KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
Kształtowanie pojęć matematycznych 3-latki
Klasyfikowanie zbiorów różnych przedmiotów na podstawie wybranej cechy np. kolor. Porównywanie liczebności tworzonych zbiorów i posługiwanie się określeniami: dużo, mało, tyle samo.
Rozumienie pojęcia liczby w zakresie dwóch , posługiwanie się liczebnikami głównymi 1, 2.
Słuchanie i rozumienie mowy 3-latki
Bogacenie słownictwa dzieci w kontaktach z przyrodą. Słuchanie i rozumienie krótkich wierszy.
Kształtowanie pojęć matematycznych 4-latki
Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów na podstawie jednej lub kilku cech równocześnie.
Porównywanie liczebności zbiorów: równo, mniej, więcej.
Kształtowanie pojęcia liczby głównej do czterech, posługiwanie się liczebnikami 1-4
.
Słuchanie i rozumienie mowy 4-latki
Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczyciela.
Bogacenie słownictwa w związku z rozszerzającym się zakresem kontaktów z otoczeniem przyrodniczym.
Kształtowanie pojęć matematycznych 5-latki
Klasyfikowanie zbiorów na podstawie cech jakościowych ( wielkość , kolor). Próby klasyfikowania zbiorów na podstawie pojęć ogólnych.
Klasyfikowanie zbiorów według ich liczebności.
Porównywanie liczebności zbiorów : równo, mniej, więcej, więcej o jeden, mniej o jeden.
Kształtowanie pojęcia liczby głównej do pięciu. Posługiwanie się liczebnikami głównymi 1-5.
Słuchanie i rozumienie mowy 5-latki
Wzbogacanie czynnego słownika dzieci dotyczącego treści poznawanych na podstawie obrazów.
Słuchanie utworów literackich recytowanych przez nauczyciela.
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Poznawanie zbiorów przedmiotów. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według cech jakościowych. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według ich liczebności.
Liczenie elementów zbioru.
TEMAT ZAJĘCIA: „W konwaliowej gospodzie” - utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami 3latki 1-2; 4latki 1-4; 5latki 1-5, oraz znajomości czterech podstawowych kolorów.
FORMA PRACY: z całą grupą
METODY PRACY: słowna, czynna, oglądowa.
CELE OPERACYJNE:
dziecko potrafi swobodnie wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu H.Bechlerowej „ W konwaliowej gospodzie”
dziecko zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty.
dziecko potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólne cechy: kolor.
dziecko potrafi przeliczać elementy zbioru.
dziecko potrafi posługiwać się określeniami o jeden mniej, o jeden więcej (5l).
dziecko potrafi skupić uwagę na dłuższą chwilę.
dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela.
POMOCE: liczmany w kształcie miseczek, muszek, motyli, biedronek, żab wykonane z papieru metodą origami, krążki, małe papierowe kółeczka, duże obręcze, szarfy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Zabawa ruchowa „ Po dwa....po trzy” ( z wykorzystaniem dużych obręczy).
2.Wysłuchanie wiersza H. Bechlerowej „ W konwaliowej gospodzie” - omówienie jego treści.
3.Segregowanie miseczek przygotowanych na przyjęcie gości według kolorów. Porównywanie miseczek - po pięć na każdym stoliku.
4.Zagadki słowne „ Jacy goście przyjdą na ucztę ?” - kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki - biedronki, muchy, żaby, motyle.
5.Porównywanie liczebności zbiorów bez konieczności liczenia.
6.Umieszczanie gości wokół stolików( zasada przyporządkowania według kolorów).
7.Przeliczanie elementów zbioru - gości przy każdym stoliku.
8.Doprowadzenie do stanu, w którym ilość miseczek odpowiada ilości gości przy danym stole.
9.” Kwiatowe naleśniki” - każde z dzieci otrzymuje miseczkę z pewną ilością naleśników (papierowe kółeczka). Dzieci mają za zadanie przeliczyć swoje naleśniki , sprawdzić czy mają 5 lub o ile za mało.
10.Zabawa ruchowa utrwalająca kolory „ Motyle”.
11.Likwidacja zajęcia.