Szkoła: Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,
Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.
Klasa : III A grupa N2
Data : 2008-10-10
Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)
Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek
KONSPEKT
do lekcji języka polskiego
TEMAT : Śmierć jak kromka chleba - o pacyfikacji kopalni Wujek na Śląsku
Cel główny :
Uświadomienie uczniom ogromu tragedii oraz powagi sytuacji jaka miała miejsce podczas pacyfikacji kopalni Wujek.
Cele operacyjne:
zna i rozumie wydarzenia z czasów sprzed stanu wojennego,
jest świadomy autentyczności ekranizowanych wydarzeń,
poznaje mechanizmy raz manipulacje polityczne tamtych czasów,
wie, co oznacza termin pacyfikacja,
potrafi odszyfrować skrót : ZOMO - Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej i wie, na jakich zasadach funkcjonowała ta organizacja oraz jakie było jej znaczenie podczas pacyfikacji kopalni Wujek,
jest świadomy, że podczas pacyfikacji zginęło dziewięciu górników,
jest świadomy, jaki był rozkład sił w Polsce zaraz przed wprowadzeniem stanu wojennego, oraz jakie były następstwa jego wprowadzenia,
wywołanie u uczniów empatii.
Metody nauczania :
elementy metody przekładu intersemiotycznego.
Środki i materiały dydaktyczne :
fragmenty filmu dotyczącego pacyfikacji Kopalni Wujek Śmierć jak kromka chleba w reżyserii Kazimierza Kutza.
Faza lekcji |
Tok lekcji |
Uwaga |
Czas |
|
Czynności nauczyciela |
|
|
Wprowadzenie |
|
|
10 min |
Opracowanie materiału |
Nauczyciel puszcza przygotowany fragment filmu; |
|
33 min |
Zakończenie |
|
|
2 min |