SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PROWADZĄCA: Teresa Zarzycka
GRUPA WIEKOWA: 6 latki
KRĄG TEMATYCZNY: W ZIMOWE DNI
TEMAT DNIA: SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ
CELE OGÓLNE:
rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu - kolejność dni w tygodniu
uświadomienie dzieciom , że słowo tydzień ma dwa znaczenia: nazwy kolejnych dni, zaczynając od poniedziałku lub okres siedmiu dni liczony od dowolnego dnia
doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia
posługiwanie się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”
rozwijanie umiejętności korzystania z kalendarza
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, koncentracji uwagi, przekraczanie środkowej linii ciała
rozwijanie umiejętności współpracy podczas pracy w grupie
CELE OPERACYJNE - dzieci:
sprawnie posługują się nazwami dni tygodnia
wymieniają dni tygodnia po kolei od dowolnego dnia
prawidłowo posługują się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”
prawidłowo posługują się liczebnikami w zakresie siedmiu
wiedzą, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafią odszukać w nim potrzebne informacje
współpracują z innymi dziećmi podczas pracy w grupie
FORMA:
z całą grupą
w małych zespołach
indywidualnie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz Dni tygodnia Marii Litewskiej, ilustracje do wiersza, napisy z nazwami dni tygodnia, cyfry od 1 do 7, koperty z sylabami, rebus, balony w siedmiu kolorach (dla każdego dziecka), różne kalendarze, płyty z nagraniami: M. Bogdanowicz W co się bawić z dziećmi, utworu Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet, zabaw wg pedagogiki zabawy Powitalna piosenka, Magiczna liczba siedem.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Zabawa na powitanie Taniec na dzień dobry wg pedagogiki zabawy Klanza.
Rozwiązanie rebusu tydzień .
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza Marii Witewskiej Dni tygodnia. Na tablicy przypięte ilustracje do wiersza oraz nazwy dni tygodnia. Wymienienie przez dzieci, po kolei, nazw dni tygodnia, ustalenie ile dni ma tydzień, jakim dniem zaczyna się tydzień, a jakim kończy. Ustalenie, jak się nazywa pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty i siódmy dzień tygodnia.
Zabawa z balonami przy utworze Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet.
(Na podstawie koloru balonu, zapisanej na nim cyfry dzieci ustalają, jakim są dniem
tygodnia.)
Układanie kalendarza pokazującego rytm i regularność tygodnia. Poprawne używanie określeń: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”, wyjaśnienie pojęcia tydzień.
Zabawa w Magiczną liczbę siedem.
Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie, do czego służą, odczytanie różnych informacji (imiona, oznaczenia świąt...)
Praca w małych zespołach:
policzenie miesięcy w roku
policzenie tygodni w styczniu
przeliczenie dni w styczniu
policzenie niedziel i dni świątecznych w styczniu
Zabawa przy piosence Stonoga.
Podsumowanie zajęć przez nauczyciela i ich ocena przez dzieci.
1