Data 10.11.2010 r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I.
Prowadzący:
Ośrodek tematyczny: Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?.
Temat dzienny: Skrzydlaci przyjaciele.
Edukacja: społeczna, polonistyczna, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna.
Cel ogólny:
poszerzenie wiadomości o ptakach.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna budowę zewnętrzną ptaka,
rozpoznaje i nazywa niektóre gatunki ptaków,
rozumie potrzeby zimujących ptaków i zwierząt,
wyraża gotowość pomocy w trudnym okresie zimowym,
dokonuje analizy sylabowej wyrazów,
wykonuje prace przestrzenne z plasteliny,
łączy ze sobą mniejsze elementy.
Metody pracy:
czynna: zadania stawiane do wykonania,
słowna: rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
percepcyjna: obserwacja i pokaz.
Formy:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna.
Środki:
podręcznik cz. 1 s. 52, 106-107,
ćwiczenia cz. 2 s. 8-9,
ilustracje ptaków (gil, wróbel, wrona, sroka, sikorka, gołąb, sowa, kruk),
wyrazy do globalnego czytania (gil, wróbel, wrona, sroka, sikorka, gołąb, sowa, kruk),
plastelina,
liście laurowe,
ziarenka pieprzu.
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA
Przywitanie.
- Dzień dobry dzieci!
- Dzień dobry pani!
Wprowadzenie do tematu lekcji.
Powiedzcie mi, o jakim zwierzątku myślę? Jest mniejsze od kota, ale większe od myszy. Ma dziób, dwie „nóżki” i dwa skrzydełka. Chodzi i lata, ziarenka z ziemi zamiata. (Ptak)
Dziś porozmawiamy o Naszych skrzydlatych przyjaciołach. Poznamy ich nazwy, zwyczaje i potrzeby. Dowiemy się, jak możemy im pomóc przetrwać zimę.
FAZA ZASADNICZA
Omówienie sylwetek wybranych ptaków.
Przyniosłam dla Was kilka ilustracji. Są na nich przedstawione różne ptaki, duże i małe (gil, wróbel, sroka, sikorka, gołąb, wrona, sowa, kruk). Będę je prezentować po kolei. Waszym zadaniem jest opisanie ich charakterystycznych cech.
Powiedzcie mi:
- Które ptaki, z dzisiaj poznanych, są duże lub średnie? (sowa, kruk, wrona, sroka, gołąb)
- A które są małe? (gil, sikorka, wróbel)
Poszerzenie wiadomości o wybranych ptakach.
Ptaki żyją w rozmaitych miejscach. Część z nich wybrała mieszkanie w lasach. Inne zaś wolą być w pobliży siedzib ludzkich. Z poznanych dzisiaj ptaków to sowy i kruki bardzo lubią las. A gile, sikorki, wróble, wrony, sroki i gołębie żyją blisko Naszych domów. Dlatego to właśnie te ptaki możemy często spotykać. Ale zdarza się, że ptaki żyjące w mieście odwiedzają las i na odwrót.
Mimo, że te ptaki mieszkają w innych miejscach to łączy je jedna rzeczy. A mianowicie sposób odżywiania. Wszystkie przepadają za naturalnymi ziarnami i suszonymi owocami, okruchami chleba oraz za owocami np. jarzębiny czy jemioły.
Odczytywanie globalne nazw ptaków.
Zawieszę na tablicy ilustrację ptaków, które dziś poznaliśmy. Pod nimi umieszczę ich nazwy. Będę po kolei odczytywać te nazwy, a Wy za mną powtarzajcie. Przyjrzyjcie się tym wyrazom i spróbujcie zapamiętać to jak wyglądają.
Analiza sylabowa wyrazów.
Podzielimy teraz wszystkie poznane nazwy ptaków na sylaby. Poproszę kilka osób do tablicy, żeby podkreśliły te sylaby.
Układanie obrazków z ptakami według liczby sylab w ich nazwach.
Narysuję na tablicy trzy koła. Pierwsze z nich jest dla ptaków, których nazwy mają tylko jedną sylabę, drugie dla ptaków „dwusylabowych”. Zaś trzecie dla ptaków, których nazwy mają aż trzy sylaby. Waszym zadaniem jest przełożenie obrazków z ptakami do odpowiednich kół.
Praca z ćwiczeniami.
Otwórzcie ćwiczenia na stronie 8. W ćwiczeniu 1 mamy cztery nazwy ptaków. Przyjrzyjcie się im i powtarzajcie za mną. (gil, sroka, sroki, gile).
- Czy coś się powtarza, bądź brzmi i wygląda podobnie? (Tak)
- A które wyrazy są podobne? (gil-gile, sroka-sroki).
Te wyrazy mają różne zakończenia, ponieważ w obu parach mamy wyrazy w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej. Jest jeden gil i są dwa gile. Jest jedna sroka i są dwie sroki.
A teraz przyjrzyjcie się obrazkom, które są nad nazwami. Połączcie ze sobą nazwy z obrazkami zgodnie z ilością ptaków, które się na nich znajdują.
W ćwiczeniu drugim mamy dwie gąsienice. Obie składają się z sylab, które już znacie. Przeczytajmy je (me, ta, ma, mo, le, To, la, la, ta, ta). Połączcie sylaby w wyrazy. Uwaga. Ostatnia sylaba poprzedniego wyrazu jest pierwszą następnego.
Trzecie ćwiczenie. Mamy tu dwa rzędy wypełnione sylabami. Proszę, żebyście w każdym pokolorowali powtarzające się sylaby.
Praca z tekstem. Słuchanie wierszyków.
Otwórzcie podręczniki na stronach 106 i 107. Mamy tutaj sześć wierszyków o ptakach, które poznaliśmy (gil, wróbel, gołąb, wrona, sikorka, sroka) . Posłuchajcie.
Praca z tekstem. Powtarzanie głosów zaprezentowanych ptaków.
Wierszyki pokazały Nam, jakie odgłosy wydają niektóre ptaki. Powtórzymy teraz wszyscy te głosy.
„Czyj to głos?” - zabawa dźwiękonaśladowcza.
Podzielę was teraz na sześć grup. Każda z grup otrzyma nazwę jednego z ptaków, których głosy właśnie poznaliśmy. Następnie będę naśladować jeden głos. Musicie odgadnąć, jakim jestem ptakiem. Grupa, która jest tym ptaszkiem, zaczyna ze mną powtarzać ten głos.
Zwyczaje i potrzeby zimujących ptaków.
Zbliża się zima. Okres trudny dla ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów.
Poznane dziś ptaki, zostają z nami zimą. One potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać do wiosny.
- Jak myślicie, co możemy dla nich zrobić? (budować karmniki i zostawiać tam jedzenie i wodę, rzucać okruszki chleba)
Bardzo ważne jest, aby zachować rozsądek, pomagając ptakom przetrwać zimę. Nie wszystkie resztki pokarmu ludzkiego, szczególnie solone, są odpowiednie dla ptaków. Trzeba zapoznać się ze zwyczajami dokarmianych ptaków i przygotować odpowiedni zapas pożywienia. Jak już wcześniej mówiliśmy idealne są naturalne ziarna i suszone owoce. Bardzo ważne jest również zapewnienie świeżej wody oraz czyszczenie karmników.
Ćwiczenie grafomotoryczne doskonalące orientację na kartce papieru, przygotowujące do pisania.
W ćwiczeniach do matematyki na stronie 52, w zadaniu 1 zaprowadźcie zwierzęta do ich legowisk.
Rozpoznawanie monet, płacenie.
W zadaniu 2 mamy przedstawione monety.
- Czy wiecie, co to za monety? (1 zł, 2 zł i 5 zł)
- Jaką kwotę otrzymamy, gdy ułożymy razem 2 zł i 3 zł? (5 zł)
- Z jakich monet możemy otrzymać 3 złote? (z 2 zł i 3 zł lub z trzech monet 1 zł)
- Co można kupić za 3/4/5 złotych? (lizaki, gumy, cukierki, sok)
Praca plastyczna - przygotowanie.
Wyjmijcie plastelinę, liście laurowe lub piórka oraz ziarenka pieprzu.
Pokaz formowania poszczególnych elementów ptaka oraz ich łączenia.
Będziemy tworzyć własne ptaki z plasteliny. Ale na początku pokażę, jak należy to zrobić. Przypatrzcie się. Należy ulepić tułów, dziób, głowę i ogon. A następnie połączyć te elementy ze sobą.
Dodatkową pomocą może być obrazkowa instrukcja, w ćwiczeniach z pociągiem na stronie 9.
Ćwiczenie wyobraźni.
Nazwijcie Wasze ptaszki.
Zabawa słownikowa. Tworzenie zdrobnień i zgrubień od nazw ptaków.
Kiedy wypowiem nazwę ptaka, wybrana osoba podaje zdrobnienie i zgrubienie tej nazwy (np. mały wróbelek - wielkie wróblisko).
Zadanie domowe.
Rozdam teraz obrazki przedstawiające ptaszka. Chciałabym, żebyście w domu, go pokolorowali, wycieli i wkleili do zeszytu.
FAZA KOŃCOWA
Przypomnienie treści zajęć. Omówienie wyglądu i zwyczajów wybranego ptaka.
Na tablicy są wciąż wywieszone ptaki, o których dziś tyle mówiliśmy. Poproszę kilka chętnych osób, aby wybrały sobie jednego ptaszka i opisały go dokładnie (nie tylko jego wygląd, ale też jego zwyczaje).
Pożegnanie.
Dziękuję Wam za dzisiejszą pracę.
Do widzenia.
______________________
data i podpis nauczyciela
(opiekuna praktyk)