na spotkanie nocy scenariusz, czytanie ze zrozumieniem


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Opracowała: Elżbieta Krawiec

  1. Temat kompleksowy: „Na spotkanie nocy...”

  2. Temat zajęcia: Zabawa w teatr - „ Sny Dorotki”

  3. Cele:

poznawczy - osłuchanie z kolejny terminem teatralnym - akt, zapoznanie dzieci z niektórymi regułami obowiązującymi w teatrze (trzy dzwonki przed rozpoczęciem przedstawienia) - tradycyjny element teatru,

kształcący - aktywizowanie dziecięcej wyobraźni, odwoływanie się do wcześniejszych doświadczeń dzieci, stymulowanie twórczej aktywności, doskonalenie umiejętności czytania poprzez odczytywanie krótkich zdań, będących tytułami poszczególnych aktów, nagradzanie twórczych zachowań werbalnych, pobudzanie dzieci do snucia rozważań nad własnymi snami,

wychowawczy - dostarczanie radosnych przeżyć pracy w zespole, odczuwanie satysfakcji z poniesionego wysiłku, doznawanie radości za sprawiania przyjemności innym, tolerancja inności, wyrażanie współczucia wobec pokrzywdzonych, odczuwanie ogromnej wartości przyjaźni, wyrabianie u dzieci właściwej postawy przyszłego odbiorcy widowisk teatralnych, budzenie wiary we własne siły, nabieranie pewności siebie.

4.Metody:

podające - instruktaż, piosenka, objaśnienia, plakat,

poszukujące-rozmowa, samodzielne doświadczenia dzieci, kierowanie aktywnością dzieci

ekspresywne-improwizacje plastyczne(budowanie scenek do teatru, komponowanie dekoracji), twórcze zachowania werbalne,

praktyczne -ćwiczenia utrwalające

5.Forma: ZESPOŁOWA, ZBIOROWA.

6.Pomoce, materiały: plakat (oznajmujący, że odbędzie się przedstawienie), lalki teatralne (wykonane wcześniej przez dzieci- kukiełki, marionetki, pacynki, lalki z teatru cieni; napisy będące tytułami poszczególnych aktów; materiały i pomoce stanowiące elementy dekoracji poszczególnych scenek, stelaże scenek ustawione w czterech różnych miejscach sali gimnastycznej; magnetofon, kaseta z nagraniem.

7.Przebieg:

Czynności nauczyciela

Uzasadnienie czynności nauczyciela

  • (Na środku sali zgromadzonych jest mnóstwo akcesorii)

  • Bardzo przyjemnie było, kiedy robiliśmy lalki teatralne. Wspaniale wymyślaliście role dla swoich lalek. Wszystkie wasze pomysły bardzo spodobały mi się i dlatego chciałabym zaprosić Was dziś do odbycia próby generalnej naszego wspólnego przedstawienia.

  • W prawdziwym teatrze po wielu, wielu próbach które polegają na ćwiczeniu ról przez aktorów, uczeniu się w jaki sposób muszą zagrać swoje role... nadchodzi wreszcie dzień kiedy odbywa się próba generalna- ostatnia najważniejsza.

  • Proszę więc „aktorów” (poszczególne zespoły), aby sprawdzili czy scenki są już gotowe, czy lalki dobrze ucharakteryzowane?

  • Jeśli potrzebujecie jeszcze jakiś rekwizytów (przedmiotów) lub elementów dekoracji, to możecie skorzystać z tych, które znajdują się w tym miejscu (wskazuję miejsce- środek dywanu, na którym rozłożony jest żółty materiał, a na nim zgromadzone różnego rodzaju rekwizyty.

  • Dobierzcie tytuły i przymocujcie do swoich scenek.

  • Przypomnę jeszcze, że tak jak w prawdzi-wym teatrze usłyszycie trzy dzwonki: pierwszy- oznacza, że należy zająć miejsce przy swojej scenie, drugi- wziąć lalkę do ręki i przygotować do występu, trzeci dzwonek- rozpoczyna przedstawienie.

  • Życzę wam wspaniałej zabawy, a jeśli ktoś się troszkę boi- to tylko trema.( Tym- czasem z grupą dzieci, które nie uczestniczą- z własnej woli, w uzupełnianiu scenografii- przyklejam plakat informujący o naszym przedstawieniu.)

  • (Rozlega się pierwszy dzwonek, po chwili drugi i kiedy słychać trzeci zapada cisza, gaśnie światło.)

  • (na środek sali wychodzi Ula z kukiełką przedstawiającą dziewczynkę.)

  • U. „Gaśnie światło

bardzo powoli

budzi śpiące w kątkach reflektory

(w tym momencie strumień światła

z lampki pada na dziewczynkę-kukiełkę)

A kurtynę miękką jak aksamit

- niby grzywkę-

z oczu nam odgarnie

czyjaś ręka

cicha, niewidzialna

I muzyka

Wokół nas zakwita (słychać cichutko utwór)

choć

nie widać żadnego muzyka.

Światłem, gwarem

Wypełnia się scena,

to początek

wielkiego patrzenia”.

„Teatr” /E. Skarżyńska/

  • U.- Zapraszam na przedstawienie pt. „Sny Dorotki”. Będzie to sztuka w czterech aktach:

„Sen o królewnie”- akt 1,

„Sen o krasnalach i smoku”- akt 2,

„Sen o Janku i koniku”- akt 3,

„Sen nad stawem”- akt 4.

  • (Ula pochyla się z kukiełką- Dorotką / laleczką/ nad łóżeczkiem stojącym pośrodku sali).

  • (.... następuje spontaniczna ekspresja słowna. Ula użyczając głosu lalce- ma opowiedzieć o tym, co należy zrobić przed położeniem się do łóżka, co czuje kiedy przygotowuje się do snu...)

  • (Kiedy rola kukiełki kończy się, strumień światła pada na scenkę nr 1 „Sen o królewnie”).

  • Ula powoli przewozi łóżeczko w pobliże scenki nr 1

  • Beatka- Żył przed laty bardzo mądry, dobry król...(kiedy kończy śpiewać, zostaje przedstawiona historia o smutnej królewnie, przez kukiełki trzymane w rękach: Pawła, Bartka, Marka, Beatki).

  • (Kiedy historia o królewnie kończy się...).

  • (Strumień światła zostaje skierowany na scenkę nr 2 „Sen o krasnalach i smoku”

  • Krzyś, Małgosia, Sylwia- „My jesteśmy krasnoludki..” (śpiewają radośnie piosenkę)

  • (Następnie zostaje przedstawiona przy pomocy pacynek trzymanych przez Krzysia, Małgosię, Sylwię i Nelę opowieść o krasnoludkach i ich przygodzie ze smokiem.)

  • (Przedstawienie tej scenki kończy piosenka „Hej ho, hej ho, do domu by się szło...”

  • (Strumień światła skierowany zostaje na scenkę nr 3 „Sen o Janku i koniku”).

  • (Ula przewozi łóżeczko w okolice scenki). Gaśnie główne światło, a od środka zapala się lampka. Ukryci za pergaminową zasłoną aktorzy: Magda, Łukasz, Patrycja i Andrzej już za chwilę przedstawią swoją opowieść przy pomocy lalek z teatru cieni.

  • (Gdy opowieść o Janku kończy się, Ula przewozi łóżeczko z Dorotką „na łąkę”, gdzie znajduje się piękny staw, pięknie teraz oświetlony przez strumień światła skierowany z lampki).

  • (Właśnie nad tym stawem rozegra się akcja kolejnej opowieści, którą przedstawią poruszające marionetkami: Agnieszka, Ania, Staś, i Ola).

  • (Kiedy i ten sen się skończy, Dorotka wraz z łóżeczkiem wraca na miejsce, w którym rozpoczynała przedstawienie).

  • (Budzi się; dzieli się wrażeniami minionej nocy- improwizacje słowne Uli ).

  • (Chce bardzo opowiedzieć o tym, co przeżyła- mamie, ale nie ma jej w domu. Prosi dzieci o pomoc w namalowaniu jej snów).

Zainteresowanie dzieci zaistniałą sytuacją.

Inspirowanie dzieci do zachowań twórczych. Odwoływanie się do wcześniejszych doświadczeń dzieci. Aktywizowanie dziecięcej wyobraźni, kształcenie myślenia dywergencyjnego.

Ćwiczenia w odczytywaniu prostych zdań.

Wdrażanie dzieci do reakcji na umówione wcześniej sygnały. Wyciszenie się przy-

gotowujące do prawi-

dłowego uczestni-

czenia w zabawie.

Wytworzenie atmosfery

radosnego oczekiwa-

nia na rozpoczęcie przedstawienia.


