Data 02.11.2010 r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I.
Prowadzący:
Ośrodek tematyczny: Nasze zabawki.
Temat dzienny: Poznajemy i nazywamy drzewa, ich liście i owoce.
Edukacja: polonistyczna, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna, techniczna, muzyczna.
Cel ogólny:
poznawanie nazw drzew, ich liści i owoców.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje i nazywa drzewa na podstawie pochodzących z nich liści i owoców,
poprawnie przepisuje zdania na podstawie wzoru pisanego,
tworzy zbiory o podobnej liczbie elementów przez dokładanie,
potrafi wykonać wyznaczony ruch do piosenki,
tworzy bukiety z darów jesieni oraz wazony.
Metody pracy:
czynna: zadania stawiane do wykonania,
słowna: rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
percepcyjna: obserwacja i pokaz.
Formy:
zbiorowa,
indywidualna.
Środki:
ćwiczenia cz.1 s. 73, 74,
zgromadzone w kąciku przyrody liście i owoce z drzew (kasztanowiec, dąb, lipa, klon, grab, brzoza, wierzba, robina akacjowa, jarząb pospolity),
kredki,
szklane butelki (małe),
plastelina,
sznurek,
ilustracje (kasztan, żołądź, ludziki).
Przebieg zajęć:
FAZA WSTĘPNA:
Przywitanie - Przesyłanie iskierki.
Dzień dobry. Ustawcie się w kole trzymając się za ręce. Przesyłam osobie z mojej prawej strony iskierkę(uścisk dłoni), ta osoba podaje iskierkę dalej. Zabawa trwa do czasu, aż uścisk do mnie wróci.
Wprowadzenie do tematu zajęć.
- Jaka pora roku obecnie panuje? (jesień)
- Co robi jesień z drzewami? (zmienia kolor liści, zrzuca liście z drzew)
Dobrze zauważyliście, że jesienią jest sporo kolorowych liści. Można je zobaczyć zarówno na drzewach, jak i na ziemi. Niestety często jest tak, że przechodzimy koło drzew/liści i nie wiemy jak się nazywają. Drzewa również chcą, aby się do nich zwracać po „imieniu”. Dlatego dziś poznamy kilka nazw drzew, a pomogą nam w tym ich liście.
FAZA ZASADNICZA:
Zapoznawanie się z wyglądem liści i nazwami drzew. Ćwiczenia w mówieniu.
Będę pokazywać pojedynczo liście poszczególnych drzew. Od razu podam ich nazwy (kasztanowiec, dąb, lipa, klon, grab, brzoza, wierzba, robina akacjowa, jarząb pospolity). Waszym zadaniem jest opisanie ich kształtów i kolorów oraz powiedzcie, z czym Wam się kojarzą. Zwróćcie uwagę na to, co je charakteryzuje.
Zapraszam teraz wszystkich do Naszego kącika przyrody. Każdy może wziąć do ręki liść czy owoc z wybranego drzewa. Możecie je z każdej strony oglądać, dotykać, wąchać. Postarajcie się przypomnieć sobie nazwy drzew, z których pochodzą te liście (kasztanowiec, dąb, lipa, klon, grab, brzoza, wierzba, akacja, jarząb pospolity).
Rozmowa o drzewach oraz ich owocach.
- Które z liści, z naszego kącika przyrody, już kiedyś widzieliście? (dąb, kasztanowiec)
- Gdzie możemy spotkać te drzewa? (las, park, w pobliżu szkoły)
Na tych drzewach możemy znaleźć również owoce. Pokaże Wam teraz kilka z nich i powiem z jakiego drzewa pochodzą (np. kasztan-kasztanowiec, żołądź-dąb, jarząb pospolity-jarzębina)
- Co możemy z nich stworzyć? (ludziki, zwierzęta)
Zaprezentuję Wam obrazek, który pokazuje jak mogą być zrobione takie ludziki lub zwierzęta z kasztanów i żołędzi. Możecie poprosić rodziców, brata czy siostrę, aby wykonali z Wami takie ludziki.
Doskonalenie spostrzegawczości.
Otwórzcie ćwiczenia na stronie 73. Zadanie pierwsze polega na tym, że odszukujecie w wyklejance liście i przyklejacie je w odpowiednich konturach (kasztanowiec, klon, robina akacjowa, dąb).
W zadaniu drugim również korzystacie z wyklejanki. Kasztanowiec, dąb, klon i jarząb zgubili swoje owoce. Pomóżcie im. Odszukajcie je w wyklejance i doklejcie do liści (kasztan, żołądź, skrzydlak, jarzębina).
Zabawa rytmiczno-ruchowa „Błyskawica- grzmot”.
Pada deszczyk, pada deszczyk, paluszkami pokazujecie padający deszcz,
Wieje wiatr, poruszacie podniesionymi rękami udając wiatr,
Błyskawica, grzmot, na słowo błyskawica klaśnięcie, grzmot tupnięcie
A na niebie kolorowa tęcza; rozkładacie ręce poruszając paluszkami.
Ja zaśpiewam tą piosenkę, a Wy pokażcie ją ruchem.
Doskonalenie spostrzegawczości.
Otwórzcie ćwiczenia na stronie 74. W zadaniu pierwszym mamy kilka wyrazów, które już poznaliście wcześniej oraz odpowiadające im obrazki. Waszym zadaniem jest przeczytanie tych wyrazów i dopasowanie ich do odpowiednich obrazków (mama, mata, tata, tama, lama, lala).
W zadaniu drugim są podane trzy sylaby: ta, ma i la. Poszukajcie w wyklejankach innych sylaby i doklejcie je do tych, które już tu są, tak aby powstał wyraz. Przeczytajcie Wasze wyraz.
W następnym zadaniu mamy zapisane zdanie: „To mama Eli.” Każdą literę już znacie, wiec przeczytajmy wspólnie to zdanie.
Waszym zadaniem jest napisanie tego zdania po śladzie, a następnie przepisujecie je najlepiej jak potraficie.
Utrwalanie liczb w zakresie 4. Matematyka.
Wspólnie zabawimy się w uzupełnianie rysunku. Ja rysuję na tablicy (wskazuję elementy do dorysowania). Wy rysujecie to samo w zeszytach.
„W domku są 4 okna. Koło domku rosną 4 drzewa. Nad domkiem są 4 chmurki.”
- Co jeszcze można narysować po 4, aby wzbogacić obrazek? (4 ptaki, 4 kwiatki, 4 kamyki, 4 krzaki, 4 ).
Ile brakuje do czterech? - zabawa w dopełnianie.
Wyciągnijcie swoje kredki. Zabawa polega na tym, że ja pokazuję dowolną liczbę kredek (od 1 do 4), a każdy z Was podnosi tyle kredek, ile brakuje do czterech.
Praca plastyczna - przygotowanie do pracy.
Teraz stworzymy bukiet z darów jesieni oraz wazony. Rozdam wszystkim liście z różnych drzew, żeby Wasze bukiety były zróżnicowane i ciekawe. Wyciągnijcie szklane buteleczki, plastelinę oraz sznurek.
Instrukcja.
Wybierzcie liście z jakich chcecie stworzyć bukiet. Zbierzcie je do jednej ręki tak by przypominały bukiet kwiatów. Uważajcie, aby nie pognieść liści. Zwiążcie je sznurkiem. Następnie urywajcie kawałki plasteliny, rozgniatajcie je w palcach i przyklejcie do butelki według własnego pomysłu. Gdy skończycie, włóżcie bukiet do wazonu.
Ćwiczenie wyobraźni.
Po skończeniu pracy zerknijcie na liście, które tworzą Wasze bukiety. Zastanówcie się, z jakich drzew pochodzą. Spróbujcie wymyślić nazwę dla bukietu, tak aby była związana z nazwami drzew.
Zadanie pracy domowej.
Rozdam Wam teraz obrazki, na których znajdują się kasztany i żołędzie. W ramach zadania domowego, pokolorujcie te obrazki i wklejcie do zeszytu.
FAZA KOŃCOWA:
Przypomnienie treści zajęć.
Chciałabym na zakończenie sprawdzić, co zapamiętaliście z dzisiejszej lekcji.
- Jakie drzewa dziś poznaliśmy? (np. kasztanowiec, dąb, jarząb, klon)
- Gdzie można spotkać te drzewa? (w parku, w lecie, w okolicy szkoły)
- Jakie owoce dziś poznaliśmy? (np. kasztan, żołądź, jarzębina)
- Co można robić z kasztanów i żołędzi? (ludziki, zwierzęta)
Pożegnanie.
Świetnie dziś pracowaliście. Dziękuję za uwagę i ciężką pracę.
______________________
data i podpis nauczyciela
(opiekuna praktyk)