.03

Montowanie i eksploatacja

urządzeń dźwigowych

i transportowych

723[05].Z2

Maszyny i urządzenia

stosowane w produkcji

rolniczej

723[05].Z2.02

Montowanie i eksploatacja

maszyn i urządzeń stosowanych

w produkcji zwierzęcej

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisu, instrukcji, rysunków,
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej,

rozpoznawać elementy, zespoły i układy na rysunkach, schematach, zgodnie z instrukcją,

nazywać i użytkować narzędzia,

radzić sobie w sytuacjach problemowych,

samodzielnie podejmować decyzje,

podejmować decyzje zawodowe zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

skutecznie komunikować się z innymi uczestnikami procesu pracy,

oceniać własną prace,

korzystać z różnych źródeł informacji,

przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
przyrodniczego,

udzielać pomocy przedlekarskiej ofiarom wypadków przy procesie pracy.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznać urządzenia techniczne stosowane w produkcji roślinnej oraz produkcji
ogrodniczej,

rozróżnić zespoły, podzespoły i części maszyn i urządzeń,

wyjaśnić zasadę działania i eksploatacji silników elektrycznych,

zidentyfikować części sprężarek oraz dokonać ich obsługi, konserwacji oraz naprawy,

zidentyfikować części układów silników spalinowych oraz stosować zasady ich
eksploatacji,

zidentyfikować części urządzeń chłodniczych oraz użytkować zgodnie z zasadami ich
eksploatacji,

zidentyfikować części urządzeń grzewczych, suszarniczych i wentylatorów

oraz użytkować zgodnie z zasadami ich eksploatacji,

wyjaśnić budowę i zasadę działania pomp,

wyjaśnić działanie urządzeń do nawadniania roślin w uprawie polowej,

wyjaśnić działanie urządzeń do nawadniania roślin w szklarniach, sadach oraz szkółkach,
terenach zielonych,

obsłużyć pompy i urządzenia nawadniające,

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane do suszenia nasion i zielonek,

posłużyć się dokumentacją montażową, technologiczną maszyn i urządzeń stosowanych
w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową maszyn i urządzeń,

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń,

zaplanować przebieg montażu, demontażu i napraw urządzeń stosowanych w produkcji
roślinnej i ogrodniczej,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie wymaganiami ergonomii,

dobrać materiały, części maszyn, narzędzia i sprzęt do montażu, demontażu i naprawy
urządzeń technicznych stosowanych w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

wykonać podstawowe prace związane z montażem, demontażem i naprawą maszyn
i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

zamontować urządzenia techniczne w przechowalniach i magazynach,

zmontować konstrukcje stalowe szklarni oraz jej wyposażenie,

zamontować urządzenia techniczne stosowane w produkcji roślinnej,

dokonać rozruchu technologicznego urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej
i ogrodniczej,

zidentyfikować przyczyny niesprawności maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
roślinnej i ogrodniczej,

wykonać konserwacje, regulacje i naprawy urządzeń technicznych stosowanych
w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

zastosować maszyny i urządzenia techniczne w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

oszacować koszty wykonania montażu, naprawy i demontażu urządzeń technicznych
stosowanych w produkcji roślinnej i ogrodniczej,

dokonać odbioru robót,

dobrać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,

wykonać montaż, modernizację, demontaż oraz naprawę maszyn i urządzeń technicznych
zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru oraz przepisami bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Monter – instalator urządzeń technicznych
w budownictwie wiejskim 723[05]

Moduł:

Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji rolniczej
723[05].Z2

Jednostka modułowa:

Montowanie

i

eksploatacja

maszyn

i

urządzeń

stosowanych w produkcji roślinnej

723[05].Z2.01

Temat: Wykonanie obsługi technicznej silnika spalinowego.

Cel ogólny: Nabycie

umiejętności

obsługi

technicznej

czterosuwowego

silnika

spalinowego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać elementy budowy silnika,

sprawdzić stan techniczny silnika,

wykonać wymianę oleju,

wymienić filtry paliwa, powietrza,

sprawdzić stań połączeń mechanicznych, elektrycznych,

uruchomić i sprawdzić poprawność pracy silnika.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje obsługi silnika,

silnik do ćwiczeń,

zestaw materiałów eksploatacyjnych,

zestaw części zamiennych,

podstawowe narzędzia monterskie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie.


Czas
135 minut.

Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Zadanie dla ucznia
:

Wykonaj przegląd techniczny czterosuwowego silnika spalinowego.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia.
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.

1. Określenie zasad bezpiecznej obsługi silnika spalinowego.
2. Na podstawie instrukcji obsługi należy określić kolejność czynności podczas

wykonywania zadania.

3. Ustalenie wykazu narzędzi, środków i materiałów eksploatacyjnych potrzebnych podczas

wykonywania obsługi silnika spalinowego.

4. Zorganizowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia.
5. Uczniowie czytają ten fragment instrukcji obsługi silnika, który dotyczy jego obsługi

i przygotowania do pracy.

6. Uczniowie sprawdzają stan techniczny silnika.
7. Uczniowie w razie potrzeby wymieniają uszkodzone lub zużyte elementy silnika.
8. Uczniowie sprawdzają połączenia. według instrukcji obsługi, smarują smarem stałym

wszystkie punkty zgodnie z zaleceniami producenta.

9. Uczniowie wymieniają olej w silniku.
10. Uczniowie wymieniają filtry paliwa, powietrza.
11. Uczniowie odpowietrzają układ paliwowy silnika.
12. Uczniowie uzupełniają płyny eksploatacyjne i dokonują próby pracy uruchamiając silnik.
13. Uczniowie sprawdzają jakość wykonanych prac.

Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

największą trudność. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawne wykonanie sprawdzenia stanu

technicznego silnika, w szczególności elementów mających wpływ na jakość pracy.

Praca domowa

Na podstawie informacji zamieszczonych w Internecie, wyszukanych z literatury opracuj

zasady eksploatacji silnika spalinowego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:

anonimowa ankieta dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Monter – instalator urządzeń technicznych
w budownictwie wiejskim 723[05]

Moduł:

Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji rolniczej
723[05].Z2

Jednostka modułowa:

Montowanie

i

eksploatacja

maszyn

i

urządzeń

stosowanych w produkcji roślinnej

723[05].Z2.01

Temat: Wykonanie obsługi technicznej grzewczego pieca spalinowego.

Cel ogólny: Nabycie umiejętności obsługi technicznej grzewczego pieca spalinowego na

paliwo stałe.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać elementy budowy pieca grzewczego,

sprawdzić stan techniczny pieca,

sprawdzić stań połączeń mechanicznych, przewodów zasilający, odprowadzających
spaliny,

uruchomić i sprawdzić poprawność pracy pieca.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcje obsługi pieca,

zestaw materiałów eksploatacyjnych,

zestaw części zamiennych,

podstawowe narzędzia monterskie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie.


Czas:
135 minut.

Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Zadanie dla ucznia
:

Wykonaj przegląd techniczny pieca spalinowego na paliwo stałe.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia.
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.

1. Określenie zasad bezpiecznej obsługi pieca spalinowego.
2. Na podstawie instrukcji obsługi należy określić kolejność czynności podczas

wykonywania zadania.

3. Ustalenie wykazu narzędzi, środków i materiałów eksploatacyjnych potrzebnych podczas

wykonywania obsługi pieca spalinowego.

4. Zorganizowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia.
5. Uczniowie czytają ten fragment instrukcji obsługi pieca, który dotyczy jego obsługi

i przygotowania do pracy.

6. Uczniowie sprawdzają stan techniczny pieca.
7. Uczniowie w razie potrzeby wymieniają uszkodzone lub zużyte elementy pieca.
8. Uczniowie sprawdzają połączenia według instrukcji obsługi, oceniają wszystkie punkty,

zgodnie z zaleceniami producenta.

9. Uczniowie sprawdzają szczelność połączeń przewodów zasilających, odprowadzających

spaliny i dokonują próby pracy.

10. Uczniowie sprawdzają jakość wykonanych prac.

Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

największą trudność. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawne wykonanie sprawdzenia stanu technicznego
pieca, w szczególności elementów mających wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Praca domowa

Na podstawie informacji zamieszczonych w Internecie i wyszukanych z literatury opracuj

zasady BHP podczas eksploatacji pieca grzewczego na paliwo stałe.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:

anonimowa ankieta dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Zasady montażu maszyn, urządzeń i konstrukcji stalowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ rodzaje zagrożeń oraz sposoby zapobiegania im podczas korzystania z narzędzi

ręcznych o napędzie elektrycznym.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przypomnieć podstawowe wiadomości o zagrożeniach. Uczniowie powinni pracować
samodzielnie. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment poradnika.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
2) przeanalizować instrukcje stanowiskowe, obsługi i plansze dydaktyczne,
3) przygotować tabelę według wzoru,
4) wpisać do tabeli sześć przykładowych rodzajów zagrożeń oraz odpowiadające im

sposoby zapobiegania,

5) zaprezentować pracę na forum grupy.

Tabela do ćwiczenia 1

L.p.

Czynniki stanowiące zagrożenie

Sposoby zapobiegania wypadkom

1

2

3

4

5

6


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne z zakresu bhp posługiwania się narzędziami ręcznymi o napędzie
elektrycznym,

instrukcje stanowiskowe,

instrukcje obsługi,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.

literatura z rozdziału 7 dotycząca posługiwania się narzędziami ręcznymi.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Skompletuj zestaw środków ochrony indywidualnej dla montera wykonującego pracę

w silosie w warunkach niedoboru tlenu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia. Następnie uczniowie powinni poznać instrukcję dotyczącą
wykonywania prac w silosach. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przeanalizować rodzaje zagrożeń zawodowych występujących podczas wykonywania

prac monterskich w zbiornikach,

5) zidentyfikować zagrożenia na stanowisku pracy podanym w ćwiczeniu,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej do występujących zagrożeń,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

środki ochrony indywidualnej,

przepisy BHP podczas wykonywania prac w zbiornikach,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków ochrony indywidualnej.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj i scharakteryzuj narzędzia monterskie w zestawie przygotowanym przez

nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni określić zasady bezpiecznej instrukcje obsługi narzędzi
monterskich. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) scharakteryzować narzędzia monterskie w zestawie,
4) zaprezentować pracę na forum grupy.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

narzędzia monterskie,

arkusz papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi monterskich.


Ćwiczenie 4

Przeprowadź montaż szklarni ogrodowej wyposażonej w automatyczny układ otwierania

okien.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcję dotyczącą montażu określonego typu
szklarni. Uczniowie powinni pracować samodzielnie, a niektóre prace powinny być
wykonywane w zespole kilkuosobowym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) przeanalizować instrukcję montażu szklarni,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zaplanować tok postępowania, z podziałem zadań dla członków grupy,
6) sprawdzić stan techniczny elementów do montażu,
7) dokonać montażu konstrukcji stalowej szklarni,
8) sprawdzić poprawność montażu szklarni,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

instrukcja montażu szklarni,

konstrukcja szklarni ogrodowej,

arkusz papieru,

przybory do pisania,

środki ochrony osobistej,

literatura z rozdziału 7 dotycząca montażu szklarni.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Montaż i eksploatacja silników elektrycznych, spalinowych,

pomp, sprężarek i wentylatorów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj demontażu na elementy składowe trójfazowego klatkowego silnika prądu

przemiennego. Nazwij jego części, wyjaśnij zasadę działania silnika. Zmontuj silnik.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje obsługi silnika. Uczniowie powinni pracować
samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) przeanalizować zapisy instrukcji,
4) zaplanować tok postępowania, ustalić kolejność czynności,
5) wykonać demontaż postępując według instrukcji obsługi,
6) scharakteryzować budowę i funkcje poszczególnych elementów,
7) wyjaśnić i opisać zasadę działania silnika,
8) zaprezentować efekty pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne obrazujące budowę silnika,

silnik elektryczny,

narzędzia monterskie,

literatura z rozdziału 7 dotycząca silników elektrycznych.


Ćwiczenie 2

Wykonaj przegląd techniczny silnika prądu stałego, wymień zużyte szczotki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni przeanalizować zapisy instrukcji obsługi określonego typu
silnika. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami,
3) zaplanować tok postępowania, zgodnie z przepisami i zasadami bhp,
4) wykonać przegląd według instrukcji obsługi silnika,
5) dokonać analizy i interpretacji wyników,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne obrazujące budowę silnika,

narzędzia monterskie,

silnik elektryczny,

kartka papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca silników elektrycznych.


Ćwiczenie 3

Na rysunkach przedstawiono zaciski końcówek uzwojenia silnika trójfazowego. Narysuj

połączenie zacisków tak, aby można było wykonać rozruch maszyny w układzie zasilania
gwiazda i trójkąt.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje wykonywania połączeń uzwojeń silnika
w trójkąt i gwiazdę. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.








Rysunek do ćwiczenia 3


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania dotyczący silników elektrycznych,
2) narysować schemat,

L1

L2

W2

L3

V1

U1

V2

U2

W2

L1

L2

W2

L3

V1

U1

V2

U2

W2

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

3) dokonać analizy narysowanego schematu,
4) ocenić wykonane ćwiczenie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

przybory do pisania,

przybory kreślarskie,

materiały dydaktyczne przedstawiające przykładowe schematy,

literatura z rozdziału 7 dotycząca silników elektrycznych.


Ćwiczenie 4

Wybierz spośród zgromadzonych elementów, części składowe układu korbowego

i układu rozrządu tłokowego silnika spalinowego. Scharakteryzuj ich funkcje.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje napraw silnika określonego typu. Uczniowie
powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać części,
2) zapisać rozpoznane elementy na arkuszu papieru,
3) zapisać charakterystykę na arkuszu papieru,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

instrukcja napraw silnika lub katalog części zmiennych,

części składowe układu korbowego i układu rozrządu tłokowego silnika spalinowego,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca silników spalinowych.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 5

Wymień zużyte łożyska i uszczelniacze wirowej pompy wodnej, zgodnie z instrukcją

obsługi.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą obsługi i napraw pompy wirowej.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować zapisy instrukcji obsługi,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wymienić zużyte łożyska,
5) wymienić zużyte uszczelniacze,
6) zapisać kolejność działań na arkuszu papieru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru, przybory do pisania,

zestaw narzędzi monterskich,

instrukcja obsługi pompy wirowej,

wodna pompa wirowa,

łożyska i uszczelniacze,

literatura z rozdziału 7 dotycząca pomp wodnych.


Ćwiczenie 6

Dokonaj oceny stanu technicznego wentylatora ściennego osiowego, zgodnie

z instrukcją.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje obsługi i montażu wentylatora ściennego.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić narzędzia i materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować tok postępowania,
3) wykonać przegląd zgodnie z instrukcją,
4) zapisać wykonane czynności na arkuszu papieru,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru, przybory do pisania,

zestaw narzędzi monterskich,

instrukcja obsługi,

wentylator ścienny osiowy,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wentylatorów.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Montaż i eksploatacja urządzeń chłodniczych, grzewczych

i suszarniczych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż suszarni podłogowej do siana, zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą obsługi i montażu suszarni
podłogowej. Uczniowie powinni pracować samodzielnie, a niektóre prace wykonywać
w zespołach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania dotyczący suszarni podłogowych,
2) określić zasady bezpiecznej pracy,
3) wypisać części, urządzenia, które będą montowane,
4) wykonać razem z kolegami montaż suszarni, zgodnie z dokumentacją,
5) dokonać odbioru technicznego wykonanego montażu,
6) zapisać kolejność czynności na arkuszu papieru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

instrukcja montażu suszarni podłogowej,

zestaw narzędzi monterskich,

znormalizowane łączniki do wykonywania połączeń,

literatura z rozdziału 7 dotycząca suszarni.


Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż pieca grzewczego, zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą obsługi pieca grzewczego.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania dotyczący pieców grzewczych,
2) określić zasady bezpiecznej pracy,
3) wypisać części, urządzenia, które będą montowane,
4) wykonać razem z kolegami montaż pieca, zgodnie z dokumentacją,
5) dokonać odbioru technicznego wykonanego montażu,
6) zapisać kolejność czynności na arkuszu papieru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

instrukcja montażu pieca grzewczego,

zestaw narzędzi monterskich,

znormalizowane łączniki do wykonywania połączeń,

literatura z rozdziału 7 dotycząca pieców grzewczych.


Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż agregatu chłodniczego, zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą montażu agregatu chłodniczego.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania dotyczący chłodnictwa,
2) określić zasady bezpiecznej pracy,
3) wypisać części, urządzenia, które będą montowane,
4) wykonać razem z kolegami montaż agregatu chłodniczego, zgodnie z dokumentacją,
5) dokonać odbioru technicznego wykonanego montażu,
6) zapisać kolejność czynności na arkuszu papieru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

instrukcja montażu agregatu chłodniczego,

zestaw narzędzi monterskich,

znormalizowane łączniki do wykonywania połączeń,

literatura z rozdziału 7 dotycząca agregatów chłodniczych.


Ćwiczenie 4

Wykonaj montaż układu wentylacji w przechowalni, zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje montażu systemu wentylacji w przechowalni.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania dotyczący wentylacji,
2) określić zasady bezpiecznej pracy,
3) wypisać części, urządzenia, które będą montowane,
4) wykonać razem z kolegami montaż układu wentylacji wyciągowej, zgodnie

z dokumentacją,

5) dokonać odbioru technicznego wykonanego montażu,
6) zapisać kolejność czynności na arkuszu papieru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

instrukcja montażu układu wentylacji,

zestaw narzędzi monterskich,

znormalizowane łączniki do wykonywania połączeń,

literatura z rozdziału 7 dotycząca układów wentylacji.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Montaż i eksploatacja urządzeń do nawadniania upraw


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zmontuj system nawadniania do plantacji upraw ogrodniczych. Określ koszty

wykonanych prac.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni przeczytać instrukcje dotyczącą montażu systemu nawadniania.
Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać elementy do montażu,
2) zaplanować kolejność montażu elementów,
3) wykonać montaż zgodnie z projektem technicznym,
4) ocenić jakość wykonanej pracy,
5) określić koszty wykonanych prac,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

dokumentacja montażowa,

elementy deszczowni do montażu,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura z rozdziału 7 dotycząca nawadniania.


Ćwiczenie 2

Zmontuj instalację nawadniania kropelkowego. Określ koszty wykonanych prac.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą montażu systemu nawadniania
kropelkowego. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w Internecie, poradniku dla ucznia informacji o systemach nawadniania

kropelkowego,

2) wypisać elementy do montażu,
3) zaplanować kolejność montażu elementów,
4) wykonać montaż zgodnie z projektem technicznym,
5) ocenić jakość wykonanej pracy,
6) określić koszty wykonanych prac,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

dokumentacja montażowa,

elementy systemu nawadniania kropelkowego do montażu,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura z rozdziału 7 dotycząca nawadniania kropelkowego.


Ćwiczenie 3

Wykonaj czyszczenie elementów młoteczkowego zraszacza obrotowego oraz dokonaj

wymiany zużytej sprężyny zraszacza. Określ koszty wykonanych prac.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni poznać instrukcje dotyczącą obsługi i napraw młoteczkowego
zraszacza obrotowego. Uczniowie powinni pracować samodzielnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić elementy konstrukcyjne zraszacza na podstawie dokumentacji,
2) scharakteryzować zasadę działania,
3) zdiagnozować uszkodzenie,
4) wykonać demontaż uszkodzonych elementów,
5) zmontować zraszacz po wymianie elementów,
6) wykonać regulację, ocenić poprawność wykonanej pracy,
7) określić koszt wykonanej naprawy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

metoda tekstu przewodniego.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

instrukcja obsługi i konserwacji zraszacza,

zraszacz obrotowy młoteczkowy,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura z rozdziału 7 dotycząca zraszaczy.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady pomiaru narzędzi dydaktycznych

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie i eksploatacja
maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 12, 14, 16, są poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić zasady bezpiecznego montażu na
wysokości

B

P

b

2

Zdefiniować pojęcie pracy na wysokości

A

P

c

3

Scharakteryzować zasadę zamiany energii w silniku
elektrycznym

C

PP

d

4

Określić podstawowe układy silnika spalinowego

B

P

c

5

Scharakteryzować funkcje elementów układu
chłodniczego

C

PP

b

6

Określić rodzaj ruch tłoka

B

P

a

7

Określić zasadę działania wentylatora

B

P

c

8

Określić rodzaj czynnika chłodniczego

B

P

b

9

Wyjaśnić zasadę pracy suszarni bębnowej

B

P

c

10 Wyjaśnić zasadę pracy suszarni daszkowej

B

P

a

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11

Określić rodzaj materiałów do suszenia w suszarni
daszkowej

B

P

d

12 Przeanalizować etapy montażu szklarni

C

PP

b

13 Określić elementy budowy silnika elektrycznego

B

P

c

14 Ustalić czynności i zakres przeglądu silnika

C

PP

a

15 Wyjaśnić zasadę pracy pomp wodnych

B

P

d

16 Wyjaśnić zasadę pracy sprężarek śrubowych

B

PP

c

17

Ustalić czynności i zakres przeglądu układu
chłodzenia silnika

C

P

a

18 Wyjaśnić zasadę pracy deszczowni bębnowej.

B

P

d

19

Wyjaśnić zasadę pracy systemu nawadniania
kropelkowego

B

P

c

20 Określić zasady bezpiecznej pracy deszczowni

B

P

c

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Dokonaj analizy uzyskanych wyników testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Transport ciężarów o masie powyżej 10 kg przy użyciu drabin przenośnych jest

a) dopuszczalny przy wnoszeniu do góry.
b) niedopuszczalny.
c) dopuszczalny przy znoszeniu na dół.
d) dopuszczalny na wysokość do 2 m.

2. Zgodnie z przepisami bhp pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni

znajdującej się nad poziomem podłogi lub ziemi na wysokości co najmniej
a) 3 m.
b) 2 m.
c) 1 m.
d) równej wzrostowi pracownika.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

3. Silnik elektryczny to maszyna elektryczna za pośrednictwem, której następuje zamiana

energii
a) chemicznej w mechaniczną.
b) magnetycznej w obrotową.
c) kinetycznej w elektryczną.
d) elektrycznej w mechaniczną.


4. W skład konwencjonalnego tłokowego silnika spalinowego nie wchodzi układ

a) chłodzenia.
b) korbowy.
c) sprzęgłowy.
d) zasilania.

5. W układzie chłodniczym elementem odbierającym ciepło z przestrzeni ochładzanej jest

a) skraplacz.
b) parownik.
c) reduktor.
d) zawór.

6. Tłok w sprężarce powietrza wykonuje ruchy

a) posuwisto-zwrotne.
b) korbowo-tłokowe.
c) mimośrodowe.
d) rotacyjne.

7. Strumień powietrza w wentylatorze promieniowym przepływa

a) prostopadle do łopatek wirnika.
b) przeciwnie do obrotu łopatek wirnika.
c) prostopadle do osi wirnika.
d) równolegle do osi obrotu wirnika.

8. Czynnikiem roboczym w sprężarkowych układach chłodniczych jest

a) neon.
b) freon.
c) oxygen.
d) ozon.


9. Przepływ strumienia czynnika suszącego przez bęben suszący w suszarni bębnowej

wymusza
a) podciśnienie z wentylatora osiowego.
b) różnica temperatur na wejściu i wyjściu bębna.
c) promieniowy wentylator główny.
d) cyklon główny.


10. W suszarni daszkowej nie można suszyć

a) siana.
b) ziarna zbóż.
c) nasion roślin oleistych.
d) nasion ryżu.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

11. Proces suszenia w suszarniach daszkowych realizowany jest za pomocą

a) spalin z pieca suszarniczego.
b) mieszaniny spalin i czystego powietrza.
c) gorących powierzchni blach daszkowych.
d) czystego ogrzanego powietrza.


12.

Montaż i zabezpieczenie wypełnień szklanych to

a) pierwszy etap montażu konstrukcji szklarni.
b) ostatni etap montażu konstrukcji szklarni.
c) drugi etap montażu konstrukcji szklarni.
d) pośredni etap montażu konstrukcji szklarni.


13. Część silnika elektrycznego, w kształcie wydrążonego walca, z ułożonymi w specjalnych

żłobkach, po wewnętrznej stronie uzwojeniami nosi nazwę
a) wirnik.
b) biegun.
c) stojan.
d) komutator.


14. W silniku spalinowym okresowemu czyszczeniu podlega

a) odśrodkowy filtr oleju.
b) układ korbowo-tłokowy.
c) pompa wodna.
d) pompa wtryskowa.


15. W odśrodkowych pompach wodnych

a) dopływ cieczy jest promieniowy a odpływ osiowy.
b) dopływ i odpływ jest promieniowy.
c) dopływ i odpływ jest osiowy.
d) dopływ cieczy jest osiowy, zaś odpływ promieniowy.

16. Sprężarka śrubowa nie posiada w komorze sprężania

a) zaworu ssącego a tylko tłoczący.
b) zaworu tłoczącego a tylko ssący.
c) zaworu ssącego i tłoczącego.
d) powietrza.


17. Obsługa układu chłodzenia silnika spalinowego nie obejmuje

a) pomiaru temperatury wrzenia płynu chłodzącego.
b) sprawdzenia szczelności układu.
c) regulacji napięcia paska klinowego.
d) sprawdzenia ilości płynu chłodzącego.


18. Bęben deszczowni bębnowej podczas pracy

a) toczy się po polu.
b) jest unieruchomiony hamulcem taśmowym.
c) obraca się i rozwija wąż.
d) obraca się i zwija wąż.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

19. Nawadnianie kropelkowe roślin polega na dawkowaniu wody za pomocą

a) dozowników kropelkowych umieszczonych nad każdą rośliną.
b) natrysków rozbijających wodę do postaci kropel.
c) przewodów polietylenowych zaopatrzonych w dozatory kroplowe.
d) przewodów polietylenowych zakończonych zraszaczami kroplowymi.

20. Zabronione jest używanie deszczowni obrotowych w odległości od napowietrznych linii

energetycznych mniejszej niż
a) 100 m.
b) dwukrotny zasięg strumienia zraszacza.
c) 50 m.
d) trzykrotny zasięg strumienia zraszacza.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Montowanie i eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
roślinnej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie i eksploatacja
maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 12, 13, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. d, 2. a, 3. b, 4. b 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. d,
12. b, 13. b, 14. a, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c,

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić zasady bezpiecznego montażu na
wysokości

B

P

d

2

Wyjaśnić zasady bezpiecznej pracy wewnątrz
zbiornika

B

P

a

3

Scharakteryzować podstawowe elementy w silniku
elektrycznym

C

PP

b

4

Określić podstawowe układy silnika spalinowego

B

P

b

5

Scharakteryzować funkcje elementów układu
chłodniczego

C

PP

a

6

Określić rodzaj czynnika suszącego w suszarni

B

P

d

7

Określić zasadę działania sprężarki śrubowej

B

P

b

8

Określić rodzaj czynnika suszącego w suszarni

B

P

c

9

Wyjaśnić zasadę pracy suszarni bębnowej

B

P

b

10 Wyjaśnić zasadę pracy deszczowni bębnowej

B

P

a

11 Określić pozycję pracy pompy diagonalnej

B

P

d

12 Przeanalizować parametry pomp

C

PP

b

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

13

Scharakteryzować systemy utrzymania klimatu
w przechowalniach

C

PP

b

14 Ustalić elementy konstrukcyjne silnika

B

P

a

15 Wyjaśnić zasadę pracy wentylatorów osiowych

B

P

d

16 Scharakteryzować cechy wentylatorów osiowych

C

PP

a

17 Ustalić etapy montażu szklarni

C

PP

c

18 Wyjaśnić zasadę pracy suszarni daszkowej.

B

P

b

19

Wyjaśnić zasadę pracy systemu nawadniania
kropelkowego

B

P

d

20 Wyjaśnić zasadę pracy zraszacza

B

P

c

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Dokonaj analizy uzyskanych wyników testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Niedopuszczalne jest stosowanie drabin przenośnych do transportu ciężarów o masie

powyżej
a) 40 kg.
b) 30 kg.
c) 20 kg.
d) 10 kg.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

2. Pracownik lub pracownicy wykonujący pracę wewnątrz zbiornika powinni być

asekurowani co najmniej przez
a) jedną osobę znajdującą się na zewnątrz.
b) dwóch ratowników.
c) dwóch ratowników, jeden wewnątrz, drugi na zewnątrz.
d) jedną osobę znajdującą się wewnątrz.


3. Podstawowe zespoły każdego silnika elektrycznego to

a) magnes i walczak.
b) stojan i wirnik.
c) prostownik i rozrusznik.
d) korpus i układ napędowy.


4. Mechanizm korbowy silnika spalinowego składa się z

a) korby, tłoka, wału.
b) tłoka, korbowodu, wału korbowego.
c) korby, tłoka.
d) tłoka, korbowodu.


5. W środowisku ochładzanym znajduje się

a) parownik.
b) skraplacz.
c) dławik.
d) sprężarka.

6. W suszarniach podłogowych do suszenia siana czynnikiem suszącym jest

a) podgrzewana elektrycznie podłoga.
b) spirale grzejne, elektryczne lub wodne.
c) podłoga podgrzewana systemem centralnego ogrzewania.
d) powietrze wdmuchiwane do kanałów wentylatorem.


7. Sprężanie powietrza w sprężarkach śrubowych następuje w przestrzeniach znajdujących

się pomiędzy
a) zaworami śrubowymi.
b) wirnikami śrubowymi.
c) tłokami śrubowymi.
d) tłokami a śrubami powietrznymi.


8. Utrata wilgotności surowca w suszarniach bębnowych następuje poprzez bezpośredni

styk suszonego materiału z
a) gorącym płaszczem wewnętrznym bębna suszarni.
b) gorącym rusztem bębnowym.
c) mieszaniną gorącego powietrza i gazów spalinowych.
d) radiatorami bębnowymi.

9. Rozprzestrzenia się suszonego materiału w bębnie oraz jego przemieszczanie w kierunku

wylotu powoduje w suszarniach bębnowych
a) przenośnik czerpakowy.
b) obrotowy ruch bębna.
c) przenośnik ślimakowy.
d) strumień powietrza z wentylatora osiowego.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

10. Źródłem napędu bębna w deszczowni bębnowej jest

a) pełnoprzepływowa turbina wodna.
b) silnik elektryczny prądu stałego.
c) wał przekaźnika mocy.
d) mechanizm korbowo-zapadkowy.


11. Pompy diagonalne do wody pracują w pozycji

a) poziomej.
b) symetrycznej.
c) prostopadłej do osi strumienia.
d) pionowej.


12. Zaletą sprężarek tłokowych, w stosunku do innych konstrukcji jest

a) cicha praca przy bardzo wysokich obrotach.
b) możliwość uzyskiwania bardzo wysokich ciśnień (ponad 200 MPa).
c) zrównoważona praca z powodu braku zaworów.
d) wysoka sprawność przekraczająca 95%.


13. Do regulacji i utrzymania właściwego mikroklimatu w obiektach przechowalniczych

w ogrodnictwie i warzywnictwie stosuje się
a) mikrozraszacze.
b) systemy wentylacji opływowej lub przepływowej.
c) nawadnianie kropelkowe.
d) regulatory podciśnienia.


14. Asynchroniczny zwarty (klatkowy) silnik elektryczny nie posiada

a) szczotek.
b) stojana.
c) wirnika.
d) łożyskowania.


15. Strumień powietrza w wentylatorze osiowym przepływa

a) równolegle do łopatek wirnika.
b) przeciwnie do obrotu łopatek wirnika.
c) prostopadle do osi wirnika.
d) równolegle do osi obrotu wirnika.


16. Podstawowym parametrem charakteryzującym pracę wentylatora jest

a) wydajność określana jako ilość przetłaczanego powietrza w m

3

/h.

b) moc znamionowa określana w kWh.
c) prędkość obrotowa określana ilością obrotów na minutę.
d) różnica ciśnień powietrza na wlocie i wylocie.


17. Ostatnim etapem montażu konstrukcji szklarni jest najczęściej

a)

ustalenie właściwej pozycji obiektu.

b)

montaż łączników i poprzeczek.

c)

montaż i zabezpieczenie wypełnień szklanych.

d)

zamontowanie ramy podstawy.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

18. Transport nasion do kolumny suszącej w suszarni daszkowej obywa się przy użyciu

przenośnika
a) taśmowego.
b) kubełkowego.
c) wibracyjnego.
d) pneumatycznego.


19. Systemów nawadniania kropelkowego nie stosuje się w

a) szklarniach.
b) tunelach foliowych.
c) sadach.
d) uprawach polowych zbóż.


20. Obrót zraszacza z napędem impulsowym w deszczowni jest

a) wywoływany siłą grawitacji.
b) uzyskiwany poprzez napęd od turbinki wodnej zraszacza.
c) samoczynny, powodowany przez uderzenie strumienia wody o urządzenia

sterownicze.

d) uzyskiwany od kół jezdnych przemieszczającej się deszczowni.

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Montowanie i eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
roślinnej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996
2. Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP Warszawa 1996
3. Grzegórzki Z. Wypisy wybrane.: Pojazdy silnikowe. WSiP, Warszawa 1997
4. Kołota E. (red.): Podstawy ogrodnictwa. WSiP, Warszawa 2000
5. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006
6. Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKŁ, Warszawa 2002

7.

Skrobacki A.: Pojazdy rolnicze. WSiP, Warszawa 1999

8. Uzdowski M.: Bramek K., Garczyński K.,: Eksploatacja techniczna i naprawa. WKiŁ,

Warszawa 2003

9. Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze do produkcji roślinnej. WSiP,

Warszawa 1996

10. Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze do produkcji zwierzęcej. WSiP,

Warszawa 1996

Literatura metodyczna:

1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE. Radom, 2000

