Joanna Koścień
ZS nr2 Piekary Śląskie
Konspekt lekcji wychowania do życia w rodzinie.
Klasa IV Liceum Ogólnokształcącego
Temat: Seks a AIDS.
Cele lekcji:
Przypomnienie wiadomości o HIV i AIDS.
Kształtowanie pozytywnej postawy wobec wierności, czystości.
Kształtowanie tolerancji.
Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową, AIDS.
Rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji i uświadamianie konieczności ponoszenia konsekwencji.
Pomoce dydaktyczne:
komplet obrazków „Bezpieczne, niebezpieczne” (ukąszenie przez owady, używanie wspólnej bielizny pościelowej, zwyczajowy pocałunek, transplantacje, wspólne mieszkanie z nosicielem wirusa HIV, wspólna praca, tatuaże i przekłuwanie uszu, oddawanie krwi, używanie wspólnych przyrządów erotycznych, używanie niesterylnych igieł, niesterylne ostrza, braterstwo krwi, seks bez zabezpieczeń, wspólne spożywanie posiłków, wspólne używanie naczyń stołowych, uprawianie sportu, podanie ręki, wizyta u lekarza, płacz, kasłanie, kichanie, używanie prezerwatyw, deska sedesowa, podczas masażu, jadanie w restauracji),
lista zdań dotyczących chorób przenoszonych drogą płciową „Prawda czy fałsz?”
układanka „ Zachowania bardziej i mniej ryzykowne”,
plansza „Seks a AIDS”,
kartki, długopisy
Przebieg lekcji:
W pierwszej części nauczyciel wita uczniów, przedstawia temat lekcji. Uczniowie otrzymują obrazki z przedstawionymi różnym sytuacjami. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie każdego obrazka do odpowiedniej kategorii: bezpieczne lub niebezpieczne w zależności czy dane zachowanie niesie za sobą ryzyko zarażenia wirusem HIV. Nauczyciel omawia kolejne zachowania, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które budzą wątpliwości uczniów.
Uczniowie dostają kartki z wypisanymi zdaniami dotyczącymi chorób przenoszonych drogą płciową. Ich zadaniem jest określić czy podane zdanie jest prawdą czy fałszem. Każde zdanie jest komentowane przez nauczyciela.
Uczniowie przyporządkowują różnego rodzaju aktywność seksualną do jednej z kategorii: bardzo ryzykowne, ryzykowne, mało ryzykowne w zależności od zagrożenia zarażeniem HIV. Nauczyciel omawia kolejne kategorie, zwracając uwagę na najbardziej ryzykowne.
Wpływ stylu życia seksualnego z ryzykiem zarażenia chorobami przenoszonym drogą płciową (w tym HIV). Uczniowie w toku dyskusji zauważają, że w przypadku stałego związku wiernego sobie (partnerzy zdrowi na wejściu) ryzyko to jest najmniejsze, zaś w przypadku kontaktów seksualnych z różnymi partnerami (w tym przygodnymi) ryzyko jest olbrzymie.
Wpływ form aktywności seksualnej na ryzyko zarażenia wirusem HIV. Nauczyciel przedstawia planszę „Seks a AIDS”. Następuje jej omówienie.
Uczniowie w grupach (po ok. 4 osoby) wypracowują rady dla swego wkraczającego w dorosłość dziecka na temat „ Jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem HIV”.
Jako podsumowanie tematu każda grupa prezentuje przygotowane przez siebie rady.
Załączniki:
Lista zdań „Prawda czy fałsz?”
Układanka „ Zachowania bardziej i mniej ryzykowne”.
Plansza „Seks a AIDS”.
Załącznik 1
PRAWDA CZY FAŁSZ
Co wiesz o chorobach przenoszonych drogą płciową?
Nie można zarazić się więcej niż jedną z tych chorób naraz.
Osoba, która raz zaraziła się daną chorobą nie może się nią zarazić powtórnie.
Można się zarazić przy innej formie fizycznego zbliżenia, a nie tylko podczas stosunku.
Nie można zarazić się wirusem HIV w toalecie publicznej, przy wspólnym posiłku, od osoby kichającej czy kaszlącej.
Dziewczyna nie może zarazić się przy pierwszym stosunku, ponieważ jest dziewicą.
Dobra prezerwatywa skutecznie chroni przed zakażeniem nawet przy powtórnym użyciu.
Można zarazić się od osoby, która nie ma objawów chorobowych.
W gruncie rzeczy osobę chorą można rozpoznać - wygląda na niechlujną, zaniedbaną, niezdrową.
Tylko homoseksualiści zarażają się AIDS.
Jeżeli partnerzy przeszli testy na AIDS i nie stwierdzono u żadnego z nich wirusa HIV, mogą bezpiecznie odbywać stosunki bez używania prezerwatywy.
Załącznik 2
ROLA BIERNEGO PARTNERA PODCZAS STOSUNKU ANALNEGO.
STOSUNEK SEKSUALNY Z HOMOSEKSUALISTĄ LUB MĘŻCZYZNĄ BISEKSUALNYM.
UŻYWANIE WSPÓLNEJ IGŁY DO DOŻYLNYCH WSTRZYKNIĘĆ NARKOTYKU.
STOSUNEK SEKSUALNY Z OSOBĄ, KTÓRA UŻYWA DOŻYLNIE NARKOTYKÓW
UPRAWIANIE SEKSU Z WIELOMA PARTNERAMI
SEKS Z PARTNEREM, KTÓRY MA JESZCZE INNYCH PARTNERÓW
UŻYWANIE WSPÓLNYCH WIBRATORÓW I INNYCH TEGO TYPU GADŻETÓW
SEKS ORALNY
STOSUNEK POCHWOWY BEZ ZABEZPIECZENIA PREZERWATYWĄ I ŚRODKIEM PLEMNIKOBÓJCZYM
STOSUNEK POCHWOWY Z PEŁNYM ZABEZPIECZENIEM, JEŚLI ODBYWA SIĘ Z PRZYGODNYM ZNAJOMYM/ZNAJOMĄ
ODURZANIE SIĘ NARKOTYKAMI I ALKOHOLEM PRZED SEKSEM
GŁĘBOKIE POCAŁUNKI Z JĘZYKIEM W USTACH PARTNERA
PRZYTULANIE, OBEJMOWANIE SIĘ, POCAŁUNKI
PETTING
WZAJEMNY MASAŻ
EROTYCZNA ROZMOWA
WSPÓLNY PRYSZNIC CZY KĄPIEL
WZAJEMNA MASTURBACJA
BARDZO RYZYKOWNE
RYZYKOWNE
MAŁO RYZYKOWNE
Załącznik 3
SEKS A AIDS
STYL ŻYCIA SEKSUALNEGO FORMY AKTYWNOŚCI
PROMISKUITYZM
BIERNY
STOSUNEK ANALNY
AKTYWNY
WIĘCEJ PARTNERÓW KOBIETA
STOSUNEK WAGINALNY
MĘŻCZYZNA
TENDENCJA DO TRWAŁEGO
ZWIĄZKU
KONTAKT ORALNO GENITALNY
KONTAKT MANUALNO - GENITALNY
MNIEJ PARTNERÓW
POCAŁUNEK EROTYCZNY
KONTAKTY POZAGENITALNE
WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ MASTURBACJA
Uszkodzenia błony śluzowej
Kontakt z nasieniem i wydzieliną z pochwy
KAŻDA ZMIANA PARTNERA
STAŁY ZWIĄZEK
(ZDROWY NA WEJŚCIU, WIERNI)
0
1