Data 17 Warszawa, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Data 17.11.2010r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Prowadzący

Ośrodek tematyczny: Moja Ojczyzna.

Temat dzienny: Stolica XXI wieku.

Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, społeczna, plastyczna

Cel ogólny:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA:

  1. Przywitanie. Przesyłanie iskierki.

Dzień dobry. Ustawcie się w kole trzymając się za ręce. Przesyłam osobie z mojej prawej strony iskierkę(uścisk dłoni), ta osoba podaje iskierkę dalej. Zabawa trwa do czasu, aż uścisk do mnie wróci.

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Krzyżówka.

Zawieszę teraz na tablicy krzyżówkę, której rozwiązaniem jest temat naszych dzisiejszych zajęć. Przeczytam zagadnienia i wspólnie zastanowimy się na odpowiedziami. Hasło utworzą litery z kolorowych pól, dodatkowo oznaczone liczbami od 1 do 8. Oto zagadnienia:

- Bardzo wysoki budynek to … (Wieżowiec),

- Opowieść, która zawiera elementy cudowności, ale ma w sobie również wątek historyczny. (Legenda)

- Głowa państwa, główna osoba w kraju. (Prezydent)

- Kobieta z rybim ogonem. (Syrena)

- Rybak, który pojawił się w legendzie wraz z Sawą. Ostatnio słuchaliście o nim opowieści. (Wars)

- Główne miasto danego państwa to … (Stolica)

HASŁO: … jest stolicą Polski.

Przeczytajmy wspólnie hasło.

-WARSZAWA.

Ostatnio dowiedzieliście się, skąd pochodzi nazwa „Warszawa”. Słuchaliście legendy „Wars i Sawa”. Oraz zobaczyliście, jak wygląda herb Warszawy.

Dziś pomówimy o dawnej i współczesnej Warszawie.

FAZA ZASADNICZA:

  1. Praca z podręcznikiem.

Otwórzcie podręczniki na stronie 20. Tytuł głosi: Współczesne oblicze Warszawy. Pod tytułem mamy kilka zdjęć, które przedstawiają nowoczesną Warszawę. Przyjrzyjcie się im i powiedzcie mi co dokładnie widzicie. Pomocą służą napisy pod obrazkami. (Wieżowce w centrum, most Siekierkowski, metro).

W centrum stolicy jest sporo wieżowców, w których znajdują się biura, firmy itp. Most Siekierkowski został zbudowany na Wiśle.

Metro to system kolei podziemnej. Logo warszawskiego metra macie pod zdjęciem.

  1. Rozmowa z dziećmi. Miejsca wypoczynku, rozrywki i uprawiania sportu w stolicy.

- Jak myślicie, jakie miejsca w stolicy są odpowiednie na spacery/żeby odpocząć? (parki, ogrody) Takim ogromnym parkiem w Warszawie są Łazienki Królewskie, w pobliżu których znajduje się słynny Pałac na Wyspie.

Na spacery można również chodzić po Stary Mieście (Starówce) tzn. najstarszej dzielnicy Warszawy.

- A jakie miejsca są przeznaczone na rozrywkę? (kino, teatr)

- Gdzie mieszkańcy miasta mogą zadbać o swoją kondycję fizyczną? (baseny, boiska, korty)

  1. Ćwiczenia w mówieniu.

Poproszę teraz kilka osób, aby wybrały jeden z nowoczesnych obiektów przedstawionych na zdjęciach w podręczniku. Zachęćcie innych do jego obejrzenia.

  1. Wyjaśnienie znaczenia słowa zabytek.

Według słownika języka polskiego zabytek to dzieło powstałe w przeszłości, przedstawiające wartość muzealną, historyczną, kulturową i podlega ochronie prawnej. Powiedzcie mi, na podstawie tego co przeczytałam, jaka rzecz może być zabytkiem? (budowla, obraz, rzeźba). W obecnych czasach zabytki są bardzo cenne, dlatego ludzie chcą je chronić. Każdy kto zniszczy zabytek, musi zapłacić bardzo wysoką karę.

  1. Praca z podręcznikiem.

Zerknijcie na stronę 21 w podręczniku. Jedna osoba przeczyta tytuł (Warszawa - miasto zabytków). Znów mamy zdjęcia. Tym razem nie są to nowoczesne obiekty, ale właśnie zabytki. Przyjrzyjcie się im, zaraz kilka osób odczyta podpisy pod ilustracjami (Pomnik Syrenki, Barbakan, Zamek Królewski i kolumna Zygmunta, Łazienki Królewskie-Pałac na Wyspie)

Łazienki Królewskie-Pałac na Wyspie to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych.

Barbakan to element średniowiecznego budownictwa obronnego.

W Zamku Królewskim mieszkał m.in. król Zygmunt III Waza, zaś przed zamkiem stoi jego pomnik tzw. Kolumna Zygmunta.

  1. Opisywanie charakterystycznych cech wyglądu budowli zabytkowych oraz współczesnych.

Macie w podręczniku obok siebie zdjęcia (s. 20-21). Na obu stronach jest przedstawiona Warszawa. Ale te ilustracje różnią się od siebie.

- Jak myślicie czym? (na s. 20 są budowle nowoczesne, a na s. 21 znajdują się zabytki).

Budowle nowoczesne są zbudowane z metalu, stali, betonu. Ich wygląd sugeruje, że zostały zbudowane za naszych czasów. Zaś budowle zabytkowe były tworzone z kamienia, cegieł. Ich wygląd pokazuje, jak wyglądała kiedyś Warszawa.

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Warszawy.

Jeśli ktoś był w stolicy lub coś wie o niej i budowlach, o których dziś rozmawialiśmy, może o tym teraz opowiedzieć w klasie.

  1. Drama „Jestem przewodnikiem po stolicy”

Wybiorę teraz jedną osobę, która wcieli się w rolę przewodnika. Ta osoba postara się ciekawie opowiedzieć wszystkim o wybranym warszawskim zabytku. Można mówić o kształcie, wielkości, kolorze danego obiektu oraz posłużyć się ciekawostkami, jakie pojawiły się w czasie lekcji.

  1. Ćwiczenia w kartach pracy rozdział 9.

Zostawcie podręczniki otwarte, ale odłóżcie je na bok. Będą nam jeszcze potrzebne.

Zajmiemy się ćwiczeniami w kartach pracy rozdział 9 zadanie 5. Waszym zadaniem jest napisanie nazw zabytków rozpoznanych na fragmentach ilustracji ( Łazienki Królewskie, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki).

  1. A teraz ćwiczenie 6. Mamy tu wyraz „zamek”.

- Co oznacza wyraz „zamek”? (zamek królewski, zamek w kurtce, zamek w drzwiach).

To oznacza, że „zamek” jest słowem wieloznacznym (ma kilka znaczeń). I jest pierwszym takim wyrazem na liście w tym ćwiczeniu. Wymyślcie i wypiszcie inne wyrazy wieloznaczne (np. blok, pączek, kolanko).

  1. Praca z podręcznikiem. Opowiadanie przez uczniów poznanej wcześniej legendy.

Przyjrzyjcie się ponownie zdjęciom na stronie 21.

- Który zabytek ma związek z herbem Warszawy? (Syrenka)

Ostatnio poznaliście legendę o tej syrence. Opowiedzcie mi ją.

  1. Ćwiczenia w kartach pracy rozdział 9.

Otwórzcie karty pracy na rozdziale 9 s.17. Zajmiemy się ćwiczeniem 1. Zaznaczcie plusem zdania opisujące Syrenkę. Następnie wybrana osoba przeczyta je głośno (Syrenka to postać fantastyczna. Wyobraża kobietę z rybim ogonem. W prawe ręce ma miecz, a w lewej tarczę.).

  1. Ćwiczenie w mówieniu.

Zastanówcie się i spróbujcie opisać Syrenkę własnymi słowami.

  1. W ćwiczeniu trzecim uzupełnijcie zdania wyrazami z ramek (W herbie Warszawy widnieje Syrenka z tarczą i mieczem.).

  2. Ćwiczenia w kartach pracy-matematyka rozdział 8. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie typu 12 - 5 (12 - 2 - 3).

Otwórzcie karty pracy do matematyki na rozdziale 8 strona 16. Będziemy w każdym zadaniu odejmować od liczby 12. W zadaniu 1, 4 i 5 odejmujemy poszczególne liczby od 12 i 11.

  1. Zadania z treścią.

W drugim zadaniu musimy obliczyć, ile zostało w sklepie herbów. Zaś w trzecim mamy ustalić ile osób wsiadło i ile pozostało na przystanku.

  1. Pisownia wyrazów wielką literą.

Wielką literą piszemy imiona, nazwy państw, miast i rzek.

Żeby to utrwalić zapiszę na tablicy kilka nazw/imion, ale bez pierwszej litery. Dodatkowo zawieszę obok kartki z wielkimi literami. Waszym zadaniem jest dopasowanie liter do odpowiednich wyrazów.

  1. Wykonanie pracy plastycznej.

Rozdam teraz kartki z wyrazem Warszawa. Waszym zadaniem jest pokolorowanie go według własnego uznania. Pod napisem rysujecie wszystko co się Wam kojarzy ze stolicom. Chciałabym, żeby cała kartka była zapełniona skojarzeniami.

  1. Zadanie pracy domowej.

Dowiedzcie się w domu, jak wygląda herb Zabrza.

FAZA KOŃCOWA:

  1. Przypomnienie treści zajęć.

- O czym dziś rozmawialiśmy? (o dawnej i współczesnej Warszawie).

- Co warto zobaczyć podczas pobytu w stolicy? (Pomnik Syrenki, Barbakan, Zamek Królewski i kolumna Zygmunta, Łazienki Królewskie-Pałac na Wyspie, Wieżowce w centrum, most Siekierkowski, Metro).

- Czym się różnią i o czym „mówią” budowle nowoczesne i zabytkowe? (Różnią się materiałem budulcowym i sposobem wykonania. Budowle nowoczesne mówią o współczesnym wyglądzie Warszawy, zaś zabytkowe, o tym jak było kiedyś).

- Co przedstawia herb Warszawy? (Syrenkę).

- Wymieńcie miejsca wypoczynku, rozrywki i uprawiania sportów w stolicy (parki, ogrody, kino, teatr, baseny, boiska).

  1. Pożegnanie.

Świetnie pracowaliście. Dziękuję.

Do widzenia.

______________________

data i podpis nauczyciela

(opiekuna praktyk)


