Data 04.03 Pory roku, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Data 04.03.2011r.

S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H

Prowadzący:

Ilość godzin lekcyjnych: 5 godzin.

Ośrodek tematyczny: Wszystko się zmienia.

Temat dzienny: Pory roku.

Edukacje: polonistyczna, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna, muzyczna, ruchowa.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA

  1. Przywitanie.

- Dzień dobry dzieci.

- Dzień dobry pani.

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji.

Odczytajcie z tablicy zaszyfrowane hasło przeskakując co dwie litery.

(PBSOMYRGKYIGRDUOEHKJLU = PORY ROKU)

Na dzisiejszej lekcji odwiedzimy wszystkie pory roku i poznamy cechy jakie je charakteryzują.

FAZA ZASADNICZA

  1. Wypowiedzi uczniów na temat cech charakterystycznych pór roku na podstawie ilustracji w podręczniku.

Otwórzcie podręcznik na stronach 110 i 111. Mamy tu cztery ilustracje.

- Jaką porę roku przedstawia każdy z rysunków? Ważne jest, abyście uzasadnili swoją wypowiedź.

- Dlaczego na jednym z obrazków brakuje bocianów? (bociany odleciały do ciepłych krajów)

- Którą porę roku lubicie najbardziej i dlaczego?

  1. Kojarzenie pór roku z kolorami.

- Z jakimi kolorami kojarzą Wam się poszczególne pory roku? (żółty, zielony, czerwony, niebieski, brązowy, fioletowy, biały, czarny)

  1. Rozmowa w kręgu.

- Jakie miesiące należą do jesiennych, zimowych, wiosennych, letnich? (Jesień - wrzesień, październik, listopad; Zima - grudzień, styczeń, luty; Wiosna - marzec, kwiecień, maj; Lato - czerwiec, lipiec, sierpień)

- Dlaczego zmieniają się pory roku? (Ziemia obiega Słońce; w różnych momentach roku Ziemia znajduje się w różnej odległości od słońca)

- Które pory roku mogłyby spotkać się ze sobą? (wiosna z latem, lato z jesienią, jesień z zimą, zima z wiosną)

- O czym mogłyby rozmawiać pory roku podczas spotkania?

  1. Drama: Spotkanie pór roku.

Zabawimy się teraz w udawanie pór roku. Kilka osób wcieli się w wybrane przez siebie pory roku, które spotykają się ze sobą. Zaprezentują nam one, o czym mogłyby rozmawiać pory roku podczas takiego spotkania.

  1. Samodzielne redagowanie zdań dotyczących zmian zachodzących w poszczególnych porach roku. Zadanie w kartach pracy 89.

Otwórzcie karty pracy (89). Przyjrzyjcie się uważnie ludziom, roślinom i zwierzętom oraz zjawiskom atmosferycznym przedstawionym na rysunku w podręczniku na s. 110-111. Na tej podstawie napiszcie o zmianach, jakie zachodzą w poszczególnych porach roku.

  1. Długość dnia i nocy w różnych porach roku. Zadanie w kartach pracy (89).

W zależności od pory roku zmienia się długość dnia i nocy. Na pewno zauważyliście, że w każdej porze roku słońce wschodzi i zachodzi o różnych porach.

- Kiedy dni są najdłuższe/ słońce zachodzi najpóźniej? (latem)

- Kiedy dni są najkrótsze/ słońce zachodzi najwcześniej? (zimą)

- Kiedy noce są najdłuższe, a kiedy najkrótsze? (najdłuższe - zima, najkrótsze - lato)

W kartach pracy zrobimy teraz następne ćwiczenie. Przedstawione rysunki dotyczą lata lub zimy. Podpiszcie każdy z rysunków, wpisując w kratki nazwę odpowiedniej pory roku. Pomocą są tu wyznaczone godziny.

  1. Zmiana temperatury powietrza w ciągu roku. Praca z podręcznikiem.

Wiemy już o zmianach długości dnia i nocy w ciągu roku, ale w tym czasie zmianie ulega również temperatura powietrza.

W Waszych podręcznikach na 112 stronie przedstawiono na wykresie, jak zmienia się temperatura powietrza w Warszawie. Odczytajcie wszystkie temperatury.

- W których miesiącach zanotowano najwyższą temperaturę powietrza? (czerwiec, lipiec, sierpień)

- W których miesiącach zanotowano najniższa temperaturę powietrza? (styczeń, luty)

- Przypomnijcie mi, jakie opady powstają tylko przy niskiej temperaturze powietrza? (śnieg, grad)

  1. Zmiana temperatury powietrza w ciągu roku. Zadanie w kartach pracy (89).

Następne w kartach pracy jest ćwiczenie 3. Na podstawie wykresu z podręcznika zapiszcie temperaturę powietrza mierzoną w Warszawie w kolejnych miesiącach. Trzy najwyższe temperatury zapiszcie na czerwono, a trzy najniższe na zielono. Zastanówcie się, czy te pomiary potwierdzają, że zimą jest najzimniej, a latem najcieplej.

  1. Zadania matematyczne. Obliczenia zegarowe.

Otwórzcie karty pracy do matematyki 48. Wykonajcie zadania 1, 2 i 3. W dymkach macie przypomnienia. 1 godzina to 60 min, zaś 1 minuta to 60 sekund. Informacje te pomogą Wam w wykonaniu zadań.

  1. Rozpoznawanie miesięcy na podstawie zagadek. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Zadanie w kartach pracy.

Otwórzcie karty pracy 90. Mamy tu kilka zagadek dotyczących różnych miesięcy. Waszym zadaniem jest samodzielne, ciche przeczytanie tych zagadek i odgadnięcie jakich miesięcy dotyczą. Następnie z karty pracy 91 wycinacie nazwy tych miesięcy.(Listopad, styczeń, luty, marzec, czerwiec).

  1. Wymyślanie przez uczniów zagadek o miesiącach i porach roku. Praca w parach.

Teraz z kolegą lub koleżanką z ławki układacie zagadki, które dotyczą miesięcy lub pór roku. Za chwilę kilka par przedstawi swoje zagadki, a klasa spróbuje odgadnąć, o co chodzi.

  1. Słuchanie piosenki „Przyszła pani Wiosna”. Określenie nastroju i metrum utworu.

Wysłuchamy teraz piosenki pt.: „Przyszła pani wiosna”. Proszę o uwag.

- O czym mowa w piosence?

- Jaki nastrój panuje w piosence? (wesoły)

- Usłyszana piosenka była szybka, wolna lub umiarkowana ?

  1. Wypowiedzi uczniów na temat zmian w świecie roślin i zwierząt w różnych porach roku.

Opowiedzcie mi, co zauważacie (wokół siebie) w świecie roślin i zwierząt , kiedy zmieniają się pory roku?

  1. Świat roślin i zwierząt. Praca z podręcznikiem.

Otwórzcie podręczniki na 113 stronie. Poproszę dwie osoby chętne do przeczytania tekstu. Jedna osoba przeczyta głośno tekst o świecie roślin, zaś druga osoba o świecie zwierząt. Sprawdzimy, czy to co jest napisane w podręczniku pokrywa się z Waszymi wypowiedziami.

  1. Przerwa śródlekcyjna. Zabawa ruchowa -ilustrowanie ciałem odpowiedniej pory roku.

Wstańcie. Poruszamy się trochę. Spróbujcie pokazać swoim ciałem budzenie się roślin ze snu (wiosna); szumiące zboże, radość z wakacji (lato);wiatr, szum drzew, deszcz, spadające liście (jesień); zimno, wirujące płatki śniegu (zima).

  1. Spocone dyktando. Dyktando z elementem ruchu.

Zabawimy się w spocone dyktando. Będziecie pracować w parach, tak jak siedzicie.

Na początku i na końcu klasy zawiesiłam dwie kartki. Na każdej z nich jest ten sam tekst dotyczący pór roku. Dyktando polega na tym, że jedna osoba z każdej ławki będzie podchodzić do kartki i zapamiętywać fragmenty tekstu. Następnie wraca do swojego kolegi i dyktuje mu to co zapamiętała. Osoba w ławce zapisuje to co usłyszy od kolegi. Sytuacja cały czas się powtarza, aż cały tekst znajdzie się na kartce. Osoby, które podchodzą do kartki muszą pamiętać, aby przekazać koledze w ławce, jak należy napisać dany wyraz. Pilnujcie, aby nie pojawiły się błędy ortograficzne.

Po przepisaniu całości złóżcie prace na biurku.

  1. Obserwacja kalendarza z ilustracjami.

Pokażę Wam kalendarz z krajobrazami. Zwróćcie uwagę, jak zmienia się przyroda kiedy pojawiają się różne pory roku.

  1. „Jestem znawcą pór roku”. Zadanie w kartach pracy.

Otwórzcie karty pracy 90. Zajmiemy się zadaniem 2. Wytnijcie z następnej karty pracy rysunki ukazujące zmiany, jakie zachodzą w różnych porach roku. Dopasujcie je do odpowiednich miejsc w tabeli. Jeśli poprawnie dopasujecie rysunki, to po ich odwróceniu otrzymacie zdania, które zapiszecie pod tabelą. Następnie przyklejcie wycięte rysunki.

  1. Pory roku na wesoło. Zadanie w kartach pracy.

W kartach pracy wykonajcie teraz zadanie 3. Zaznaczcie kółkami litery przy prawidłowych odpowiedziach.

  1. Drama: „Konferencja prasowa z udziałem pór roku”.

Poproszę na środek cztery osoby, które wcielą się w pory roku. Pozostali wystąpią w roli dziennikarzy i będą zadawać pytania wybranym porom roku.

  1. „Szukamy pór roku”. Praca plastyczna.

Podzielcie się na trzy grupy. Każda z grup otrzyma jedna kartkę A3 oraz wycinki z gazet. Musicie w nich wyszukać pory roku. Następnie na kartkach tworzycie kompozycję z pór roku według własnego uznania. Pamiętajcie, że działacie w grupie. Wysłuchajcie pomysłów na kompozycję od każdego członka grupy.

FAZA KOŃCOWA

  1. Utrwalenie wiadomości i umiejętności. Zabawa w skojarzenia.

Przyjrzyjcie się przedmiotom, które wyłożyłam na ławce (kaczki, słonecznik, patyczek z liśćmi, domek)

- Jakie to pory roku? (Kaczki - WIOSNA, słonecznik - LATO, liście - JESIEŃ, domek - ZIMA).

- Dlaczego? (Młode kaczki rodzą się wiosną; słoneczniki kwitną latem; liście zmieniają kolor jesienią; zimą śnieg opada na domy)

Poproszę jedną osobę na środek, aby przy tych przedmiotach umieściła odpowiednią porę roku.

  1. Zadanie pracy domowej.

W domu wykonajcie ćwiczenie 1 i 2 w karcie pracy 92.

  1. Pożegnanie.

Bardzo dobrze dziś pracowaliście.

Dziękuję.

Do widzenia.

Ocena i podpis nauczyciela


