Konspekt zajęć z muzyki dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.
Temat: Poznajemy instrumenty klawiszowe
Cel główny: Pogłębienie wiedzy uczniów na temat instrumentów klawiszowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń zna definicję - instrumenty klawiszowe.
Uczeń potrafi wymienić 3 instrumenty klawiszowe.
Uczeń potrafi rozpoznać po brzmieniu instrument klawiszowy.
Rozpoznać instrument solowy w słuchanym fragmencie muzyki.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna
Metody:
- pogadanka
- śpiew
- słuchanie muzyki
- praktyczne działanie
- zabawy muzyczno - ruchowe
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, podręcznik, instrumenty muzyczne
Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
Przypomnienie czym zajmowaliśmy się na ostatnich zajęciach.
śpiewanie piosenek pt. „Na cztery i na sześć”, „Rota”
co to są instrumenty muzyczne?
jakie grupy instrumentów muzycznych poznaliśmy dotychczas? (perkusyjne, dęte drewniane, dęte blaszane)
rozpoznawanie instrumentów po brzmieniu.
Przedstawienie tematu zajęć.
Temat: Poznajemy instrumenty klawiszowe
Co to są instrumenty klawiszowe? - pogadanka
Wymienianie nazw instrumentów klawiszowych (pianino, fortepian, organy, akordeon) - pogadanka
Opis instrumentów klawiszowych - praca w grupach
Wklejanie do zeszytu obrazków przedstawiających instrumenty klawiszowe i dobieranie podpisów do obrazków.
Słuchanie utworu Ludwiga von Beethovena „Dla Elizy” - (zabawa muzyczna)
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości.
Rozwiązywanie krzyżówki
Instrumenty muzyczne to przyrządy służące do wydobywania ……………….
Instrumenty posiadające klawiaturę to instrumenty ……………………..
Gra się na nim przez uderzenie palcami w klawisze ………………….
…………………. jest odmianą fortepianu.
Największy instrument klawiszowy to …............................
Ocenienie aktywności uczniów i pożegnanie
Opracowała: Agnieszka Szaniawska