KONSPEKT ZAJĘĆ
Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie
Oddział: integracyjny dzieci cztero - pięcioletnich
Tematyka kompleksowa: Nadeszła już zima
Temat dnia: Opisujemy cechy wyglądu bałwana na podstawie wiersza H. Ożogowskiej p.t. „ Kto to?”
Data: 17. 12.2004 r.
CEL OGÓLNY: dzieci opisują wygląd bałwana na podstawie wiersza
CELE SZCZEGÓŁOWE:
POZNAWCZE
• nazywa aktualną porę roku i wypowiada się na jej temat
• wymienia w kolejności pory roku
• udziela poprawnych odpowiedzi do usłyszanego wiersza
• prawidłowo dzieli wyraz bałwan na sylaby i przelicza ilość sylab
• zapoznaje się z graficznym zapisem wyrazu bałwan
• opisuje cechy wyglądu bałwana w oparciu o usłyszany tekst i sylwetę
• wyodrębnia i wskazuje szczegóły, którymi różnią się sylwety przedstawiające bałwany
• dostrzega związki przyczynowo - skutkowe
•układa historyjkę obrazkową we właściwej kolejności
•reaguje właściwie na zmiany tempa granego rytmu
2.WYCHOWAWCZE
• zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się dzieci podczas zajęć
• kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej przy wypowiadaniu się
REWALIDACYJNE
•ćwiczy sprawność manualną ręki podczas wycinania, kolorowania i naklejania
• rozwija myślenie przyczynowo - skutkowe
• toczy duże i małe obręcze
METODY PRACY:
• słowne ( rozmowa, pogadanka)
• oglądowe (pokaz)
• praktycznego działania: ćwiczebne
FORMY PRACY:
• grupowa
• indywidualna (jednolita i niejednolita)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst wiersza H. Ożogowskiej p.t. „ Kto to?”
sylwety przedstawiające bałwany wykonane z kartonu
napis „bałwan” i „ balon”
duże i małe obręcze
gwiazdki zawieszone na nitce
historyjka obrazkowa 4 - elementowa p.t. „Lepimy bałwana” dla każdego dziecka
historyjka obrazkowa 3 - elementowa „ Lepienie bałwana” dla Pauliny i Janka
obrazki przedstawiające pory roku: zimę i lato
obrazki przedstawiające małego i dużego bałwana
obrazki przedstawiające bałwany różniące się jednym szczegółem
wycięte koła składające się na sylwetę bałwanka
kredki bambino, nożyczki, klej, granatowa kartka z bloku technicznego
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH |
Nauczycielka pyta jaka jest teraz pora roku, prosi o wymienienie pór roku w odpowiedniej kolejności. Pyta także jaka pogoda jest w zimie oraz jak można się bawić kiedy jest zima.
Następnie przypina do gazetki sylwetę bałwana. i zadaje kolejne pytania:
Przedstawia dzieciom kartki z napisem bałwan i balon, następnie pyta je, na której kartce jest napisany wyraz bałwan-właściwy napis przypina pod sylwetą bałwana. Następnie prosi wybrane dziecko o przeliczenie z ilu liter składa się dany wyraz.
Nauczycielka przedstawia dzieciom graficzny zapis wyrazu bałwan, następnie wspólnie z dziećmi wymawia rytmicznie wyraz bałwan dzieląc go na sylaby. Wybrane dziecko przelicza ilość sylab. Następnie prosi o mówienie tego wyrazu: -cicho -głośno -śpiewem -przez nos
Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku Obręcze (dużą i małą) i wyjaśnia zasady zabawy: kiedy bębenek gra szybko dzieci lepią małe kule - toczą małe obręcze po podłoże, a kiedy bębenek gra wolno - toczą duże obręcze.
7. Ćwiczenia oddechowe Nauczycielki chwytają nitkę z zawieszonymi na niej gwiazdkami. Proszą dzieci aby dmuchały na gwiazdki tak, aby się poruszyły.
Nauczycielka przypina do gazetki drugą sylwetę przedstawiającą bałwanka. Zwraca uwagę dzieci na ich sylwety i pyta czy te bałwanki różnią się czymś między sobą, co mają inne.
Nauczycielka pokazuje dzieciom historyjkę obrazkową „Lepimy bałwana”. Każdemu dziecku rozdaje pokolorowane i porozcinane w ranku obrazki (komplet obrazków) składające się na tę historyjkę. Zadaje dzieciom pytania i wspólnie ustalają kolejność wydarzeń. Poleca dzieciom aby układały te obrazki we właściwej kolejności na dywanie (w trakcie ich omawiania).
|
• dzieci siadają przed gazetką, odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące zimy, wymieniają w kolejności pory roku, wypowiadają się na temat tego, co można robić zimą ( można lepić bałwana, jeździć na nartach, sankach).
•dzieci słuchają wiersza
• dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela
•dzieci różnicują wzrokowo napisy, wskazują ten właściwy (kartkę, na której jest napisane: bałwan), wybrane dziecko przelicza liczbę liter.
• dzieci dzielą wyraz bałwan na sylaby jednocześnie klaszcząc, wybrane dziecko przelicza ilość sylab w wyrazie. Następnie dzieci wymawiają ten wyraz cicho, głośno, śpiewając i przez nos.
• dzieci uczestniczą w zabawie, toczą właściwe koło do granego przez nauczycielkę tempa;
• dzieci dmuchają na gwiazdki
• dzieci podają różnice jakie występują między bałwankami ( kapelusz - garnek; oczy czarne- oczy brązowe; oczy małe - oczy duże; nos z marchewki - nos z ziemniaka; jeden ma szalik - drugi ma tylko jego część; jeden ma rękawiczki - drugi posiada tylko jedną; jeden ma nogi drugi nie; różna liczba guzików);
• dzieci wypowiadają się na temat każdego obrazka, następnie wspólnie z nauczycielem ustalają kolejność wydarzeń i układają te obrazki we właściwej kolejności na dywanie. W dalszej części siadają do stolików i naklejają je na kartkę. . |
• siadają przed gazetką , odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące zimy, mówią jaka jest pogoda w zimie: pada śnieg, jest zimno, jest mróz; starają się wymienić w kolejności pory roku; Mikołaj wskazuje zimę spośród dwóch obrazków przedstawiających pory roku: zimę i lato, słucha tego, co nauczycielka opowiada o zimie
• słuchają wiersza
• dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki, jeżeli mają problemy udzielają odpowiedzi w oparciu o sylwetę przypiętą do gazetki; Mikołaj wskazuje dużego i małego bałwanka na obrazku; wskazuje na sylwecie bałwanka : oczy, nos, buzię oraz kapelusz po wcześniejszym usłyszeniu ich nazwy;
•zapoznają się z graficznym zapisem obu wyrazów, spostrzegają je. Paulina przelicza liczbę liter w wyrazie balon.
• dzieci dzielą wyraz na sylaby klaszcząc, przeliczają z ilu sylab składa się ten wyraz, następnie wymawiają go zgodnie z podanym przez nauczycielkę natężeniem. Mikołaj dzieli wyraz bałwan na sylaby za nauczycielką próbując go jednocześnie wymówić-naśladuje jej rytmiczne klaskanie. Klaszcze o ręce, uderza o nogi i podłogę.
• toczą właściwe obręcze, reagują na zmiany tempa muzyki. Mikołaj próbuje toczyć obręcz wspólnie z nauczycielką.
• uczestniczą w ćwiczeniu, dmuchają na gwiazdki;
• starają się dostrzec różnice występujące na dwóch sylwetach . Mikołaj ogląda obrazki przedstawiające bałwany różniące się jednym elementem - jeden nie ma kapelusza. Mikołaj wskazuje to, czego brakuje danemu bałwankowi.
• Sylwia układa wcześniej pokolorowane i powycinane obrazki we właściwej kolejności i nakleja je na kartkę. Janek i Paulina układają historyjkę obrazkową 3 - elementową ( „ Lepienie bałwana”) i naklejają obrazki we właściwej kolejności na kartkę. Mikołaj nakleja na ciemną kartkę papieru elementy składające się na sylwetę bałwanka( z pomocą nauczyciela). Uczy się prawidłowo rozcierać klej. |
H. Ożogowska: „ Kto to?”
Na podwórku już od rana dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos - kartofelek, oczy - dwa węgielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki?
Czy już wiecie?
To bałwan śniegowy
bałwan
PLAN ZAJĘĆ:
1.Rozmowa na temat aktualnej pogody
-ustalenie pory roku
-wymienianie pór roku w odpowiedniej kolejności
-ustalenie co można robić w zimie
2.Przeczytanie wiersza
3. Pytania do treści wiersza:
-jaki gość zawitała na podwórko?
-kim on był?
-kiedy zawitał?
პ przypięcie do gazetki sylwety bałwana - opisywanie go
jaką ma twarz? (okrągłą)
z czego ma nos? (z kartofelka)
z czego są jego oczy? (z węgielków)
co ma na głowie? (kosz)
4.Przedstawienie graficznego zapisu wyrazu bałwan
podział na sylaby
przeliczenie sylab
wypowiadanie: ciche, głośne, śpiewem, przez nos
5. Zabawa ruchowa „Lepimy bałwana”
6.Ćwiczenia oddechowe
7.Wyodrębnianie szczegółów, którymi różnią się bałwanki
przypięcie drugiego bałwana
ustalanie co je różni
8.Oglądanie historyjki obrazkowej
-rozdanie pokolorowanych i porozcinanych obrazków
-wspólne ustalenie kolejności wydarzeń - dzieci układają obrazki w trakcie na dywanie
-praca indywidualna- naklejanie obrazków we właściwej kolejności na kartkę