Opracowała Beata Biela
KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
WADA: Płaskostopie.
TEMAT: Ćwiczenia chwytne - aktywizujące zginacze podeszwowe palców stóp.
CEL: Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy, wzmacnianie mięśni brzucha.
WIEK: 6 lat
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 6
CZAS TRWANIA: 30 min.
POMOCE: piłki, woreczki, chusteczki, ławeczka, drabinki, patyki, magnetofon z nagraniem „krakowiaka”.
Tok lekcji |
Cel ćwiczenia |
Opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Uwagi metodyczno-organizacyjne |
I. Część wstępna
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Zabawa ożywiająca orien.-porządkowa „Piłka wzwyż”.
|
Czynności organizacyjno-porządkowe korekcja , autokorekcja. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.
Ożywienie i zdyscyplinowanie grupy. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy. Ćwiczenia równoważne. |
Zbiórka. Podanie tematu zajęć. Przyjęcie prawidłowej postawy.
Na sygnał koło porusza się w lewo(prawo) w rytmicznych podskokach. Prowadzący rzuca piłkę w górę i gdy ta spadając dotknie podłoża, bawiący się opuszczają ręce i przybierają zapowiedzianą postawę np. na baczność, równoważną z ugięciem kolana, leżąc przodem (każdą postawę należy chwilę wytrzymać).
|
2 min.
2 min. |
Ustawienie tyłem do lustra. Podczas autokorekcji przodem do lustra. Zwrócenie uwagi na symetrię ciała.
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.
|
II. Część główna:
1. Zabawa ożywiająca „Chodzenie z woreczkiem między stopami”.
2. Ćw. RR i NN (pozycje niskie)
3.Ćw. NN i brzucha - zabawa „Toczenie piłki po ścianie”.
4. Ćw. NN i tułowia .
5.Ćw. RR
6.Ćw. brzucha i pośladków.
7. Ćw. chwytne w odciążeniu.
8. Ćw. brzucha i supinacja stóp.
9. Ćw. grzbietu i pośladków.
10.Ćw. równoważne i chwytne.
11.Zwis.
12.Zabawa bieżna z elem. ćw. chwytnych stopy ”Wyścig z patykami”.
III. Część końcowa :
1.Pląs ze zwróceniem uwagi na poprawne ustawienie stóp.
2. Marsz ze zwróceniem uwagi na poprawne ustawienie stóp.
3. Motywacja do zajęć w domu.
4.Omówienie lekcji. |
Wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy. Wyrobienie nawyku prawidłowej postawy. Wzmocnienie mm ściągających łopatki.
Wzmocnienie mm piersiowych. Aktywizacja mm stopy i podudzia.
Wzmocnienie mm wysklepiających stopy, odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego. Wzmocnienie mm brzucha.
Wzmocnienie mm obręczy barkowej, mm prostownika grzbietu i mm pośladkowych.
Wzmocnienie obręczy barkowej i klatki piersiowej.
Wzmocnienie mm brzucha, mm pośladkowych.
Wzmacnianie mm wysklepiających stopy.
Wzmacnianie mm wysklepiających stopy, mm brzucha.
Wzmacnianie mm grzbietu i mm pośladkowych.
Kształtowanie zmysłu równowagi. Wzmacnianie mm wysklepiających stopy.
Elongacja kręgosłupa. Wzmacnianie mm brzucha.
Zwiększenie aktywności ruchowej. Wzmacnianie mm podeszwowych stóp w obciążeniu.
Zwiększanie aktywności ruchowej.
Wzmacnianie mm oddechowych. Elongacja kręgosłupa. Kształtowanie nawyku prawidłowego ustawienia i obciążenia stóp oraz poprawnego chodu.
Zachęcenie do wykonania ćw. w domu.
Czynności porządkowe, uporządkowanie grupy.
|
Dzieci stoją ze stopami złączonymi, ciężar ciała przeniesiony na zewnętrzne krawędzie stóp. Palce stóp są mocno podwinięte (ale nie oderwane od podłogi). Pod stopami w „dziurce” znajduje się woreczek. Na sygnał dzieci drobnymi przesunięciami stóp przemieszczają się dowolnie po Sali tak, aby nie zgubić woreczka.
P.w.-leżenie przodem NN ugięte, RR w bok. Ruch- zgięcie grzbietowe i podeszwowe stóp z równoczesnym zaciskaniem i rozluźnianiem pięści.
P.w.- leżenie przy ścianie na plecach z nogami ugiętymi i stopami opartymi o ścianę. Między ścianą a stopami znajduje się piłka. Ruch- toczenie piłki stopami po ścianie w górę i w dół.
P.w.- leżenie tyłem, NN ugięte, stopy oparte o podłoże. Ruch-unoszenie NN w górę z jednoczesnym uniesieniem tułowia i głowy, a dłonie sięgające do stóp (dłużej utrzymane).
P.w.-siad klęczny. Ruch- „ukłon japoński” z wyciągnięciem prostych RR w przód - wytrzymanie.
P.w.- leżenie tyłem, piłka pomiędzy stopami. Ruch- przeniesienie NN z piłką za głowę, chwyt piłki do rąk, skłon tułowia w przód z piłką oraz chwyt piłki stopami.
P.w.- leżenie tyłem, NN proste, RR wzdłuż tułowia. Ruch- chwyt palcami stopy chusteczki, uniesienie jej w górę, i machanie jak chorągiewką.
P.w.- siad ugięty. Dłonie oparte na podłodze z tyłu. Przed stopami na podłodze leży woreczek. Ruch- chwyt woreczka palcami jednej stopy i przełożenie go przez kolano drugiej nogi.
P.w.- leżenie przodem, RR na karku. Ruch - skłon tułowia w tył (krótkie wytrzymanie).
P.w. - stanie, RR w bok. Ruch - przejście po ławeczce z jednoczesnym chwytem woreczka i przerzuceniem go na drugą stronę.
P.w. - zwis tyłem na drabince. Ruch - boczne przemachy prostych NN ( wahadło ).
Uczestnicy podzieleni na 2 grupy. Każda z nich stoi w rzędzie przed linią startu-mety. Na sygnał pierwsze osoby z grupy biegną do stojaka, okrążają go, biegną do następnego stojaka. Tam znajdują się patyki. Dziecko chwyta palcami prawej stopy jeden patyk i wkłada go do pudełka. To samo lewa stopa. Po wykonaniu zadania wraca na linię, ta samą drogą, którą biegł na początku. Zajmuje miejsce na końcu rzędu, w siadzie skrzyżnym z rękami ułożonymi w skrzydełka.
Taniec „krakowiak” - dzieci wykonują razem z n-lem, w rytm muzyki podstawowe kroki „krakowiaka „ - cwał bokiem, młynek w parach i haczyki w parach.
Marsz z przeniesieniem RR przodem w górę - wdech i bokiem w dół- wydech.
Przekładanie ołówka stopą do stopy w siadzie ugiętym.
Omówienie realizacji zadań lekcji. Sprzątnięcie przyborów.
|
2 min.
1 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
1 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
1 min.
2 min. |
Przez cały czas trwania zabawy dzieci utrzymują pozycję skorygowaną z ramionami ułożonymi w skrzydełka.
Piłka nie może upaść na podłogę, nie wolno jej dotykać rękami.
Ćwiczenie wykonuje raz jedna raz druga noga.
Postawa skorygowana.
Odległość między linią startu i każdym ze stojaków wynosi 1.5 m. Po skończonej zabawie dzieci biją brawo podeszwami stóp.
Prawidłowe przenoszenie obciążenia od pięty, przez łuk zewnętrzny, mały palec, aż do odbicia z palucha i wspoma-ganych go palców.
Przypomnie-nie o prawidłowym ustawieniu nóg i stóp w każdym momencie.
|
|
|
|
|
|