8779


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 05.01.2009 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.

Temat dziennego ośrodka pracy: Nowy rok - cztery pory roku.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, obrazki przedstawiające rożne pory roku, zagadki, kapelusze, papier kolorowy, symbole 4 pór roku, kredki.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych. („Od Pętelki do literki”)

  2. Rysowanie szlaczków w zeszycie.

  3. Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.

  4. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia i wklejenie go do zeszytu.

  5. Wprowadzenie do tematu - rozwiązanie zagadek tematycznych. Dobieranie obrazków na temat pór roku do kapeluszy przedstawiających daną porę roku.

„Dam wam liści bez liku i piosenki słowików, pierwszy ciepły deszczyk złote bazie leszczyn”

- Która pora roku mówi takie słowa?

- Który kapelusz włożyłaby wiosna i dlaczego?

- Które obrazki przedstawiają wiosnę? Włóżcie je do odpowiedniego kapelusza.

„ Zgadnijcie dzieci, co to za pora, gdy lecą białe płatki, gdy pada i pada i biało dokoła

      i bałwana lepią dzieciaki”

       -o jakiej porze roku jest mowa w zagadce?

       -Po czym to poznaliście?

       -Który kapelusz włożyłaby zima i dlaczego?

       -Które obrazki przedstawiają zimę? włóżcie je do odpowiedniego kapelusza.

    „Dam pogodne słońce, bukiety pachnące w polu złote zboże, ciepły piasek nad morzem”

       -Która pora roku tak mówi?

       -Który kapelusz włożyłoby lato i dlaczego?

-Które obrazki przedstawiają lato? Włóżcie je do odpowiedniego kapelusza

„Co to za pani w złocie, czerwieni sady maluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje śnieżna zima po niej nastaje”

-O której porze roku była zagadka i dlaczego tak myślicie?

-Który kapelusz włoży jesień?

-Które obrazki przedstawiają jesień i dlaczego? włóżcie do jesiennego kapelusza

-wymieńcie po kolei wszystkie pory roku

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

  2. Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem- rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

  3. Ćwiczenia matematyczne:

III Ekspresja

Wykonanie pracy plastycznej - Wykonanie mandali z papieru kolorowego przedstawiającej cztery pory roku.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.

Nowy Rok 2009 2009

Nowy Rok

Nowy Rok 20090x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic


