opiekunka dziecięca, III sem
Konspekt zajęć
Data: 13.11.2008
Godzina: ok. 15 min
Grupa wiekowa: 3 rok życia; IV grupa rozwojowa.
Ilość dzieci: 4
PRZYJĘCIE
rodzaj zajęć: zabawa kształtująca nawyki kulturalno-grzecznościowe
cele zajęć:
1.ogólny: kształtowanie nawyków kulturalno-grzecznościowych
2.szczegółowy:
nauka używania ze zrozumieniem słowa dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry, itp.
nauka jak należy się zachować w danej sytuacji
ćwiczenie cierpliwości
3.towarzyszące:
utrwalanie i nauka nazw owoców, warzyw i innych produktów spożywczych
utrwalanie kolorów
nauka współpracy
Miejsce zabawy: kącik tematyczny z lalkami, kuchnią i stołem.
Pomoce: lalki, kuchnia, stół + naczynia, picie i jedzenia dla lalek; obrazki (książeczka) przedstawiające różne sytuacje zaistniałe w czasie przyjęcia i przy stole (proszenie, dziękowanie, podawanie, zachowanie, itp)
Przebieg zajęć
Czynności opiekunki |
Czynności dzieci |
Witam się z dziećmi mówiąc dzień dobry. Zaprowadzam je potemna dywan obok kącika kuchennego. |
Dzieci również mówią dzień dobry i idą za mną. |
Proszę dzieci, żeby usiadły na dywanie i sama również z nimi siadam. |
Dzieci siadają na dywanie. |
Rozmawiam z dziećmi na temat zachowań w danych sytuacjach na podstawie rysunków przedstawiających zachowanie się przy stole. |
Dzieci biorą aktywny udział w rozmowie. |
Po skończonej rozmowie proponuję dzieciom zabawę w przyżądzanie przyjcęcia dla lalek. |
Dzieci podłapują pomysł. |
Dzielimy się na rolę (kto gotuje, kto ustawia talerze, itp), po pewnym czasie się zmieniamy. W czasie zabawy dbam o zachowanie wszystkich form grzecznościowych (dzień dobry, dziękuję itp.) |
Dzieci się bawią utrwalając nawyki kulturalno grzecznościowe. |
Dziękuję dzieciom za zabawę i pytam czy się podobało (zwracam uwagę na powiedzenie dziękuję). |
Dzieci odpowiadają. |
Mówię dowidzenia i odprowadzam dzieci do reszty grupy. |
Dzieci odpowiadają i wracają do grupy. |