Data 13.01.2010r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I
Prowadzący: Monika Heder
Ośrodek tematyczny: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
Temat dzienny: Zakładamy ptasią stołówkę.
Edukacja: społeczno - przyrodnicza, polonistyczna z elementami kultury, matematyczna,
muzyczna, plastyczna, techniczna, motoryczno - ruchowa.
Cel ogólny:
zapoznanie z zasadami i formami dożywiania ptaków zimą;
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie, jaki pokarm lubią ptaki i jak je dokarmiać;
potrafi rozpoznać ptaki, które zostają zimą w kraju;
potrafi wykonywać prosty karmnik z nakrywek od pudełek;
wie, czym jest ogłoszenie;
rozwiązuje łatwe krzyżówki;
potrafi zaśpiewać piosenkę i przedstawi ją ruchem;
potrafi wczuć się w rolę ptaszka;
rozwiązuje zadania tekstowe.
Metody pracy:
słowna
czynna
aktywizująca
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
zbiorowa
Środki:
podręcznik „Wesoła szkoła klasa 1 część 3” s. 10, 11;
karty pracy ucznia s.11, 12, 13;
płyta CD z nagraną piosenką „W karmniku”;
model karmnika;
wielkie ilustracje ptaków oraz ptaszkowe kukiełki.
kaseta z nagranym tekstem otwierającym ptasią stołówkę;
magnetofon;
tamburyn.
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA:
Przywitanie się z dziećmi - taniec na dzień dobry.
Witam was, witam was,
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty!
Raz, dwa, trzy!
FAZA ZASADNICZA:
Głośne czytanie przez nauczycielkę zagadnień krzyżówki. Odgadywanie haseł. [K.11, ćw. 3]
Chóralne czytanie i wybieranie wyrazów z konturów zwierząt oraz wpisywanie ich w odpowiednich okienkach krzyżówki. Dzieci zastanawiają się, gdzie mogą spotkać poszczególne zwierzątko, a także czy już je widziały na żywo. [K.11, ćw. 3]
Odczytanie hasła i wpisanie wyrazu wróbel do zeszytu - słowniczka. [K.11, ćw. 4]
Czytanie wyrazów zawartych w pętli i podział ich ze względu na spółgłoskę ś, si. Pisanie tych wyrazów. [K.11, ćw. 1]
Układanie z sylab i zapisywanie wyrazów zawierających spółgłoskę ś lub si. Po wykonaniu zadań związanych z utrwaleniem pisowni wyrazów z ś i si, dzieci mówią z czym kojarzą im się te słowa(np. imię koleżanki z ławki). [K.11, ćw. 2]
Podział dzieci na cztery grupy (początkowo bez wyjaśnienia).
Czytanie ze zrozumieniem tekstu z podręcznika Uwaga, Pierwszaki! [P. s. 10]
Pogadanka: poznanie wyrazu „ogłoszenie”(gdzie można je spotkać i czego dotyczy?, do kogo jest skierowane w tym przypadku?, kto napisał ogłoszenie?, jakie dni nadchodzą dla ptaków?, jak miłośnicy ptaków chcą im pomóc?, jak nazywa się gospoda dla ptaków?, kogo zapraszają do siebie miłośnicy ptaków?, co dzieci powinny przynieść?, z kim należy się skontaktować?, jak Ty pomożesz ptakom przetrwać zimę?)
Dzieci w swoich grupach zastanawiają się nad tym, jakie ptaki zostają zimą w naszym kraju. Pomocą są wywieszone ilustracje ptaków(część, która odlatuje do ciepłych krajów i część pozostająca w Polsce)- lider każdej z grup przedstawia pomysły.
Przydzielenie każdej z grup nazw poszczególnych ptaków(sikorka, gil, wróbel, zięba), które zimują w Polsce. Grupy oswajają się ze „swoim” ptaszkiem, obserwują ilustracje oraz kukiełki - poznają jego wygląd.
Zabawa muzyczna Dokarmiamy ptaki przy piosence W karmniku. Przypomnienie piosenki. Zwrotka - dzieci zamieniają się w ptaszki i fruwają po sali, refren - część dzieci naśladuje ptaszki - reszta naśladuje dokarmianie ptaków: sypią ziarnka, wieszają słoninę.
Dzieci słuchają nagranego z odpowiednią intonacją przez nauczycielkę na kasecie tekstu otwierającego stołówkę [poznają radiowe ogłoszenie]. (Co zrobiły dzieci dla ptaków? Jak nazywało się ptasie radio i ptasia stołówka? Jak Ty nazwałbyś swoją stołówkę dla zwierząt? [burza mózgów], dzieci rysują swoją stołówkę).
„Sikorki, wróbelki, gile i zięby” zastanawiają się kogo ze swoich ptasich kolegów mogliby zaprosić do stołówki (dzieci muszą wymyślić inne ptaki, które nie odleciały do ciepłych krajów (np. wrona, sroka, gawron, kruk), nauczycielka naprowadza).Każda grupa podaje jakiegoś ptaszka.
Nadal w grupach „ptaszki” wybierają smakołyki, na które miałyby największą ochotę. Nauczycielka wypisała je na tablicy. Kilka jest poprawnych, ale niektórych nie wolno dawać ptakom - dzieci muszą wybrać właściwe smakołyki, podchodząc do tablicy i zaznaczając swój wybór. Kiedy ptaszek wybrał poprawnie nauczycielka potakuje, a inne ptaszki ćwierkają.
Robimy karmnik dla ptaków wg instrukcji. Odczytywanie przez N. instrukcji. Potrzebne materiały: pudełko po czekoladkach, zużyte pisaki: 2 dłuższe, 2 krótsze, miękki drut, folia aluminiowa, kolec, szczypce uniwersalne, podkładka do nakłuwania, ziarenka, kukiełki.(Formowanie drutu i przekładanie przez otwory. Łączenie wszystkich elementów karmnika, dla ułatwienia dzieci obserwują model karmnika przyniesiony przez nauczycielkę). Po zrobieni karmnika dzieci sypia do niego ziarenka i układają w nim ptaszkowe kukiełki.[K. 13]
Związek dodawania z odejmowaniem - zadania z treścią.
Indywidualne, głośne czytanie przez wybranego ucznia treści zadania i uzupełnianie pustych okienek w tekście na podstawie ustawienia kolegów (na środek klasy są proszeni trzej uczniowie z grupy sikorek i czterej z grupy wróbelków, nauczycielka ustawia tak uczniów, aby zobrazować dane działanie z K. 12 ćw.1)
Układanie treści zadań na podstawie ilustracji. Wybieranie odpowiednich schematów rozwiązań uzupełnianie luk w tych schematach.
Zabawa ruchowa Uwaga, pauza. Dzieci udając ptaszki „fruwają” po sali w rytm akompaniamentu granego na tamburynie. W pewnym momencie nauczycielka przerywa grę i mówi np. wróbelki. Wtedy dzieci należące do wymienionej grupy(ustalone na początku lekcji), naśladują ptaszki jedzące ziarenka. Pozostałe „ptaszki” kucają i chowają główki „pod skrzydełkiem” ( pod ramieniem). Na akompaniament znów fruwają wszystkie. Kolejna pauza jest zarezerwowana na „jedzenie ziarenek” dla innej grupy „ptaszków”. Powtarzane kilka razy.
Zadanie pracy domowej: Wykonaj ćw.3, K.12.
FAZA KOŃCOWA:
Sprawdzenie, czy cele zostały osiągnięte. Nauczycielka na zakończenie zadaje pytania wybranym „ptaszkom”: dlaczego zakładamy ptasie stołówki?, jakie ptaki chętnie z nich korzystają?, co mogą tam zjeść?.
Zabawa na pożegnanie. Przekazanie promyczka słońca, aby ogrzać ptaszki zimą (dzieci stoją w kole, trzymając się za ręce, nauczycielka przekazuje promyk słońca, który wędruje dalej przez wszystkie dzieci, kiedy promyk dotrze do nauczycielki - zabawa skończona).