Scenariusz z hospitowanych zajęć
Data: 03.01.2006
Temat kompleksowy: „Dokarmiamy zwierzęta”
Temat dnia: „Poznajemy sikorę”
Grupa: 5 - latki
Cele:
słucha uważnie opowiadania
poprawnie używa form gramatycznych
rozwija mowę i myślenie poprzez odpowiadanie na zadane pytania
potrafi uporządkować historyjkę obrazkową
potrafi wycinać gotowe elementy z papieru
Metody:
słowna - rozmowa, opowiadanie
czynna - zabawa
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje do opowiadania
Pięciolatek Bawię się i uczę cz.3, s.7.
tamburyn
ilustracje sikorek
Przebieg zajęć
1. Powitanie
N. zaprasza wszystkie dzieci na środek sali i wita się z nimi
2. Historyjka obrazkowa
N. wiesza na tablicy ilustracje do opowiadania zakryte przykrywkami
N. czyta opowiadanie w międzyczasie odkrywając kolejno ilustracje
N. zadaje pytania:
Jaki tytuł nadalibyście temu opowiadaniu?
N. popatrzcie na tablicę czy coś zauważyliście? (ilustracje nie są ułożone zgodnie z treścią opowiadania)
Która ilustracja powinna być pierwsza?
N. zgodnie ze wskazówkami Dz. przestawia ilustracje
3.Omówienie opowiadania
N. zadaje pytania:
O kim opowiada treść naszej bajki? (O Elemelku)
Kto oprócz Elemelka występował w opowiadaniu? (Rudakita czyli wiewiórka, dzieci)
Co poradziła wróbelkowi Rudakita? (Aby poleciał do szkoły)
Po co Elemelek miał lecieć do szkoły? (Ponieważ, tam są dzieci, które nakarmią ptaszka)
Co wydarzyło się kiedy Elemelek poleciał do szkoły? (Dzieci nakarmiły wróbelka, a później przyleciały inne ptaszki)
Gdy dzieci zobaczyły tyle ptaszków co postanowiły zbudować? (Jadłodajnię dla ptaszków)
4. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „Zamarznięty ptaszek - wesoły ptaszek”
Dz. na hasło „zamarznięty ptaszek” przykucają i kulą się. Na słowa „wesoły ptaszek” prostują się i poruszają w bok rękami, naśladują machanie skrzydłami
5. Zaznaczenie kropeczkami kolejności zdarzeń w historyjce. Pięciolatek Bawię się i uczę cz.3, s.7.
Dz. z pomocą N. zaznaczają w odpowiedniej kolejności zdarzenia w historyjce
6. Zabawa ruchowa „Wróble łatają i skaczą”
N. gra na tamburynie ósemki
Dz. naśladują lot ptaszka (bieg na palcach z równoczesnym ruchem ramion)
N. gra ćwierćnuty
Dz. skaczą obunóż, zmieniając dowolnie kierunki skoków:
- do przodu
- do tyłu
- w prawo
- w lewo
7. Poznajemy sikorkę
Oglądanie zdjęć, ilustracji, obrazków przedstawiających sikory
Omówienie jej wyglądu (przypomnienie cech ptasich)
8. Zabawa ruchowa „Co robi sikorka?”
Dz. naśladują czynności ptaka, który je, fruwa, siedzi na gałązce.
9. Podanie prawidłowej przyrodniczej nazwy - sikora (a nie sikorka)
N. tłumaczy, skąd się wzięła nazwa sikorka (bo to mały ptaszek, miły). Podaje kilka nazw różnych sikor i pokazuje ich zdjęcia (sikora bogatka, sikora modra, sikora lazurowa, sikora uboga, sikora czubata). Najczęściej można spotkać u nas sikorę bogatkę, sikorę czubatkę.
Sikory to małe ptaki, często zamieszkujące dziuple.
10. Kolorowanie (według wzoru) rysunku sikory bogatki
1