SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
TEMAT: W mieście motyli
CELE OGÓLNE: -rozwijanie wrażliwości dotykowej i estetycznej;
-rozwijanie wyobraźni plastyczno-technicznej;
-wpajanie nawyku doprowadzania pracy do końca, zachowanie ładu i porządku w miejscu pracy;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie grafomotoryki;
-wyrabianie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
-umiejętność posługiwania się nożyczkami, cięcie po linii;
METODA: samodzielnych doświadczeń działań usprawniających;
FORMA: praca z grupą;
POMOCE: wycięte kontury motyli, kredki, mazaki, klej, kolorowe arkusze papieru;
PRZEBIEG:
Dzieci siadają w grupie na podłodze;
Wprowadzamy je w nastrój pracy
Pytamy o czym były poprzednie zajęcia;
Jakie motyle poznały;
Prezentujemy dzieciom 2 okazy motyli,1 okaz motyla polskiego i 1 motyla z Madagaskaru;
oglądają okazy, mają zwrócić uwagę na wzory i kolory motyli;
Prezentujemy pracę plastyczną wykonaną na wzór dla dzieci, (dzieci mają 2 wzory do wyboru)
przygotowują mazaki, kredki, nożyczki, klej i siadają na swoje miejsca,
Każdemu dziecku rozdajemy wycięty, brystolowy, kolorowy kontur motyla, oraz kartkę z bloku rysunkowego(również kolorowe),
Dzieci odrysowują na kartkach kontur motyla,
Wycinają a następnie kolorują i rysują na wzorach motyli,
Po ukończeniu rysowania sklejają 2 kontury motyli (poprzez środek) i odginają skrzydła (w ten sposób powstaje przestrzenny model)
Każde dziecko podchodzi do Nas, w celu przymocowania do modeli wstążek (przypinamy kawałki wstążek lub włóczki zszywaczem)
Kończymy wspólnym „lotem motyli” ( dzieci bawią się wykonanymi przez siebie modelami)
ZAKOŃCZENIE:
ocena, podsumowanie pracy;
Komentarz własny do przebiegu zajęć.
Okazy motyli przyniesione przez prowadzące wywarły na dzieciach duże wrażenie.
Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy.
Młodszym dzieciom sprawiało trudność samodzielne odrysowanie konturu motyla na brystolu.
Część dzieci potrzebowała pomocy przy wycinaniu papierowego motyla.
Gotowe prace były bardzo kolorowe.
Dzieci chętnie bawiły się zrobionymi przez siebie motylami.