3. Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO - Klasa I liceum ogólnokształcącego
Hasło programowe: Odmiany języka
Temat: Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności
Czas: 45 minut
Cele:
Główny - uczeń rozróżnia oficjalną i nieoficjalną odmianę języka, definiuje pojęcie `żargonu',
Operacyjne - uczeń wskazuje, kto posługuje się żargonem, wymienia cechy żargonu, wskazuje jego funkcje w grupie społecznej, tworzy tekst, wykorzystując zasób słownictwa z różnych żargonów, przekształca tekst żargonowy na polszczyznę ogólną
Metoda:
Główna - objaśnienie
Wspomagające - praca w grupach organizowanych doraźnie, ćwiczenia
Forma: praca w grupach organizowanych doraźnie,
Środki dydaktyczne: SJP, mini-słowniki żargonu przygotowane przez nauczyciela
Ogniwa lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Organizacja |
3 min. |
Przywitanie, sprawdzenie listy obecności |
|
|
Wprowadzenie |
5 min. |
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat funkcji języka w życiu, pyta czy język jest jednolity. Celem tej rozmowy jest dojście do wniosku, że w sytuacjach oficjalnych posługujemy się językiem ogólnym (literackim), poza tym istnieją terytorialne odmiany języka (gwary, dialekty) oraz środowiskowe (slang, żargon). |
|
|
Temat |
5 min. |
Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności |
|
|
Opracowanie materiału |
25 min. |
Żargon (slang, gwara) - specjalna odmiana języka ogólnonarodowego, używana przez różne grupy społeczne i zawodowe. Żargon różni się od języka ogólnego swoistym słownictwem. N: Kto posługuje się żargonem? Więźniowie (tzw. grypsera), uczniowie, studenci, policjanci, lekarze, informatycy i internauci, żołnierze, kierowcy itd.
Cechy żargonu:
Funkcje żargonu:
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, każda z nich otrzymuje inny mini-słowniczek żargonu (uczniowskiego, studenckiego, lekarskiego i więziennego). Zadanie grup jest napisanie kilkuzdaniowego tekstu z wykorzystaniem podanych wyrazów. Następnie grupy prezentują swoja pracę i dzielą się wnioskami. |
Uczniowie zapisują definicję
młodzież, więźniowie, żołnierze, policjanci, internauci…
Praca w grupach |
|
Zebranie |
5 min. |
Podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji |
|
|
Praca domowa |
3 min. |
Znajdź w tekście określenia żargonowe i zastąp je wyrazami z polszczyzny ogólnej. |
|
|
1