Konspekt lekcji
Temat zajęć: Czy należy ograniczyć spożywanie kalorii, czy też raczej zwiększyć aktywność fizyczną?
Cele zajęć: Uczeń jest świadomy skutków ograniczenia spożywania kalorii i zwiększania aktywności.
Uczeń potrafi sporządzić swój tygodniowy jadłospis w oparciu o bilans energetyczny.
Uczeń dokonuje porównania zaplanowanej diety z dietą w życiu codziennym.
Uczeń współpracuje z grupą oraz rzetelnie wykonuje pracę indywidualną.
Materiały potrzebne do zajęć: duże arkusze papieru, flamastry, małe karteczki do indywidualnej pracy.
Cykl Kolba „Mapa pojęciowa” |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
Wstęp |
3' |
Uczniowie siedzą w ławkach i słuchają co jest tematem zajęć. Zapoznają się ze swoją rolą podczas zajęć. |
Podanie tematu zajęć i przedstawienie poszczególnych ról, które będą obowiązywać uczniów podczas zajęć.
|
Prośba o uwagę i koncentrację. |
Doświadczanie Mapa pojęciowa
|
10' |
Uczniowie podzieleni na cztery grupy. Dwie grupy tworzą plakat z hasłami dotyczącymi skutków ograniczenia kalorii. Jedna grupa pozytywne, druga negatywne. Pozostałe 2 grupy tworzą plakaty zawierające skutki aktywności fizycznej. Jedna grupa pozytywne, druga negatywne. |
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy losowo. Rozdaje plakat i flamastry. Przygląda się pracy uczniów i pomaga w razie wątpliwości. Ustala czas trwania czynności. |
|
Refleksja i dyskusja
Nauczyciel laik |
10' |
Wszystkie grupy kończą pracę. Przedstawiciel każdej grupy dokonuje prezentacji pracy swojej grupy, komentując wykonany plakat. Inne grupy mogą dodawać swoje skojarzenia. Odpowiedzi na pytania: Co zrobić, by uniknąć tych skutków negatywnych? Co robić, żeby osiągnąć pozytywne skutki? |
Nauczyciel przygląda się i przysłuchuje się komentarzom. Po zakończeniu prezentacji udaje, że nic nie wie na ten temat i pyta uczniów o to jak omijać negatywne skutki i osiągać pozytywne. Wybiera poszczególne skutki ze sporządzonych map pojęciowych. |
|
Zgłębienie wiedzy
Indywidualne planowanie |
15' |
Uczniowie siadają w ławkach i poznają normy odnośnie aktywności fizycznej i spożywania kalorii, oraz produktów - ich zawartości kalorycznej i form wysiłku fizycznego, który jest potrzebny do spalenia kalorii. Uczniowie indywidualnie sporządzają wykaz swojego tygodniowego wysiłku fizycznego i obliczają stratę kalorii w tym czasie. Następnie sporządzają dietę tygodniową w oparciu o kaloryczność produktów z piramidy żywieniowej tak, aby zachować normę żywieniową. Po zakończeniu starają się porównać sporządzoną dietę do diety, którą stosują na co dzień. Poznają pojęcie bilansu energetycznego i odpowiadają na pytanie: W jakim stopniu dbam o swój bilans energetyczny? |
Nauczyciel poprzez przedstawienie prezentacji zapoznaje uczniów z pojęciem bilansu energetycznego, wyglądem piramidy żywieniowej, kalorycznością produktów w niej zawartych i spalaniem kalorii podczas wysiłków różnego typu np.: bieganie(ile czasu, ile kalorii), pływanie(ile czasu, ile kalorii), aerobik/gimnastyka(ile czasu, ile kalorii), jazda na rowerze(ile czasu, ile kalorii), ćwiczenia na siłowni(ile czasu, ile kalorii). Nauczyciel rozdaje małe kartki i zleca uczniom sporządzenie indywidualnego planu tygodniowego wysiłku i dostosowaniu do niego diety, aby spełniać normy żywieniowe i utrzymać bilans energetyczny. |
|
Eksperymenty własne
Odpowiedź na pytanie |
7' |
Po zakończeniu starają się porównać sporządzoną dietę do diety, którą stosują na co dzień. Odpowiadają na pytanie: W jakim stopniu dbam o swój bilans energetyczny? Wykorzystanie zdobytej wiedzy w swoim życiu, otoczeniu. Próba wdrożenia tych informacji w życie i wzbudzenie zainteresowania swojego otoczenia/środowiska. |
Pyta uczniów o relacje pomiędzy sporządzona dietą, a dietą realizowaną na co dzień. Zadaje pytanie odnośnie bilansu energetycznego . Mobilizuje uczniów do wdrożenia sporządzonych planów/diet w życie. |
|