background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Marian Grabkowski 

 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[05].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr inż. Marian Grabkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[05].O1.03 
„Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu monter – instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje i znaczenie rysunków technicznych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały i przybory do rysowania 

12 

5.1.2. Ćwiczenia 

12 

5.3. Opisywanie i wymiarowanie rysunków technicznych 

14 

5.1.3. Ćwiczenia 

14 

5.4. Podstawowe konstrukcje geometryczne 

17 

5.1.4. Ćwiczenia 

17 

5.5. Zasady rzutowania 

19 

5.1.5. Ćwiczenia 

19 

5.6. Oznaczenia graficzne na rysunkach budowlanych 

20 

5.1.6. Ćwiczenia 

20 

5.7. Przekroje i schematy części maszyn 

22 

5.1.7. Ćwiczenia 

22 

5.8. Uproszczenia rysunkowe 

23 

5.1.8. Ćwiczenia 

23 

5.9. Dokumentacja rysunkowa 

24 

5.1.9. Ćwiczenia 

24 

5.10. Przedmiar robót 

26 

5.1.10. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

28 

7.  Literatura 

44 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w zawodzie  monter  –  instalator  urządzeń 
technicznych w budownictwie wiejskim. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowania  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[05].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

723[05].O1 

Podstawy 

zawodu 

723[05].O1.02 

Rozpoznawanie obiektów 

budownictwa wiejskiego 

723[05].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

723[05].O1.04 

Określanie zasad gospodarki wodnej 

w środowisku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

stosować przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

stosować przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, 

 

stosować przepisy dotyczące ochrony środowiska, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić znaczenie rysunku w technice, 

 

rozróżnić rodzaje rysunków technicznych, 

 

dobrać materiały rysunkowe oraz posłużyć się podstawowymi przyborami rysunkowymi, 

 

wykonać rysunki podstawowych konstrukcji geometrycznych w różnych skalach, 

 

wykonać proste rysunki techniczne, 

 

zastosować zasady wymiarowania i opisywania rysunków technicznych, 

 

wykonać rysunki części i zespołów maszyn, 

 

sporządzić rysunki rzutów i przekrojów różnych elementów, 

 

zastosować  znormalizowane  oznaczenia  graficzne  materiałów  budowlanych  oraz 
elementów instalacji sanitarnych, 

 

odczytać proste rysunki techniczne i uproszczenia rysunkowe, 

 

odczytać rysunki wykonawcze i złożeniowe, 

 

odczytać i zinterpretować rysunki schematyczne maszyn, 

 

wykonać szkice maszyn i urządzeń oraz elementów instalacji budowlanych, 

 

posłużyć  się  dokumentacją  konstrukcyjną  i  technologiczną  w  zakresie  odczytywania 
wielkości parametrów technicznych instalacji i urządzeń technicznych, 

 

wykonać przedmiar robót instalacyjnych na podstawie dokumentacji technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter 

– 

instalator 

urządzeń 

technicznych 

w budownictwie wiejskim 723[05] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 723[05].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[05].O1.03 

Temat: Wymiarowanie. 

Cel ogólny: zapoznanie uczniów ze sposobami wymiarowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zastosować linie wymiarowe, 

 

zastosować podziałki w wymiarowaniu, 

 

wykonać rysunki zgodnie z zasadami wymiarowania. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna i grupowa. 
 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie monter - instalator urządzeń technicznych w 
budownictwie wiejskim. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele (przekroje) budynków z zaznaczeniem instalacji, 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

 

przybory kreślarskie, gumka. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel przedstawia i omawia podstawowe zasady wymiarowania, 

 

nauczyciel wymienia elementy wymiarowania, 

 

nauczyciel  omawia  na  modelu  sposób  wymiarowania  oraz  zastosowanie  podziałki 
w wymiarowaniu, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły, 

 

każdy z zespołów rysuje zadany rysunek w określonej przez nauczyciela podziałce,  

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  rozwiązaniu  zadań.  Podpowiada 
najlepsze rozwiązania. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

5.  Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich. 
6.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  informacji  zdobytych  podczas  zajęć,  i  literatury,  wykonaj  wymiarowanie 

elementu konstrukcyjnego w podziałce 1:5. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter 

– 

instalator 

urządzeń 

technicznych 

w budownictwie wiejskim 723[05] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 723[05]. O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[05].O1.03 

Temat: Rzuty kondygnacji instalacji wodociągowych. 

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z zasadami projektowania instalacji wodociągowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić zasady sporządzania projektu technicznego instalacji wodociągowej, 

 

odczytać z projektu technicznego sposób wykonania i przebiegu w budynku instalacji 
wodociągowej, 

 

wymienić kolejność czynności podczas wykonywania instalacji wodociągowej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie  
 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy:  uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  monter  instalator  urządzeń  technicznych 
w budownictwie wiejskim. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

 

przybory kreślarskie,  

 

gumka, 

 

projekty instalacji wodociągowej. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia 
Przeanalizuj 

technologię 

wykonywania 

rysunków 

ilustrujących 

przebieg 

instalacji 

wodociągowej w budynku. 

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno – porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów 

z pracą metodą przewodniego tekstu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie rozróżniamy przekroje budynków? 
2.  Jakie wyróżniamy urządzenia sanitarne i przewody? 
3.  Sposób przebiegu instalacji wodociągowej w budynku? 
4.  Sposób połączenia poziomych przewodów wodociągowych z pionami? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, jakie obowiązują zasady przy projektowaniu instalacji wodociągowych. 
2.  Ustal, w jaki sposób przebiega instalacja wodociągowa w budynku. 
3.  Ustal rozkład pionów w konkretnym budynku. 
4.  Zaplanuj ilość wodomierzy. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przypomnij sobie przekroje pionowe i poziome budynku. 
2.  Przypomnij oznaczenia graficzne przyborów i uzbrojenia przewodów sanitarnych. 
3.  Narysuj schemat przebiegu instalacji wodociągowej na rzucie piwnic. 
4.  Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie, pamiętając o zasadach bhp. 
5.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo został wykonany rysunek szkicowy? 
2.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
3.  Czy wszystkie cechy charakterystyczne instalacji wodociągowej zostały określone? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Na  podstawie  informacji  zdobytych  podczas  zajęć,  i  literatury,  napisz  kolejność  czynności 
technologicznych podczas projektowania instalacji wodociągowej.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Rodzaje i znaczenie rysunków technicznych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Spośród przedstawionych rysunków wybierz te, które przedstawiają przekroje pionowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rysunki, 
2)  wybrać te rysunki, które przedstawiają przekroje pionowe,  
3)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze na których przedstawione są różnego rodzaju rysunki techniczne, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca rysunków technicznych. 

 

Ćwiczenie 2 

Spośród przedstawionych rysunków wybierz te, które przedstawiają przekroje poziome. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rysunki, 
2)  wybrać te rysunki, które przedstawiają przekroje poziome, 
3)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze na których przedstawione są różnego rodzaju rysunki techniczne, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca rysunków technicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

12 

5.2.  Materiały i przybory do rysowania

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1
  

Z zestawu przyborów do kreślenia tuszem wybierz rapidograf i opisz jego zastosowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przybory kreślarskie, 
2)  wybrać rapidograf spośród przyborów do kreślenia tuszem, 
3)  opisać zastosowanie rapidografu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy przyborów do kreślenia tuszem, 

 

literatura z rozdziału 7

 

dotycząca materiałów i przyborów do rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  ołówków  leżących  na  stole  wybierz te,  które  mają  najtwardszy grafit i opisz ich 

zastosowanie.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć ołówki, 
2)  wybrać ołówki o najtwardszym graficie, 
3)  uzasadnić swój wybór, 
4)  opisać zastosowanie najtwardszych ołówków. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ołówków o różnych stopniach twardości grafitu, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca materiałów i przyborów do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

13 

Ćwiczenie 3 

Za pomocą krzywika narysuj 4 linie krzywe według podanego wzoru. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać spośród przyborów do rysowania krzywik, 
2)  obejrzeć rysunek z liniami krzywymi, 
3)  narysować 4 linie krzywe według podanego wzoru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw przyborów do rysowania, 

 

kartki bloku technicznego, 

 

przykładowy rysunek z liniami krzywymi, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca materiałów i przyborów do rysowania. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykreśl ołówkiem linię cienką, grubą i bardzo grubą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Należy zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiednie rodzaje ołówków, 
2)  narysować linię cienką, grubą i bardzo grubą. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ołówków o różnym stopniu twardości, 

 

kartki bloku technicznego, 

 

literatura z rozdziału 7

 

dotycząca materiałów i przyborów do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

14 

5.3.  Opisywanie i wymiarowanie rysunków technicznych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Napisz dowolny tekst pismem znormalizowanym typu A. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni rodzaj ołówków oraz kartkę papieru,  
2)  wykonać pomocniczą siatkę do pisma technicznego, 
3)  napisać dowolny tekst, 
4)  uzasadnić sposób wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i materiały do rysowania: ołówki i kartki papieru, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca opisywania i wymiarowania rysunków technicznych. 

 

Ćwiczenie 2 

Napisz kilka dowolnych liter pismem znormalizowanym typu B. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni rodzaj ołówków oraz kartkę papieru, 
2)  wykonać pomocniczą siatkę do pisma technicznego, 
3)  napisać dowolny tekst, 
4)  uzasadnić sposób wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i materiały do rysowania: ołówki i kartki papieru, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca opisywania i wymiarowania rysunków technicznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj dowolny trójkąt kreślarski i zwymiaruj go. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni rodzaj ołówków oraz kartkę papieru, 
2)  wybrać przybory do wykreślenia trójkąta, 
3)  narysować trójkąt kreślarski, 
4)  zwymiarować trójkąt kreślarski, 
5)  ocenić sposób wykonania zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i materiały do rysowania: ołówki, kartki papieru, liniały, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca opisywania i wymiarowania rysunków technicznych. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykreśl i zwymiaruj sześciokąt foremny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni rodzaj ołówków oraz kartkę papieru, 
2)  wybrać przybory do wykreślenia sześciokąta, 
3)  wykreślić sześciokąt foremny, 
4)  zwymiarować sześciokąt foremny, 
5)  ocenić sposób wykonania zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i materiały do rysowania: ołówki, kartki papieru, liniały, cyrkle, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca opisywania i wymiarowania rysunków technicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

17 

5.4.  Podstawowe konstrukcje geometryczne

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykreśl prostą równoległą do prostej m. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  narysować prostą m, 
3)  zakreślić z punktu A łuk b, przecinający prostą m w punkcie B, 
4)  zakreślić z punktu B łuk c, przecinający prostą m w punkcie C,  
5)  zakreślić  odcinkiem  AC  jako  promieniem,  z  punktu  B,  łuk  d  do  przecięcia  z  łukiem 

b w punkcie D, 

6)  połączyć punkt D z punktem A, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych konstrukcji geometrycznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykreśl sześciokąt foremny wpisany w okrąg o danym promieniu r. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować materiały i przybory kreślarskie, 
2)  wykreślić okrąg o promieniu r, 
3)  podzielić okrąg koła cyrklem, na sześć równych odcinków o długości r, 
4)  połączyć liniami prostymi punkty podziału okręgu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

18 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych konstrukcji geometrycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

19 

5.5.  Zasady rzutowania 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykreśl rzuty odcinka AB prostopadłego do rzutni pionowej 

π

1

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rzuty punktów A i B na trzy płaszczyzny rzutów, 
2)  połączyć punkty A" z B" i A z B, 
3)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blok techniczny, przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad rzutowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykreśl rzuty prostokątne ostrosłupa, ustawionego równolegle do rzutni pionowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania, 
2)  wykreślić rzuty wszystkich wierzchołków ostrosłupa, 
3)  połączyć odpowiednie rzuty wierzchołków liniami prostymi, 
4)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blok techniczny, przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad rzutowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

20 

5.6.  Oznaczenia graficzne na rysunkach budowlanych 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Narysuj 

fragment 

ściany  zewnętrznej  z  zaznaczeniem  rodzajów  materiałów 

i przykładowych grubości warstw.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiały i przybory do rysowania, 
2)  narysować fragment ściany zewnętrznej z zaznaczeniem rodzajów materiałów, 
3)  narysować i nanieść wymiary grubości warstw w ścianie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca oznaczeń graficznych na rysunkach budowlanych. 

 
Ćwiczenie 2  

Narysuj  fragment  ściany  murowanej  grubości  38  cm,  w  której  znajdują  się  kanały 

dymowe, spalinowe i wentylacyjne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiały i przybory do rysowania, 
2)  narysować fragment ściany murowanej grubości 38 cm, 
3)  nanieść na rysunek ściany kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne, 
4)  zaprezentować rozwiązanie swojego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca oznaczeń graficznych na rysunkach budowlanych. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykreśl i zwymiaruj położenie otworu drzwiowego w ścianie wewnętrznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiały i przybory do rysowania, 
2)  narysować fragment ściany wewnętrznej z otworem drzwiowym, 
3)  zwymiarować otwór drzwiowy w ścianie, 
4)  zaprezentować rozwiązanie swojego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca oznaczeń graficznych na rysunkach budowlanych. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykreśl i zwymiaruj rzut poziomy sali lekcyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiały i przybory do rysowania, 
2)  narysować rzut poziomy sali lekcyjnej z zaznaczeniem otworów drzwiowych i okiennych, 
3)  zwymiarować wykonany rzut, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca oznaczeń graficznych na rysunkach budowlanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

22 

5.7.  Przekroje i schematy części maszyn 

 
5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek przekładni łańcuchowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować materiały i przybory kreślarskie, 
2)  wykonać rysunek przekładni łańcuchowej, 
3)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przekrojów i schematów części maszyn. 

 
Ćwiczenie 2 

Z podanych rysunków przekrojów, wybierz przekrój studzienki i scharakteryzuj go. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rysunki przekrojów, 
2)  wybrać spośród rysunków przekrój przez studzienkę, 
3)  scharakteryzować wybrany przekrój. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki przekrojów, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przekrojów i schematów części maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

23 

5.8.  Uproszczenia rysunkowe 

 
5.8.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek schematyczny urządzenia do przygotowywania ciepłej wody. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać odpowiednie materiały i przybory piśmiennicze, 
3)  wykonać rysunek schematyczny urządzenia do przygotowania ciepłej wody, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca uproszczeń rysunkowych. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek schematyczny rozmieszczenia instalacji gazu w określonym budynku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać materiały i przybory piśmiennicze, 
3)  wykonać rysunek schematyczny rozmieszczenia instalacji gazu w danym budynku,  
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca uproszczeń rysunkowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

24 

5.9.  Dokumentacja rysunkowa 

 
5.9.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj rozwinięcie instalacji wodociągowej w budynku jednorodzinnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować materiały i przybory do rysowania,  
2)  wykonać przekrój pionowy budynku, 
3)  nanieść wszystkie urządzenia w jednej płaszczyźnie, 
4)  nanieść piony, 
5)  zaznaczyć średnicę wszystkich rur i pionów,  
6)  nanieść rzędne poziomów w budynku, 
7)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca dokumentacji rysunkowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród kilku rysunków wchodzących w skład dokumentacji rysunkowej, wybierz projekt 

sieci kanalizacyjnej i scharakteryzuj go. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjrzeć się dokładnie rysunkom, 
2)  wybrać rysunek przedstawiający projekt sieci kanalizacyjnej, 
3)  omówić wybrany rysunek,  
4)  dokonać samooceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki wchodzące w skład dokumentacji technicznej, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca dokumentacji rysunkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

26 

5.10.  Przedmiar robót 

 
5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zestawienie materiałów z dowolnego projektu instalacyjnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać dowolny projekt instalacyjny, 
2)  wykonać zestawienie materiałów z wybranego projektu, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

projekty instalacyjne, 

 

katalogi nakładów rzeczowych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przedmiaru robót. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zestawienie materiałów do wykonania instalacji centralnego ogrzewania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, a także zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać dowolny projekt instalacji centralnego ogrzewania, 
2)  wyszczególnić  podstawowe  materiały,  takie  jak  rury  stalowe,  zawory  odcinające,  kurki 

spustowe, uchwyty do rur, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

27 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

projekty instalacyjne centralnego ogrzewania, 

 

katalogi nakładów rzeczowych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przedmiaru robót. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1–19 są z poziomu podstawowego,  

 

zadania: 20–25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
a,  2.  b,  3. a, 4. a, 5. a, 6. b, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. d, 20. a, 21. b, 22. a, 23. c, 24. b, 
25. 
d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób wykonywania rysunków 
orientacyjnych 

Określić zastosowanie rzutów poziomych 

Określić skale wykonywania rzutów 
poziomych 

Rozróżnić rysunki zasadnicze 

Wskazać przybory kreślarskie do kreślenia 
linii poziomych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

29 

Rozróżnić oznaczenia ołówków twardych 

Rozróżnić rodzaje znaków ograniczających 
w wymiarze rysunkowym 

Zdefiniować dwie proste równoległe 

Określić kąt prostych prostopadłych 

10 

Zdefiniować pojęcie rzutni 

11 

Określić, czym jest rzut odcinka 
prostopadłego do płaszczyzny rzutów 

12 

Określić, czym jest rzut trójkąta 
prostopadłego do płaszczyzny rzutów 

13 

Określić podziałkę rysunków wykonywanych 
w I stopniu dokładności 

14 

Zdefiniować rysunek schematyczny 

15 

Określić kondygnację od której 
rozpoczynamy rysowanie instalacji 
wodociągowych 

16 

Określić rodzaj rysunków szczegółowych 

17 

Określić zadania pionów w instalacjach CO  

18 

Określić przydatność norm zużycia 
materiałów 

19 

Określić rodzaje materiałów podstawowych 

20 

Ustalić od czego zależy rozkład pionów 

PP 

21 

Ustalić w jaki sposób płyną ścieki 
w instalacjach kanalizacyjnych 

PP 

22 

Ustalić przewód, który łączy instalację 
kanalizacyjną z kanałem ulicznym 

PP 

23 

Scharakteryzować pojęcie przekładni 

PP 

24 

Ustalić najłatwiejszy sposób rzutowania brył 

PP 

25 

Ustalić efekt rzutowania odcinka położonego 
ukośnie do płaszczyzny rzutów 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  25  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  typu  wielokrotnego 

wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, Wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

6.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań 
o numerach od 20 do 25). 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

31 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek orientacyjny określa położenie obiektu budowlanego w stosunku do 

a)  danego osiedla, dzielnicy, drogi. 
b)  granic obiektów sąsiadujących. 
c)  strony wschodniej budynku. 
d)  linii zabudowy. 
 

2.  Rzut poziomy przedstawia przedmiot leżący na płaszczyźnie 

a)  poziomej widzianej z boku.  
b)  poziomej widzianej z góry. 
c)  pionowej widzianej z boku. 
d)  pionowej widzianej z góry. 
 

3.  Rzuty poziome wykonuje się w podziałce 

a)  1:100. 
b)  1:20. 
c)  1:10. 
d)  1:5. 
 

4.  Rysunki zasadnicze to 

a)  przekroje poziome, pionowe i rozwinięcia. 
b)  rysunki schematyczne. 
c)  rysunki szczegółowe. 
d)  rysunki ogólne. 
 

5.  Do kreślenia linii poziomych służy 

a)  przykładnica. 
b)  rysownica. 
c)  przymiar. 
d)  krzywik. 
 

6.  Oznaczenie ołówka twardego to 

a)  2B. 
b)  H. 
c)  F. 
d)  B. 
 

7.  Znaki ograniczające w wymiarze rysunkowym to 

a)  liczby wymiarowe. 
b)  linie pomocnicze. 
c)  wymiary liniowe. 
d)  groty, kreski. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

32 

8.  Dwie  proste  leżące  w  jednej  płaszczyźnie,  pokrywające  się  lub  niemające  punktów 

wspólnych, to proste 
a)  prostopadłe. 
b)  równoległe. 
c)  odcinki.  
d)  zbieżne. 
 

9.  Dwie proste prostopadłe przecinają się pod kątem 

a)  120

°

b)  110

°

c)  100

°

d)  90

°

 

10.  Rzutnia to płaszczyzna, na którą rzutujemy 

a)  przekrój pionowy budynku. 
b)  przekrój poziomy budynku. 
c)  punkt, prostą, płaszczyznę. 
d)  elewacje budynku. 
 

11.  Rzut odcinka prostopadłego do płaszczyzny rzutów jest 

a)  prostą prostopadłą. 
b)  prostą równoległą. 
c)  odcinkiem. 
d)  punktem. 
 

12.  Rzutem trójkąta prostopadłego do płaszczyzny rzutów jest 

a)  prosta równoległa. 
b)  odcinek. 
c)  trójkąt. 
d)  prosta. 
 

13.  Rysunki wykonywane w I stopniu dokładności mają podziałkę mniejszą niż 

a)  1:100. 
b)  1:50. 
c)  1:20. 
d)  1:10. 
 

14.  Rysunek schematyczny to rysunek 

a)  szczegółowy. 
b)  uproszczony. 
c)  złożony. 
d)  główny. 
 

15.  W instalacjach wodociągowych rysowanie instalacji rozpoczynamy od rzutu 

a)  pierwszego piętra. 
b)  trzeciego piętra. 
c)  drugiego piętra. 
d)  piwnic. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

33 

16.  Aby prawidłowo wykonać instalację wykonujemy 

a)  rzuty pionowe instalacji. 
b)  rzuty poziome instalacji. 
c)  rozwinięcia instalacji. 
d)  przekroje. 
 

17.  Zadaniem pionów w instalacjach C.O. jest doprowadzenie 

a)  czynnika grzejnego do grzejników. 
b)  ciepłej wody do sanitariatów. 
c)  klimatyzacji. 
d)  gazu. 
 

18.  Normy zużycia materiałów służą do określenia 

a)  właściwego wykorzystania i sprawdzenia materiałów. 
b)  właściwego zapotrzebowania materiałów. 
c)  właściwości materiałów. 
d)  jakości materiałów. 
 

19.  Materiały podstawowe w zestawieniu materiałowym to 

a)  uchwyty. 
b)  pokost. 
c)  haki. 
d)  rury. 
 

20.  Rozkład pionów zależy od 

a)  usytuowania punktów poboru wody w budynku. 
b)  ilości kondygnacji w budynku. 
c)  ilości pomieszczeń w budynku. 
d)  rozkładu pokoi w budynku. 

 

21.  W instalacjach kanalizacyjnych ścieki płyną 

a)  prostoliniowo. 
b)  grawitacyjnie. 
c)  dwurzędowo. 
d)  szeregowo. 
 

22.  Odcinek  przewodu  kanalizacyjnego,  który  łączy  instalację  kanalizacyjną  z  kanałem 

ulicznym, to 
a)  przykanalik. 
b)  studzienka. 
c)  kanalik. 
d)  zawór. 
 

23.  Przekładnia to zespół elementów pośredniczących przy przenoszeniu 

a)  obciążeń. 
b)  naprężeń. 
c)  mocy. 
d)  siły. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

34 

24.  Bryły najłatwiej rzutować, jeśli ich krawędzie i osie będą 

a)  zbieżne ukośnie do płaszczyzny rzutów. 
b)  prostopadłe do płaszczyzny rzutów. 
c)  równoległe do płaszczyzny rzutów. 
d)  zbieżne do płaszczyzny rzutów. 
 

25.  Rzut odcinka położonego ukośnie do rzutni jest 

a)  takiej samej długości co rzutowany odcinek. 
b)  dwa razy dłuższy od odcinka rzutowanego. 
c)  dłuższy od rzutowanego odcinka. 
d)  krótszy od rzutowanego odcinka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko..................................................... 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
 

Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

36 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1–19 są z poziomu podstawowego,  

 

zadania: 20–25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
a,  2.  c,  3.  a,  4.  d,  5.  a,  6.  c,  7.  d, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. 
d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. a, 21. a, 22. a, 23. b, 24. a, 
25. 
c. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Rozróżnić rysunki orientacyjne 

Określić skalę wykonywania rysunków 
zasadniczych 

3  Określić oznaczenie ołówków średniej twardości

4  Określić zastosowanie przykładnicy 

5  Określić zastosowanie rapidografów 

6  Określić grubość linii pisma typu B 

7  Określić jednostkę wymiaru liniowego 

8  Zdefiniować proste równoległe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

37 

Wyjaśnić sposób wykreślenia trójkąta 
równobocznego 

10 

Określić cechy charakterystyczne trójkąta 
prostokątnego 

11  Określić sposób na znalezienie środka okręgu 

12 

Określić czym jest rzut odcinka prostopadłego 
do płaszczyzny rzutów 

13 

Określić rodzaj linii do rysowania zarysów 
widocznych obiektów i przekrojów. 

14 

Określić wysokość wykonywania przekrojów 
poziomych 

15 

Wyjaśnić cel stosowania odnośników 
szczegółów 

16 

Wyjaśnić cel stosowania przekrojów części 
maszyn 

17  Zdefiniować przekładnię mechaniczną 

18  Wymienić rodzaje schematów graficznych 

19 

Określić sposób wymiarowania elementów 
powtarzających się 

20 

Ustalić skład dokumentacji technicznej instalacji 
wodnej 

PP 

21  Ustalić zastosowanie przykanalika 

PP 

22  Ustalić zastosowanie norm zużycia materiałów  

PP 

23 

Ustalić rodzaj projektu na podstawie, którego 
wykonuje się instalację wodociągową 

PP 

24 

Scharakteryzować sposób oznaczania na 
rysunkach miejsc przejścia pionów 

PP 

25 

Scharakteryzować zadania schematu 
strukturalnego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

38 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  25  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  typu  wielokrotnego 

wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, Wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

6.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań 
o numerach od 20 do 25). 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

39 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunki orientacyjne określają 

a)  położenie  budynku  w  stosunku  do  danego  osiedla,  dzielnicy,  drogi  czy  innego 

obiektu. 

b)  przekroje budynków i ich rzuty. 
c)  granice miasta. 
d)  granice gminy. 
 

2.  Rysunki zasadnicze wykonywane są w podziałce 

a)  1:1000. 
b)  1:500. 
c)  1:100. 
d)  1:10. 

 
3.  Ołówek o średnim stopniu twardości oznaczamy 

a)  HB. 
b)  FS. 
c)  SF. 
d)  B. 

 
4.  Przykładnica kreślarska służy do 

a)  odmierzania długości odcinków. 
b)  sprawdzenia formatu rysunku. 
c)  mocowania kalki do stołu. 
d)  kreślenia linii poziomych. 

 

5.  Rapidografy służą do 

a)  kreślenia tuszem linii o różnych grubościach. 
b)  szkicowania rysunków. 
c)  cieniowania rysunków. 
d)  zamalowywania. 
 

6.  Pismo typu B charakteryzuje się grubością linii pisma (d) o wartości 

a)  1/20 wysokości pisma (h). 
b)  1/14 wysokości pisma (h). 
c)  1/10 wysokości pisma (h). 
d)  1/7 wysokości pisma (h). 

 
7.  Wymiary liniowe podaje się w 

a)  m.   
b)  dm. 
c)  cm. 
d)  mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

40 

8.  Proste równoległe to proste 

a)  leżące na jednej płaszczyźnie, pokrywające się lub nie mające punktów wspólnych. 
b)  stykające się tylko w jednym punkcie. 
c)  leżące na różnych płaszczyznach. 
d)  przecinające się. 

 

9.  Aby wykreślić trójkąt równoboczny mając dany bok AB należy 

a)  z  punktów  A  i  B  zakreślić  łuki  promieniem  równym  bokowi  AB,  punkt  przecięcia 

łączymy z punktem A i B. 

b)  zmierzyć bok AB i linijką przenieść wymiar na boki trójkąta. 
c)  wykreślić trójkąt dzieląc na 3 części.  
d)  podzielić odcinek AB na pół. 

 

10.  Trójkąt prostokątny ma 

a)  wszystkie kąty równe 90º. 
b)  sumę kątów równą 90

°

c)  wszystkie boki równe. 
d)  jeden kąt równy 90

°

 

11.  Aby znaleźć środek okręgu 

a)  rysujemy  dwie  nierównoległe  względem  siebie  cięciwy.  Symetralne  tych  cięciw 

przecinają się w punkcie będącym środkiem okręgu. 

b)  odmierzamy linijką wysokość okręgu i dzielimy ją na pół. 
c)  obliczamy długość średnicy okręgu według podanego wzoru. 
d)  wykreślamy prostą prostopadłą do średnicy okręgu. 

 

12.  Rzut odcinka prostopadłego do płaszczyzny rzutów jest 

a)  linią o takiej samej długości. 
b)  linią o mniejszej długości. 
c)  linią o większej długości. 
d)  punktem. 

 

13.  Zarysy widocznych obiektów i konstrukcji oznaczamy na rysunkach linią 

a)  zygzakowatą. 
b)  punktową. 
c)  falistą. 
d)  ciągłą. 

 

14.  Przekrój poziomy budynku wykonuje się na wysokości 

a)  tak aby umożliwić pokazanie charakterystycznych szczegółów. 
b)  dolnej linii stolarki okiennej. 
c)  10 cm od posadzki. 
d)  15 cm od posadzki. 

 

15.  Odnośniki szczegółów stosuje się, aby 

a)  oznaczyć rysunki, na których przedstawiono zaznaczony fragment w zmniejszeniu. 
b)  ułatwić możliwość liczenia szczegółów. 
c)  ułatwić opis techniczny.  
d)  rozróżnić szczegóły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

41 

16.  Przekroje części maszyn wykonuje się w celu 

a)  pokazania materiałów z jakich zbudowana jest maszyna. 
b)  uwidocznienia na rysunkach wnętrza przedmiotu.  
c)  pokazania ruchomych części maszyn. 
d)  pokazania części gwintowanych. 

 

17.  Przekładnią nazywamy 

a)  zespół elementów pośredniczących przy przenoszeniu mocy. 
b)  element stanowiący fragment silnika spalinowego. 
c)  maszynę zmieniającą prąd stały w zmienny. 
d)  zespół kół zębatych. 

 

18.  Rodzaje schematów graficznych to 

a)  strukturalny, montażowy, ideowy. 
b)  rysunkowy, opisowy, montażowy. 
c)  budowlany, opisowy.  
d)  organizacyjny. 

 

19.  W przypadku szeregu powtarzających się elementów można uprościć rysunek wymiarując 

szczegółowo pierwszy element 
a)  tak, ale tylko w rysunkach wykonanych w skali 1:100. 
b)  tak, ale tylko w rysunkach poglądowych. 
c)  tak. 
d)  nie. 

 

20.  Dokumentacja techniczna instalacji wodociągowej składa się 

a)  z opisu technicznego, obliczeń, rysunków i kosztorysu. 
b)  ze specyfikacji zastosowanych materiałów. 
c)  z obliczeń i kosztorysu. 
d)  z opisu. 

 
21.  Przykanalik to 

a)  odcinek przewodu kanalizacyjnego. 
b)  fragment kanału burzowego. 
c)  zawór odcinający. 
d)  zejście do kanału. 

 

22.  Miary zużycia materiałów określają właściwe ilości 

a)  poszczególnych materiałów niezbędnych do wykonania danej pracy. 
b)  możliwość oszczędzania materiałów. 
c)  czasu do wykonania danej pracy. 
d)  piasku i cementu. 

 
23.  Instalację wodociągową wykonuje się na podstawie 

a)  rysunków instalacyjnych. 
b)  projektu technicznego. 
c)  pomysłu wykonawcy. 
d)  pomysłu inwestora. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

42 

24.  Miejsce przejścia pionów przez poszczególne kondygnacje oznacza się 

a)  cyfrą arabską z numerem pionu. 
b)  znakiem X z numerem pionu. 
c)  symbolem graficznym. 
d)  liczbą. 

 

25.  Schemat strukturalny przedstawia 

a)  schematy instalacji wodnej, kanalizacyjnej i gazowej. 
b)  wzajemne połączenia elementów urządzenia. 
c)  zasadę działania urządzenia. 
d)  struktury materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

43 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko..................................................... 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
 

Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

44 

7.  LITERATURA 
 

1.  Wasilewski Z.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1993 
2.  Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Wojciechowski L.: Zawodowy rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1999 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000