3859


Konspekt lekcji

Temat lekcji: Indie i Chiny.

Klasa: Ic Gim.

Data: 11.10.2011

I. Założenia metodyczne

1. Cele lekcji:

Poziom I - Wiadomości

Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:

- nazwy geograficzne: Pakistan, Harappa, Mohendżo Daro, Indus, Indie, Hauang-ho, Jangcy, Chiny;

- postacie: Budda, Konfucjusz;

- pojęcia: Cytadela, Kasta, Hinduizm, Buddyzm, Nirwana, Wielki Mur Chiński, Konfucjanizm;

- fakty: W dolinie Indusu powstało państwie Indyjskie. Główną religią w Indiach jest Buddyzm. Na Dalekim Wschodzie swoją cywilizację utworzyli Chińczycy. Ich główną religią jest konfucjanizm.

Kategoria B - uczeń rozumie:

- kto stworzył religie Buddyjską i Konfucjańską,

- co jest głównym celem religii Buddyjskiej,

- kto stworzył system kastowy,

- kto zjednoczył państwo Chińskie,

- jakimi zasadami kierują się wyznawcy konfucjanizmu.

Poziom II - Umiejętności

Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:

- wskazać na mapie położenie Indii i Chin,
- opisać religię buddyjską i konfucjańską,

- powiedzieć na czym polega system kastowy,

- powiedzieć na czym polega nirwana,

- jakie rośliny uprawiano w Azji.

Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:

- wymienić, jakie skutki niesie przestrzeganie zasad buddyzmu,

- wymienić jakie skutki niesie nieprzestrzeganie zadad buddyzmu,

- wymień zasady jakimi kierowali się wyznawcy konfucjanizmu.

Poziom III - Kształcone postawy i przekonania

Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:

- Na początku II tys. Ariowie podbili Indie i stworzyli system kastowy,

- Celem buddyzmu jest osiągnięcie stanu nirwany,

- Chiny leżą nad rzekami Huang-ho i Jangcy,

- Wielki Mur Chiński jest najwspanialszą budowlą Chin.

2. Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Śladami przeszłości kl.1” str. 42-45;

- mapa „Azja”;

3. Metody nauczania:

- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;

- praca z mapą i osią czasu,

- opis;

- rozmowa nauczająca;

4. Zasady nauczania:

- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;

- zasada trwałości wiedzy.

5. Forma pracy:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1. Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2. Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kiedy i za jakich władców Izrael osiągnął szczyt potęgi?

- Jaki charakter miała religia Żydowska?

- Podaj lata niewoli babilońskiej.

- Kto i kiedy zniszczył świątynie jerozolimską?

- Jak nazywamy religię Żydowską?

- Która z ksiąg jest najważniejsza dla Żydów?

3. Wprowadzenie tematu.

Na ostatnich lekcjach mówiliśmy sobie o państwach Bliskiego Wschodu. Dzisiaj poznamy dwa państwa azjatyckie i ich religie. Temat brzmi: „Indie i Chiny”. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

Uczniowie przygotowują się do lekcji.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4. Nauczyciel poleca przeczytać fragment „W dolinie Indusu” Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Co rozumiemy pod pojęciem cywilizacja?

- Gdzie narodziła się pierwsza cywilizacja Azji Środkowej? Wskaż na mapie

- W którym wieku narodziła się ta cywilizacja? Wskaż na osi czasu.

- Co uprawiano?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

5. Nauczyciel mówi, że w dolinie Indusu powstawały pierwsze miasta - Harappa i Mohendżo Daro. Poleca analizę mapki str.43.

Prosi o wskazanie tych miast na mapie ściennej.

Nauczyciel, mówi, że miast te były do siebie bardzo podobne, gdyż wybudowane według tego samego planu. Starannie zaplanowane ulice, miasta otoczone murami.

Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu str. 42. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Gdzie mieszkał władca?

- W jakiej części miasta mieściła się cytadela?

- Co znajdowało się we wschodniej części miasta?

- Co sprawiało, że życie w tych miastach było wygodne?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Wspomina, że mieszkańcy tych miast zajmowali się handlem i rzemiosłem, produkując ceramikę, wyroby z kości słoniowej, oraz kamienne rzeźby.

6. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu str. 42 zadaje pytania:

- Jak lud podbił dolinę Indusu na początku II tys. p.n.e.?

- Jak zostało podzielone społeczeństwo?

- Co wpływało na przynależność do określonej kasy?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Mówi, że system kastowy w Indiach funkcjonuje do dzisiaj.

7. Nauczyciel mówi, że Ariowie byli politeistami. Z ich religii wytworzył się dzisiejszy hinduizm, który jest główną religią w Indiach. Jednak na VI/V w. p.n.e. powstała nowa religia. Nauczyciel poleca przeczytać fragment „Buddyzm” str. 43. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Jak nazywa się ta nowa religia?

- Kto ją zapoczątkował?

- Jaki był główny cel tej religii?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Mówi, że aby osiągnąć stan nirwany należy postępować sprawiedliwie, być łagodnym, niekrzywdzić innych i unikać pokus.

8. Nauczyciel poleca analizę mapki str.43 Ukierunkowuje prace uczniów zadając pytania:

- W jakich kierunkach rozpowszechniał się buddyzm w Azji?

- W jakich krajach rozpowszechniła się ta religia?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Zaznacza, że obecnie mamy na świecie ok. 700 milionów wyznawców tej religii.

9. Nauczyciel poleca przeczytanie tekstu źródłowego str.44. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Na czym opiera się religia buddyjska?

- Jakie skutki niosą dla człowieka złe uczynki?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

10. Nauczyciel mówi uczniom o tym, że w III tys. p.n.e. nad rzekami Huang-ho (rzeka żółta) i Jangcy (rzeka niebieska) narodziła się kolejna cywilizacja. Nauczyciel poleca analizę mapki str. 43. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Wskaż na mapie rzeki Huang-ho i Jangcy.

- Jaki lud stworzył tam cywilizację?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Zaznacza, że panował tam klimat umożliwiający uprawę ziemi a sieć kanałów nawadniała pola uprawne, dzięki czemu uzyskiwano wysokie plony.

- Co uprawiane jest w Chinach?

Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Starożytne Chiny” str. 44. Ukierunkowuje pracę ucznia zadając pytania:

- Czym zajmowali się chińczycy?

- Jak wyrób jest najbardziej znanym wyrobem tego kraju?

- Czego dokonali Chińczycy?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

11. Nauczyciel mówi, że Chiny były podzielone na wiele królestw, które toczyły ze sobą ciągłe wojny. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu str. 44. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Kiedy Chiny zostały zjednoczone?

- Jak nazywa się dynastia, która zjednoczyła państwo?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Zaznacza, że Chiny były ciągle zagrożone przez najazdy koczowników z północy. Aby uchronić się przed wrogiem zaczęto wznosić wzdłuż północnej granicy Chin fortyfikacje, które ukończono dopiero w XVIIw n.e. Nazwano jest Wielkim Murem Chińskim. Nauczyciel poleca analizę mapki str.43. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Wskaż na mapie mur Chiński.

12. Nauczyciel mówi, że Chińczycy podobnie jak mieszkańcy Indii stworzyli swoją religię. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Konfucjanizm” str. 45. Zadaje pytania:

- Jak nazywa się religia Chińczyków?

- Kto był jej twórcą?

- Jakie zasady muszą wyznawać wyznawcy tej religii?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają i wskazują na osi czasu.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują.

Uczniowie odpowiadają.

.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie słuchają

Uczniowie analizują mapkę i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują mapkę i odpowiadają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

III

Podsumowanie

13. Rekapitulacja pierwotna.

Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

- Kto stworzył cywilizację w dolinie Indusu?

- Jak nazywa się twierdza, w której mieszkali władcy miast?

-Jak system podziału społeczeństwa stworzyli Ariowie?

- Jaki jest główny cel buddyzmu?

- Nad jakimi rzekami powstały Chiny?

- Jak nazywa się dynastia, która zjednoczyła państwo Chińskie? Kiedy miało to miejsce?

- Co jest najsłynniejszym wyrobem chińczyków?

- Co zbudowali Chińczycy aby uchronić się przed wrogami?

- Jak nazywa się religia Chin?

14. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

15. Zadanie domowe:

Zad.2 str.45 w podręczniku.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie zapisują zadanie domowe.


