Teksty, dokumentacje techniczne oraz kalkulacje ekonomiczne ( pojęcia, symbole, znaki, rysunki); normalizacja w technice i w życiu codziennym.
SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI W KLASIE VI- DZIAŁ ODŻYWIANIE
TEMAT: Ochrona żywności przed zepsuciem. Sposób przygotowania mrożonek (instrukcja wykonania mrożonki).
Czas trwania: 90 min.
Zagadnienia:
Technologia sporządzania mrożonek
Bezpieczne posługiwanie się potrzebnymi do tego celu urządzeniami.
Cele lekcji:
Poznawcze:
znajomość metod ochrony żywności przed zepsuciem
poznanie przyczyn psucia się żywności
Kształcące:
rozwijanie myślenia i planowania pracy u uczniów
kształtowanie nawyku częstego spożywania owoców i warzyw
nawyk przestrzegania higieny podczas sporządzania posiłków
bezpieczne posługiwanie się urządzeniami
umiejętność mrożenia
Wychowawcze:
- uświadomienie konieczności właściwego przechowywania warzyw i owoców
dbanie o higienę i porządek podczas przygotowywania posiłków
zachęcanie do pomocy w pracach domowych przy przygotowywaniu przetworów
dyscyplina pracy
umiejętność pracy w grupie
wskazanie na potrzebę ochrony środowiska ( odpady)
Środki dydaktyczne:
- plansze: wartości odżywcze warzyw i owoców, witaminy i sole mineralne
- warzywa i owoce
woreczki foliowe do pakowania
szatkownica
zgrzewarka do folii
Formy pracy:
praca z całą klasą- wprowadzenie, sporządzenie instrukcji
praca w grupach- sporządzenie mrożonek
Metody pracy:
pogadanka
dyskusja
pokaz
burza mózgów
ranking
ćwiczenia praktyczne
PRZEBIEG LEKCJI:
WSTĘP
Czynności organizacyjne i porządkowe: powitanie klasy, sprawdzenie obecności, przypomnienie zasad bhp, podział na grupy, przygotowanie materiałów do zajęć ( 10 min.)
Pogadanka: wartości spożywanych warzyw i owoców, trwałość produktów (10 min.)
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Po co chronimy produkty?- dyskusja (5 min. )
Sposoby ochrony warzyw i owoców przed zepsuciem- burza mózgów ( 5 min. )
Omówienie metod ochrony pokarmów przed zepsuciem ( 10min.)
Sporządzenie instrukcji metodą burzy mózgów (propozycje czynności) i rankingu (ułożenie czynności w odpowiedniej kolejności) (15 min.).
Oczekiwana instrukcja:
Sortowanie
Oczyszczanie
Mycie
Segregowanie produktów
Blanszowanie
Porcjowanie
Zgrzewanie
Usuwanie pozostałości
Mrożenie
Porządkowanie stanowiska
Przystąpienie do pracy w grupach: ( 20 min.)
Mycie rąk i przygotowanie do realizacji instrukcji
Wybór produktów
Praca w grupach według instrukcji
Wspólna ocena wykonanego polecenia
PODSUMOWANIE I EWALUACJA ZAJEĆ
Co zrobić z odpadami?- propozycje uczniów, wnioski ( 5 min.)
Jak mogę wykorzystać umiejętność sporządzania mrożonek w moim domu- zachęcenie uczniów do pomocy rodzicom ( 5 min.)
Krótka ankieta: ( 5 min.)
Czy podobały mi się dzisiejsze zajęcia?
Czego nowego się dziś nauczyłam (- łem)?
Co jeszcze chciałbym wiedzieć na ten temat?