przepisy bhp, KONSPEKT


KONSPEKT

www.wychowanietechniczne.prv.pl

1. Data: 8.I.2003 r. Przedmiot: Wychowanie techniczne Klasa: I Gimnazjum

2.Temat jednostki metodycznej: Zapoznanie z przepisami BHP

3.Temat jednostki lekcyjnej: Pierwsza pomoc

4.Cele lekcji:

  1. dydaktyczne:

- poznawczy: zna zasady pierwszej pomocy

- kształcący: umie udzielić pierwszej pomocy

b) wychowawcze: Bezpieczne zachowanie w sytuacji zagrożenia

5.Metody pracy nauczyciela: pogadanka, opis, inscenizacja

6. Środki i pomoce dydaktyczne stosowane na lekcji: fantomy, film wideo

7.Forma organizacji pracy uczniów: praca w grupach

8. Czas trwania lekcji: 45 minut

9. Prowadzący lekcję:

www.wychowanietechniczne.prv.pl

PRZEBIEG LEKCJI-CZYNNOŚCI

CZAS

ucznia

nauczyciela

podporządkowanie się uczniów

powitanie, sprawdzenie listy obecności

3min.

uczniowie w sposób luźny wypowiadają się
na temat zagrożeń życia i zdrowia





uczniowie sporządzają notatkę z filmu

wprowadzenie uczniów w formie pogadanki w temat zagrożeń zdrowia i życia oraz znaczenia PP
pyt: gdzie, najczęściej możemy spotkać się z sytuacją
nag
łego zagrożenia życia? (naprowadzenie uczniów
na kompielisko, po
żar, wypadek samochodowy)
co waszym zdaniem jest sytuacj
ą nagłego zagrożenia
zdrowia lub
życia?

prezentacja filmu wideo z pokazem reanimacji i wszelkich związanych z nią czynności

4 min.








10 min.

uczniowie układają puzzle, wypowiadają
swe refleksje na temat ułożonego hasła,
odpowiadają na pytania

rozdanie uczniom wycinków rozrzuconego hasła:
Pamiętaj! Szybkość pierwszej pomocy decyduje o
szansach na przeżycie!
Pogadanka z uczniami o ułożonym haśle
pyt: czy czas rozpoczęcia reanimacji waszym zdaniem
ma kluczowe znaczenie w szansach na prze
życie?

4 min.

uczniowie wykonują notatki

podanie uczniom sytuacji, w których najcześciej mogą
się spotkać z konieczniecznością udzielenia PP
(kompieliska wodne, pożary, zatrucia czadem,
wypadki samochodowe)

4min.

uczniowie ćwiczą reanimację na fantomach

nadzorowanie przebiegu ćwiczeń oraz korekta
ewentualnych błędów

10min.

uczniowie odpowiadają na zadawane
pytania

podsumowanie nowo nabytych wiadomości na temat
pierwszej pomocy w formie pogadanki
Co to jest reanimacja?
Co to jest pozycja bezpieczna?
Kiedy jest najlepszy czas rozpocz
ęcia reanimacji?

3min.

uczniowie piszą test kontrolny

krótki test z nowo nabytych wiadomości

7min.


