5781


0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KL.II GIMNAZJUM

 

PROWADZĄCY: mgr Anna Piątek

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

ILOŚĆ ĆWICZEŃ: 15 dziewcząt

PRZYRZĄDY I PRZYBORY: kozioł (wys. ok. 90 cm), ławeczki gimnastyczne, odskocznia, materace, gwizdek

ZADANIE GŁÓWNE: Nauka skoku rozkrocznego przez kozioł wszerz.

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:

  1. I.                    PSYCHOMOTORYCZNOŚĆ - Kształtowanie zwinności, koordynacji ruchowej, równowagi, odwagi, skoczności oraz orientacji w przestrzeni.

  2. II.                 UMIIEJĘTNOŚCI - Doskonalenie przewrotów w przód i w tył oraz układu równoważnego na ławeczce przez kozioł

  3. III.               WIADOMOŚCI - Prawidłowe ułożenie rąk i sposób odbicia z odskoczni. Asekuracja przy skoku rozkrocznym przez kozioł.

 

CELE LEKCJI:

  1. I.                    Poznawczy - Nauka skoku rozkrocznego przez kozioł oraz tworzenia korowodów ozdobnych

  2. II.                 KSZTAŁTUJĄCY - Rozwijanie sprawności motorycznej z akcentem na zwinność i moc oraz poczucia estetyki ruchu.

  3. III.               WYKONAWCZY - Zwrócenie uwagi na porządek i dyscyplinę podczas lekcji. Współdziałanie w zastępach i w zespole klasowym. Samokontrola prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zadań ruchowych.

 

METODY:

  1. I.                    REALIZACJA ZADAŃ RUCHOWYCH: zadaniowa-ścisła, naśladowcza - ścisła, zabawowo - naśladowcza, zabawowo - klasyczna

  2. II.                 WYCHOWAWCZE: nagradzanie i karanie wychowawcze.

  3. III.               PRZEKAZYWANIA I ZDOBYWANIA WIEDZY: pokaz, opowiadanie, pogadanka

 

FORMY:

  1. I.                    PODZIAŁU UCZNIÓW: grupy

  2. II.                 PORZĄDKOWE: szereg, kolumna, koło, odliczanie

  3. III.               PROWADZENIA ZAJĘĆ: zajęcia w grupach, strumieniowa

 

 

TOK LEKCJI

NAZWA I OPIS ĆWICZENIA

CZAS

DOZO-WANIE

UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

1

2

3

4

5

CZĘŚC WSTĘPNA

  1. 1.       Zorganizowanie grupy

 

  1. 2.       Nastawienie uczennic do aktywnego udziału w lekcji W-F

 

 

 

  1. 3.       Rozgrzewka

 

1.Zbiórka w szeregu.

2.Powitanie klasy.

3.Sprawdzeni obecności i gotowości do zajęć.

1.Podanie zadań i celów lekcji.

2.Zabawa: Berek na czworakach-berkujemy nogą.

 

 

 

 

 

A

1.Marsz po obwodzie koła-krążenie głowy

  • -          krążenie RR obustronne w przód i w tył

  • -          krążenie RR naprzemianstronne w przód i w tył

2.Bieg po obwodzie koła-na sygnał-

  • -          zmiana kierunku biegu

  • -          ćwiczący wykonują przysiad, a następnie wyskok w górę z rozkrokiem w locie

  • -          obrót o 360

3.Bieg po obwodzie koła-naprzemianstronne dotykanie ręką podłoża

4.Cwał bokiem po obwodzie koła w prawo i lewo stronę.

5.Swobodny luźny bieg.

6.Marsz na palcach po obwodzie koła

 

B

Korowód ozdobny zakończony utworzeniem czwórkowej kolumny ćwiczebnej.

C

Ćwiczenia w miejscu:

1.Naśladowanie stylów pływackich.

2.Krążenie bioder

3.Skrętoskłony.

4.Krążenia tułowia.

5.Wypady w przód i w bok z pogłębieniem.

6.W siadzie rozkrocznym: skłony tułowia w przód i w bok.

7. Z siadu rozkrocznego próba wykonania siadu krocznego.

 

Podział na cztery grupy.

 

 

2'

 

2'

1'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30"

15"

15"

 

 

1,5'

 

 

 

30"

 

 

 

30"

30"

15"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 x 3

2 x 4

2 x 6

 

x 5

x5

 

x 4

x 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 x 5

x 6

2 x4

 

 

 

 

 

 

Zeszyt przedmiotowy nauczyciela.

 

Opowiadanie(1)

Zabawowa-klasyczna(2)

 

 

 

 

 

 

 

Naśladowcza-ścisła(1-6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadaniowa- ścisła

 

 

 

Naśladowcza- ścisła (1-7)

 

 

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

4. Kształtowanie umiejętności i nawyków

Ustawienie czterech obwodów ćwiczebnych i wyjaśnienie poszczególnych ćwiczeń.

 

I. Nauka skoku rozkrocznego przez kozioł wszerz.

 

II. 1/ Przewrót w przód z przysiadu podpartego.

2/ Przewrót w przód z odbicia obunóż z naskokiem na ręce.

 

III. Układ równoważny na ławeczce gimnastycznej.

 

IV. 1/ Przewrót w tył z przysiadu podpartego do podporu rozkrocznego.

2/ Przewrót w tył z rozkroku do rozkroku.

 

Tor przeszkód z zastosowaniem poznanych ćwiczeń gimnastycznych:

1/ Skok rozkroczny przez kozioł wszerz.

2/ Łączenie przewrotów w przód.

3/ Przejście po ławeczce gimnastycznej bokiem i tyłem.

4/ Łączenie przewrotów tył.

 

 

 

 

 

4,5'

4,5'

 

 

4,.5'

 

4,5'

 

 

5'

 

 

 

 

Pokaz i objaśnienie ćwiczeń przez nauczyciela.

 

Naśladowcza- ścisła

 

Naśladowcza- ścisła

 

 

Zadaniowa- ścisła

 

 

Naśladowcza- ścisła.

 

 

Zadaniowa- ścisła

 

 

 

 

Ochrona nauczyciela przy skoku przez kozioł.

Poprawianie błędów

CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

  1. 4.      Uspokojenie organizmu.

 

 

 

 

 

6. Czynności oraganizacyjno- porządkowe. Omówienie lekcji.

 

Sprzątnięcie przyrządów.

 

  1. 1.      Siad skrzyżny- korekta postawy.

  2. 2.      Zabawa ,,Inspirator ruchu”- jedna z uczennic wykonuje różne ruchy, np: klaskanie rękami, stopami, kręcenie głową, pozostałe dziewczęta naśladują ją. Zadaniem wyznaczonej uczennicy jest odgadnąć kto inicjuje dane ruchy.

 

  1. 1.      Omówienie istotnych elementów lekcji.

  2. 2.      Pochwała postaw zaangażowanych w lekcji i napiętnowanie postaw negatywnych.

 

 

 

1'

 

2'

 

 

 

 

1,5'

 

30"

 

 

 

 

 

 

Zabawowa- klasyczna (2)

 

 

 

 

 

 

Pogadanka (1)

 

Karanie i nagradzanie wychowawcze (2)

 


