Konspekt lekcji języka polskiego w kl. IV (Lekcja dwugodzinna)
Temat: Opowiadamy najbardziej nieprawdopodobne historie naszych kleksów
I. Cele operacyjne:
kształcenie dłuższych wypowiedzi ustnych
uczeń potrafi wymyśleć i opowiedzieć krótką historyjkę
uczeń słucha z uwagą,
uczeń myśli twórczo, przełamuje stereotypy,
uczeń potrafi korzystać z księgozbioru podręcznego, umie wybrać odpowiednie źródło informacji i właściwie je spożytkować,
uczeń rozpoznaje cechy fikcji i literackiej
uczeń zna znaczenie słów :,,nieprawdopodobny", ,,zmyślony", ,,wymyślony",
uczeń potrafi prawidłowo używać zwrotów i wyrażeń z powyższymi wyrazami,
uczeń doskonali.umiejętność pracy w grupie,
II. Środki dydaktyczne:
wykonane na wcześniejszej lekcji kleksografii „kleksy”
pomoce: podręcznego księgozbioru:
Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, Słownik frazeologiczny języka
polskiego, Słownik poprawnej polszczyzny, Słownik wyrazów bliskoznacznych;
III. Metody:
Problemowa, ćwiczeń praktycznych, analogii, ,
IV. Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe, podział klasy na pięć grup
. Zapis tematu ekcji
Przypomnienie pracy domowej
Przejście do treści tematu:
Co oznaczają słowa :,,nieprawdopodobny", ,,zmyślony", ,,wymyślony""?
Rozdanie grupom), ustna instrukcja
Przedstawienie przez przedstawicieli grup wyników pracy zespołów.
Przypomnienie terminu ”fikcja” . W razie potrzeby sięgnięcie do właściwego słownika.
Indywidualne opowiadania uczniowskie
Reakcje, wrażenia uczniów, swobodne wypowiedzi ocena opowiadań.
Ćwiczenia słownikowe, frazeologiczne połączone z ćwiczeniem umiejętności wyboru z księgozbioru podręcznego właściwych źródeł informacji oraz sprawnego korzystania ze słowników i spisów pomocniczych w książkach:
- I grupa - objaśnia znaczenie niezrozumiałych słów
- II grupa - poszukuje
- III grupa - szuka prawidłowych związków frazeologicznych z wyrazami
- IV grupa - objaśnia znaczenie związku frazeologicznego szara eminencja
- V grupa - szuka powiązań między ćwiczeniami wstępnymi z pierwszej lekcji i tekstem wiersza.
11. Przedstawienie wyniku pracy grup, zapis do zeszytu notatki:
- grupa I -
- grupa II
- grupa III
- grupa IV
- grupa V
podsumowanie; redagowanie notatki, rekapitulacja :
20. Zadanie pracy domowej
21. Ocena aktywności uczniów,
UWAGI
BIBLIOGRAFIA
Ćwiczenia elastyczności myślenia, w: Jak polubić czytanie [Wydaw. OPTA]
Kwiek- Osiowska J.: Utwór literacki na lekcjach nauki o języku w szkole podstawowej . ,,Język Polski w Szkole dla klas IV - VIII" 1993/94, nr 5
Karolak W. Sztuka jako zabawa, zabawa jako sztuka, Warszawa 2000
Pietrasiński Z.: Myślenie twórcze. Warszawa 1969
Rojewska J.: Grupa bawi się i pracuje. (część II). Wyd. UNUS 2000