Scenariusz w-f minikoszykówka, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

Prowadzący:

Temat: Zabawy i gry ruchowe wyrabiające umiejętność rzutu, chwytu piłki. Doskonalenie kozłowania piłką ze zmianą ruchu i tempa biegu. Minikoszykówka.

Cele:

- w zakresie umiejętności: podania, rzuty, chwyty, kozłowanie w miejscu i w ruchu; rzut jednorącz do obręczy kosza; kozłowanie piłki prawą i lewą ręką ze zmianą kierunku,

- w zakresie motoryki: kształtowanie szybkiej reakcji siły; doskonalenie celności rzutów,

- w zakresie wiadomości: zachowanie bezpiecznej odległości między ćwiczącymi, zachowanie ostrożności w czasie zabawy z piłką,

- w zakresie wychowania: współdziałanie w małych grupach rówieśniczych, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wykonywania ćwiczeń

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Klasa: III

Liczba ćwiczących: 24

Przybory dydaktyczne: piłka koszykowa, piłka gumowa, pachołki.

Elementy toku lekcyjnego

Zadania szczegółowe

Czas trwania

Uwagi organizacyjno - metodyczne

Część I - wstępna

13 min

  1. Zorganizowanie grupy oraz sprawdzenie gotowości

do zajęć.

  1. Motywacja do udziału w zajęciach.

  1. Rozgrzewka.

Przywitanie - „dzień dobry”, sprawdzenie obecności i sprawdzenie gotowości do zajęć,

przeliczenie uczniów - „kolejno odlicz”.

Podanie tematu lekcji - „Minikoszykówka - rzuty do kosza i kozłowanie piłką”.

Zaciekawienie uczniów.

Zabawa ożywiająca „Goniące koła”.

Prowadzący wybiera dowolną grupę ćwiczących, tworząc z nich 2-3 koła o równej liczbie uczniów (np. po 3 osoby). Dzieci w kołach trzymają się za ręce. Pozostałe biegają swobodnie po wyznaczonym terenie. Zadaniem dzieci tworzących koła jest złapanie jak największej liczb uciekających. Dotykać można rękoma, plecami, barkiem(nie wolno dotykać nogami). Każdy złapany dołącza do koła. Wygrywa to koło, które będzie najliczniejsze. W trakcie łapania koła nie mogą się rozrywać.

Ćwiczenia kształcące poszczególne partie ciała:

- krążenia głową, ruchy głową na boki oraz w przód i tył;

- krążenie ramionami w przód, do tyłu i na zmianę;

- krążenie bioder - 5 razy w prawo, 5 razy w lewo;

- skłony - 5 razy do prawej nogi, 5 razy do lewej nogi, skrętoskłony;

- trucht wokół sali ze zmiana tempa biegu (wolno - szybko - wolno);

- trucht - na sygnał przysiad podparty, wyrzut nóg do tyłu, powrót do pozycji wyjściowej, trucht.

2 min

2 min

5 min

4 min

Ustawienie w szeregu, zdjęcie biżuterii i zegarków. Kontrola: zmiennego stroju i obuwia zawiązanych sznurówek i włosów.

Objaśnienie zaplanowanych czynności.

Pobranie piłek.

Nauczyciel tłumaczy zasady.

Wybrane dzieci tworzą koła, pozostali biegają w rozsypce po wyznaczonym terenie

Rozgrzanie wybranych części ciała konieczne do realizacji zadań w czasie lekcji.

Trucht wykonywany po obwodzie koła (wokół sali).

Część II - główna

26 min

  1. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

Zabawa na czworakach „Toczenie piłki ręką”.

Uczestnicy zabawy są podzielenie na 4 równoliczne zespoły i ustawieni w rzędach na linii startu. Na sygnał prowadzącego startują pierwsi z rzędu, tocząc, popychając piłkę po podłodze na czworakach. Po obiegnięciu pachołka podają piłkę po podłodze do kolejnego w rzędzie dziecka. Następni wykonują to samo zadanie. Wygrywa ten zespół, którego zawodnicy najszybciej przeprowadza piłkę.

Zabawa z kozłowaniem „Berek z kozłowaniem piłki”.

Prowadzący wyznacza berka. Na sygnał prowadzącego wszyscy kozłują piłkę na ograniczonym terenie. „Berek”, kozłując swoja piłkę stara się wybić piłkę innym. Ten, komu zostanie wybita piłka zostaje kolejnym berkiem. Ten, komu uda się najdłużej utrzymać przy piłce, chroniąc ją przed wybiciem przez „berka” wygrywa.

Ćwiczenia kształtujące z piłką.

- W pozycji stojącej - podrzut piłki w górę , odbicie głową, chwyt jej oburącz.

- W pozycji stojącej - podrzut piłki w górę i chwyt po kilkakrotnym klaśnięciu w dłonie.

- W pozycji stojącej - przerzucenie piłki nad głową z lewej ręki do prawej.

- Mocne odbicie piłki o podłoże z jednoczesnym przebiegnięciem pod piłka i chwyt,

- W pozycji stojącej rozkrok - przekładanie piłki pod kolanem jednej, potem drugiej nogi.

-Siad skrzyżny, skręt tułowia, położenie piłki za sobą jedna ręka, zabranie druga.

- W siadzie - podrzut piłki stopami, chwyt jej oburącz.

- W leżeniu tyłem - piłka między stopami, przeniesienie jej za głowę, powrót do leżenia.

- W pozycji stojącej - piłka między stopami, podskoki w przód, w tył.

Stacje.

Zespół I

Kozłowanie piłki między pachołkami (slalomem), prawą i lewą ręka ze zmianą kierunku, przekazanie piłki partnerowi sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej.

Zespół II

Rzuty o ścianę. Ćwiczący są ustawieni w szeregu, jeden obok drugiego w odległości 2-3 m od ściany. Na sygnał pierwszy z szeregu rzuca piłkę o ścianę, tak aby złapał ja następny. Ćwiczący, który odda rzut, przebiega na koniec szeregu.

Zespół III

Rzuty jednorącz do kosza.

Zespół IV

Ćwiczący są ustawieni w szeregu.

Rzuty piłką gumową do ustawionych „kręgli” (pachołków) z różnych odległości 4, 6, 8 kroków.

6 min

5 min

5 min

10 min

Nauczyciel tłumaczy zasady.

Uczniowie zaznajamiają się z piłką koszykową i uczą się panować nad nią w ruchu.

Uczniowie poprzez zabawę doskonalą kozłowanie piłką ze zmianą ruchu i tempa biegu.

Pobranie piłek gumowych.

Nauczyciel demonstruje wykonanie każdego ćwiczenia.

Zachowanie bezpiecznych odległości między ćwiczącymi.

Podział ćwiczących na 4 zespoły oraz przygotowanie przyborów do realizacji zadania.

Omówienie zadań dla poszczególnych zespołów.

Po wykonaniu serii ćwiczeń zespoły zmieniają stacje.

Część III - końcowa

4 min

  1. Uspokojenie organizmu.

  1. Czynności organizacyjne związane z zakończeniem zajęć.

  1. Motywacja do samodzielnych działań w zakresie kultury fizycznej.

Ćwiczenia uspokajające o charakterze korekcyjnym.

Zabawa „Niebo, ziemia”.

Marsz po obwodzie sali.

Na sygnał prowadzącego: „Niebo” wszyscy wspinają się na palcach stóp i wyciągają ramiona wraz z głową w górę. Na sygnał prowadzącego: „Ziemia” ćwiczący siadają na ziemi w dowolnej pozycji.

Zbiórka, omówienie zajęć, pochwały, uwagi, porządkowanie sali.

Uświadomienie uczniom, iż poznane umiejętność w zakresie minikoszykówki, mogą wykorzystać w swoim wolnym czasie na osiedlowych boiskach do gry w koszykówkę.

2 min

1 min

1 min

Uspokojenie pulsu.

Uczniowie ustawiają się w szeregu. Nauczyciel wyróżnia osoby, które najlepiej ćwiczyły.

Zbieranie przyrządów i układanie ich w magazynie.


