SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przeprowadzonych przez Katarzynę Trzaskawka w dniu 19.01.2014 r. w ZS Otoczna
1. Temat zajęć : Kształcenie postawy szacunku i miłości do ludzi starszych.
2. Wielkość grupy: 15
3. Czas trwania lekcji: 45 min
4. Cele zajęć:
- Wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i
szacunku do dziadków, osób starszych
- Uczenie sposobów wyrażania uczuć i szacunku do osób starszych oraz empatii
- Uświadomienie, jak powinno się traktować osoby starsze i jak im pomagać
- Doskonalenie zdolności plastycznych
5. Metody pracy:
- Oparte na słowie pogadanka
- Oparte na obserwacji
- Oparte na praktycznym działaniu
6. Formy pracy:
- Indywidualna
- Grupowa
7. Środki dydaktyczne:
- Kartony, pastele, kredki, farby, wiersze H. Livor- Piotrowskiego „Dziadek”, E.
Skarżyńskiej, „Dlaczego kochamy babcię?”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wprowadzające:
- Przywitanie się z dziećmi
- Czynności organizacyjno - porządkowe ( m. in. sprawdzanie listy obecności)
Zajęcia właściwe:
1. Nauczyciel czyta dzieciom wiersze H/ Livora- Piotrowskiego „Dziadek” i E.
Skarżyńskiej, „ Dlaczego kochamy babcię”. Załącznik nr 1
Wprowadza dzieci do tematu zajęć.
2. Próba udzielania odpowiedzi przez dzieci na pytania nauczyciela:
- Czy wiecie czyje święto się zbliża?
- Czy osobom starszym potrzebna jest pomoc i w jakich sytuacjach?
- Czym jest starość i jak rozpoznać staruszka?
3. Wykonanie gazetki tematycznej nauczyciela wraz z dziećmi
4. Nauczyciel tłumaczy dzieciom jak należy się zachowywać wobec osób starszych w
różnych sytuacjach życiowych.
5. Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania pracy plastycznej babcia i dziadek - gotowe
kolorowanki - załącznik nr 2
Podsumowanie zajęć:
- Wręczenie dzieciom lizaków
- Porządkowanie sali
- Pożegnanie
ZAŁĄCZNIK NR 1
E. Skarżyńska, „Dlaczego kochamy babcię?”
Bo często przyjeżdża do nas,
bo przynosi nam pestki dyni
i winogrona.
Bo bierze nas na kolana
albo na ... ptysie.
I nigdy nie dręczy nas
pytaniami
- dlaczego bazgrzemy w zeszycie,
- czemu drzemy spodnie,
- czemu jesteśmy tacy nieznośni.
Albo zanadto spokojni,
- dlaczego gubimy guziki,
piórniki oraz czapki,
- dlaczego nie jemy szpinaku,
- dlaczego psujemy zabawki?...
Babcia nie pyta nas o to.
I za to, że taka jest właśnie
uśmiechamy się do niej-
najweselej, najjaśniej.
H. Livor- Piotrowski- „Dziadek”
Mój dziadek wie prawie wszystko.
Umie gwizdać jak kos,
ma duże okulary,
i długi siwy wąs.
Potrafi z kawałka drewna
wystrugać lalkę i psa.
Jak piękna książka dla dzieci
- dziadek sto bajek zna.
Gdy jestem już trochę śpiąca,
a w domu cisza i mrok-
bierze mnie na kolana
i mruczy jak duży kot.
ZAŁĄCZNIK NR.2