nauka czytania - przedszkolaki czytają, Grafomotoryka, różne ćwiczenia


Opracowanie: Katarzyna Szostek

nauczyciel wychowania przedszkolnego

„ PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ”

W Gminnym Przedszkolu w Dąbrowie Zielonej od 1998 r. realizowany jest innowacyjny program nauki czytania we wszystkich grupach wiekowych wg metody dr Ireny Majchrzak.

Głównymi celami programu są:

W ocenie społeczności przedszkolnej program przynosi bardzo pozytywne i wymierne efekty. Dzieci chętnie bawią się i równocześnie osiągają kolejne, zaplanowane w programie umiejętności. Nauczyciel nie wymaga głośnego czytania, nie kontroluje i nie ocenia dziecka. O postępach w nauce czytania wnioskuje na podstawie obserwacji. Program zakłada indywidualizację nauki czytania. Każde dziecko może uczyć się czytać w innym tempie, operując dostosowanym do siebie materiałem czytelniczym. Sukcesem tej metody jest to, że dzieci czytając uczą się rozumienia znaczenia wyrazów, i że każde ich spotkanie z literami kończy się zadowoleniem.

Nasze przedszkole wygląda inaczej niż wszystkie. Na ścianie wisi alfabet i wizytówki dzieci w miejscach, które sobie wybrały. Każde dziecko ma podpisane własnym imieniem krzesełko, szafkę w szatni i wieszak na ręczniki w łazience.

Niżej zamieszczony opis zabaw i scenariusze sytuacji edukacyjnych posłużą przybliżeniu założeń i sposobów realizacji programu.

ZABAWY INNOWACYJNE

własną.

Nasze przedszkolaki z radością sięgają po książki!

ETAPY NAUKI CZYTANIA:

SCENARIUSZE SYTUACJI EDUKACYJNYCH

I

Sytuacja edukacyjna

Wrzesień

Grupa wiekowa: 3,4,5 - latki

Umiejętności:

Pomoce: wizytówki ruchome, wizytówki ścienne, litery alfabetu do zabawy w pociąg.

Zadania edukacyjne:

Dzieci siedzą na dywanie w rozsypce. Nauczyciel rzuca wizytówki dzieci do góry.

II

Zajęcia otwarte dla rodziców

Listopad

Grupa wiekowa: 3,4,5 - latki

Umiejętności:

Pomoce: wizytówki dzieci, wizytówki ścienne, kolorowe pchełki, karty pracy indywidualnej o różnym stopniu trudności (od odczytywania wyrazów do czytania zdań) - rysunek i koperta z podpisami

Zadania edukacyjne:

Uczestnicy zajęcia siedzą na dywanie w rozsypce.

III

Zajęcia otwarte dla nauczycieli

Listopad

Grupa wiekowa: 6- latki

Pomoce: wizytówki dzieci, wizytówki nauczycieli, alfabet ścienny, gry czytelnicze, „taśma „targ liter”, karty pracy indywidualnej

Przybory: karteczki do „targu liter”, klej, mazaki.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa: „ Deszcz wizytówek”

Rozpoznawanie swojego imienia wśród innych ( rozsypka)

2. Zabawa: „ Jak nie twoja podaj dalej”

Rozpoznawanie swojej wizytówki wśród innych (koło)

3. Zabawa: „W kole”

Rozpoznawanie swojej wizytówki wśród innych (koło)

4. „ Pokaż swoją literkę”

Rozpoznawanie swoich liter, w imionach innych (pary nauczyciel - dziecko)

5. „ Znajdź swoją parę”

Rozpoznawanie imion innych osób (pary nauczyciel - dziecko)

6. „Targ liter”

Rozpoznawanie liter kolegów (rozsypka)

Praca w grupach

Sesja czytania

I stopień trudności - rzeczowniki: lalka, miś

II stopień trudności - rzeczownik z przymiotnikiem

Mała lalka. Mały miś. Duża lalka. Duży miś.

III stopień trudności - proste zdania

Lalka siedzi pod stołem.

Lalka leży pod stołem. Lalka leży na stole.

Lalka siedzi na krzesełku.

Lalka jedzie samochodem.

„Od obrazka do słowa”- proste zdania

„Nazywanie świata”, „Meksykańska wioska”- teksty

IV

Zajęcie otwarte dla przyszłej wychowawczyni klasy I

Czerwiec

Grupa wiekowa: 6 - latki

Temat: Czytając - bawię się.

Cel:

Pomoce: wizytówki, pisemne polecenia, gry czytelnicze „ Nazywanie świata”, „Meksykańska wioska” - autorstwa I. Majchrzak, gry czytelnicze autorstwa K. Szostek

Przebieg:

  1. Przedstawienie przyszłej wychowawczyni klasy I - zabawa integrująca grupę „Imię i ruch”

  2. Zabawa innowacyjna - Bingo wyrazowe.

Nauczyciel rozdaje dzieciom po kilka kartek z napisanymi wyrazami ( rzeczowniki). Dzieci odczytują napisy. Nauczyciel kolejno pokazuje obrazki przedstawiające desygnaty wyrazów. Dzieci zgłaszają się, gdy mają podpis do pokazanego obrazka.

  1. Zabawa innowacyjna Sesja czytania.

Na umówiony znak ( wystawienie Czytusia- pacynki zrobionej przez dzieci) zaczyna się sesja cichego czytania. Dzieci wybierają sobie materiał czytelniczy spośród zgromadzonych gier czytelniczych, czasopism, książek. Prawidłowość wykonania zadań sprawdzają wyznaczeni wcześniej dyżurni.

  1. Zakończenie. Śpiew zbiorowy piosenek do bajki „Kopciuszek” poznanych w przedszkolu.

  2. Omówienie zajęcia

LITERATURA:

Irena Majchrzak, „Wprowadzanie dziecka w świat pisma” Wydawnictwo Akademickie „Żak”. Warszawa 1999

Irena Majchrzak, „Wprowadzanie dziecka w świat pisma” w Edukacja w przedszkolu Wydawnictwo Dr Josef Raabe

Irena Majchrzak, „Gry czytelnicze” w Edukacja w przedszkolu Wydawnictwo Dr Josef Raabe


