KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPUTYCZNYCH PROWADZONYCH W ŚDS ŁAŃCUT DNIA 7.10.08
Temat: `MOJE UCZUCIA”
CELE OPERACYJNE:
Uczestnik:
potrafi nazwać swoje emocje,
określa uczucia, które odczuwa za pozytywne,
określa uczucia, które ocenia jako nieprzyjemne,
akceptuje swoje uczucia
nabywa świadomości, że jego uczucia są nie tylko jego, lecz przeżywają je też inni
uświadamia sobie wielość rozwiązań sytuacji trudnych
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karta uczuć,
ołówki,
odtwarzacz CD,
płyta CD z muzyką relaksacyjną
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczestnicy siedzą w kręgu i kolejno określają swoje obecne emocje, np. Czuję spokój, zmęczenie, senność, niepokój, rozleniwienie, ciekawość…Gdy jedna osoba wymawia np. słowo „spokój” to za nią na środku stają osoby które również odczuwają dziś spokój.
Każdy z uczestników otrzymuje kartę pracy KARTA UCZUĆ i przy uczuciu, które uważa za pozytywne naznacza „+” a nieprzyjemne znak „-„.
BURZA MÓZGÓW: Każdy z uczestników omawia co najmniej jedną sytuację, w której doświadczył jednego z uczuć nieprzyjemnych z KARTY UCZUĆ a grupa pomaga wspólnie rozwiązać problem tej sytuacji.
Prowadzący ma za zadanie uświadomić uczestnikom, ze nie ma złych uczuć i każda emocja odczuwana powinna być przez człowieka akceptowana. Złe zaś bywają jedynie sposoby reagowania na różne sytuacje wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. W dyskusji prowadzący zachęca do przedstawienia wielu możliwości rozwiązania wspomnianego konfliktu.
Na koniec prowadzący włącza muzykę relaksacyjną odczytując powoli acz głośno każde z uczuć postrzeganych przez uczestników jako pozytywne.
RUNDKA KOŃCOWA: Każdy z uczestników na koniec wypowiada zdanie podsumowujące: Odczuwam teraz… a prowadzący odnotowuje w swoich notatkach zmianę lub stałość emocji danego uczestnika.
KARTA UCZUĆ
Miłość |
|
Nienawiść |
|
Smutek |
|
Radość |
|
Strach |
|
Lęk |
|
Gniew |
|
Zazdrość |
|
Życzliwość |
|
Złość |
|
Duma |
|
Zadowolenie |
|
Niepokój |
|
Wrogość |
|
Chęć zemsty |
|
Rozpacz |
|
Załamanie |
|
Przygnębienie |
|
Przyjemność |
|
Przyjaźń |
|
Wdzięczność |
|
Złe samopoczucie |
|