8853


Scenariusz zajęć prowadzonych na podstawie
metody aktywnego słuchania muzyki

wg Batti Strauss.

Data: 12.03.2008 r.

Miejsce: ZSS Nr 41 w Zabrzu

Klasa: IIb gim. i III gim.

Hospitujący: mgr Dorota Świątek

Prowadzący: mgr Agata Jakubowska, mgr Katarzyna Kaziród, mgr Ewa Potrzebka

Przedmiot: rewalidacja ogólnorozwojowa

Temat: Zabawy rytmiczne przy muzyce klasycznej.

Cel główny:

- utrwalanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;

- kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej podczas

ruchowej i instrumentalnej inscenizacji do melodii.

Cele operacyjne:

uczeń

- potrafi wskazywać i nazywa części ciała;

- potrafi wskazać kierunek prawo/ lewo z pomocą;

- potrafi poruszać się w rytm melodii;

- zna słowa piosenek;

- nazywa instrumenty wykorzystywane podczas zajęć: trójkąt, grzechotki, kołatki,

tamburyn, bębenek;

- zna przeznaczenie poszczególnych instrumentów;

- potrafi prawidłowo na nich gać;

- potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej.

Metoda:
- aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss

Formy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki pomocnicze:
instrumenty muzyczne: trójkąt, grzechotka, kołatka, tamburyn, bębenek.

Przebieg zajęć

  1. Powitanie „Wszyscy są” oraz przedstawienie tematu zajęć.

Wszyscy są witam was

Zaczynamy już czas

Jestem j jesteś ty

Raz dwa trzy”.

2. Le Basque” (Kaczki) wg schematu:

a) zabawa ruchowa : ucieczka i pogoń po tych samych śladach, uczestnicy zabawy
mówią słowa: idzie kaczka, pierwsza kaczka, pierwsza kaczka - plusk

( powtarzanie do czwartej kaczki ); pierwsza ( trzecia ) płynie w prawą stronę
w prawą stronę już druga ( czwarta ) płynie w lewa stronę w lewą stronę już.

b) zabawa rytmiczna do w/w słów.

c) gra na instrumentach: trójkąt, grzechotki, kołatki, tamburyn, bębenek.

3. Zabawa z pokazywaniem „ Deszczyk”.

Pada, pada, pada deszcz, wieje, wieje wiatr / x2

Błyskawica grzmot, błyskawica grzmot, a na niebie kolorowa tęcza/ x2.

4. Inscenizacja ruchowa do melodii „Oh Swallow” mająca na celu utrwalanie

nazw części ciała z jednoczesnym wskazywaniem i nazywaniem.

Część A

Hopa hopa ( podskoki )

raz, dwa, trzy ( uderzenia poszczególnych części ciała ) / uczniowie

powtarzają

Część B

Uginanie kolan i wymachy rąk w rytm melodii

Część C

Prawą rękę tutaj mam / uczniowie powtarzają

Lewą rękę tutaj mam/ uczniowie powtarzają

Prawą nogę tutaj mam/ uczniowie powtarzają

Lewą nogę tutaj mam / uczniowie powtarzają

Część D

Nauczyciel wymienia i wskazuje części ciała, uczniowie powtarzają
i wskazują.

5. Zabawa z pokazywaniem „Czarowanie”.


Czary- mary, czary-mary, czary-mary ,huuuuu x2

Hokus- pokus, kszy, kszy x2

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra

Hokus-pokus, kszy, kszy x2

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra.

  1. Pożegnanie „Zajęcia skończone”, ocena pracy uczniów na zajęciach.

Zajęcia skończone

I chce nam się jeść

Do domu idziemy

Adieu, bay-bay, cześć!


