SCENARIUSZ IMPREZY POD HASŁEM
„DZIEŃ Z BAJKAMI”
Opracowanie i przygotowanie
Katarzyna Cichowicz, Małgorzata Marks
Data imprezy: 26.01.2012
TEMAT: Dzień Bajkowych Postaci
CEL OGÓLNY:
Kształtowanie samodzielnego krytycznego myślenia, wyrażania opinii i sądów, formułowanie pytań
CELE OPERACYJNE
- będzie udzielało odpowiedzi na pytania :Co by było gdyby…..?
- będzie rozwiązywało zagadki słowne
- dostrzeże logiczny związek w odniesieniu do sytuacji przedstawionej w historyjce obrazkowej składającej się z 3 elementów
- będzie rzucało do celu
- będzie zadawało pytania, aby ustalić o jakim bohaterze mowa
- dobierze dwa obrazki, przedstawiające postaci z jednej bajki: Czerwony Kapturek - Wilk
METODY:
Czynne: ćwiczeń praktycznych
Słowne: rozmowa, zagadka, objaśnienia, instrukcje.
Oglądowe: pokaz
FORMY:
Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, mikrofon, zagadki słowne, rekwizyty, piłki, rysunek Baby Jagi, ilustracje z bajek, różnorodna literatura dla dzieci -do prezentacji, strój wróżki i żaby dla prowadzących imprezę.
PRZEBIEG:
Schodzenie się dzieci do sali teatralnej , powitanie uczestników imprezy, wyjaśnienie celu wspólnej integracji.
Rozwiązywanie zagadek słownych:
Co to za maluch, zawsze brodaty
Ciężko pracuje zimą i latem... / krasnal/
Jest ubrana jak na bal,
W długą suknię, w piękny szal.
Tańczyć, tańczyć bardzo lubi,
O północy bucik zgubi... / Kopciuszek/
Kukułeczka kuka w lesie,
Kto to wchodzi?
Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
Zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk- w tym koszyku,
Pełno różnych smakołyków... / Czerwony Kapturek/
Jak się nazywa taki budynek,
W którym zobaczymy scenę, kurtynę?
Krzesła tam stoją rząd za rzędem,
A ja tam bajkę oglądać będę ... / teatr/
Rozpoznawanie rekwizytów i odgadywanie z jakiej bajki pochodzą.
Z jakiej bajki pochodzą:
Pająk, Maska (SpiderMan)
Kot, buty (Kot w butach)
Osiołek, miód (Kubuś Puchatek)
Świnki (Trzy Świnki)
Zabaw przy piosence „Pocałuj żabkę w łapkę”
Zadaj pytanie. Dzieci uważnie słuchają opisu postaci przedstawionej przez nauczycielkę. Ich zadaniem jest postawienie pytania typu: Czy ty jesteś…….?
Wilk
Książe
Dobra wróżka
Królowa Śniegu
Pinokio
Połącz w pary postacie z tej samej bajki (wykorzystując skakanki).
Jaś i Małgosia ----------Baba Jaga
Królewna Śnieżka -------- siedmiu krasnoludków
Czerwony Kapturek --------- wilk
Rybak ----------- złota rybka
Kot w butach ------------buty
Celuj w Babę Jagę- zabawa z elementem rzutu do celu.
Wszytkie dzieci na hasło „START” rzucają w rysunek Baby Jagi piłką.
Zabawa „Wesołe zadania”. Dzieci odpowiadają na pytania: TAK/ NIE
Królowa Śniegu pędziła po śniegu mercedesem.
Przyjacielem Gargamela był pies.
Jaś i Małgosia mieszkali w pięknym zamku.
Śnieżka była najbrzydszą dziewczyną w królestwie.
Czy wróżka to dobra postać z bajki?
Czy złota rybka spełniła trzy życzenia rybaka?
Królowa to żona króla, a ich córka to królewna.
Zabawa „Co by było gdyby……?”
Co by było gdyby Czerwony Kapturek posłuchał mamy?
Co by było gdyby wszystkie trzy świnki zbudowały domki ze słony i drewna?
Co by się stało gdyby Kopciuszek nie zgubił bucika?
Co by było gdyby Czerwony kapturek miał niebieski strój?
Ułóż historyjkę
Dzieci układają historyjki składające się z 3 elementów: Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek, Pinokio, Królewna Śnieżka, Kopciuszek
Prezentacja różnorodności bajek dla dzieci.
Rozmowa na temat właściwego korzystania z książek.
Królowa Śniegu pędziła po śniegu mercedesem.
Przyjacielem Gargamela był pies.
Jaś i Małgosia mieszkali w pięknym zamku.
Śnieżka była najbrzydszą dziewczyną w królestwie.
Czy wróżka to dobra postać z bajki?
Czy złota rybka spełniła trzy życzenia rybaka?
Królowa to żona króla, a ich córka to królewna.
Co to za maluch, zawsze brodaty
Ciężko pracuje zimą i latem... / krasnal/
Jest ubrana jak na bal,
W długą suknię, w piękny szal.
Tańczyć, tańczyć bardzo lubi,
O północy bucik zgubi... / Kopciuszek/
Kukułeczka kuka w lesie,
Kto to wchodzi?
Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
Zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk- w tym koszyku,
Pełno różnych smakołyków... / Czerwony Kapturek/
Jak się nazywa taki budynek,
W którym zobaczymy scenę, kurtynę?
Krzesła tam stoją rząd za rzędem,
A ja tam bajkę oglądać będę ... / teatr/
Co by było gdyby Czerwony Kapturek posłuchał mamy?
Co by było gdyby wszystkie trzy świnki zbudowały domki ze słony i drewna?
Co by się stało gdyby Kopciuszek nie zgubił bucika?
Co by było gdyby Czerwony kapturek miał niebieski strój?