2916


Zespół psychologów:

dr Elżbieta Małkiewicz - koordynator

dr Marta Kuty

mgr Renata Iwaniec

mgr Agnieszka Pankała

Współpraca:

mgr Monika Kozłowska

mgr Anna Szymańska

mgr Przemysław Winiecki

Przedmiot: psychologia, program konwersatorium

Liczba godzin: 30

  1. Zajęcia integracyjne.

Cele:

- Student zna pozostałych uczestników zajęć,

- Student czuje się dobrze i bezpiecznie ze swoją grupą ćwiczeniową i osobą prowadzącą zajęcia,

- Student docenia wagę aktywnych metod pracy z grupą,

- Student akceptuje ustalone zasady funkcjonowania w grupie warsztatowej.

  1. Zasady prezentacji i autoprezentacji.

Cele:

- Student potrafi wymienić czynniki sprzyjające skutecznemu przekazywaniu wiedzy.

- Student zna klasyczne oraz współczesne (aktywizujące) metody dydaktyczne.

- Student akceptuje potrzebę doskonalenia swoich umiejętności komunikacyjnych.

- Student zna zasady tworzenia konspektów oraz prezentacji multimedialnych.

Literatura podstawowa:

Pijarowska, R., Seweryńska, A.M. Sztuka prezentacji. Poradnik dla nauczycieli, WSiP, Warszawa 2009, s. 15-61.

Literatura uzupełniająca:

Menard, J.D. Jak występować publicznie. Klucz do sukcesu i pułapki, których należy unikać, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2009.

Morreale, S.P., Spitzberg, B.H., Barge, J.K. Komunikacja między ludźmi, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2008, s. 29-57, 544-586.

Detz, J. Sztuka przemawiania, GWP, Gdańsk 2007.

Adler, R.B., Rosenfeld, L.B., Proctor, R.F. Relacje interpersonalne, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2006, s. 4-34.

  1. Komunikacja werbalna.

Cele:

-Student wymienia rodzaje barier komunikacyjnych i potrafi je zidentyfikować w konkretnej sytuacji.

-Student poprawnie konstruuje komunikaty „ja”, parafrazy, klasyfikacje i odzwierciedlenia.

- Student akceptuje wartość aktywnego słuchania.

- Student zna podstawowe zasady asertywności i potrafi je wykorzystać w określonych sytuacjach.

Literatura podstawowa:

Gordon, T. Wychowanie bez porażek w szkole, Wydawnictwo PAX, Warszawa 1995, s. 93-138.

Faber, E., Mazlish, A. Jak mówić żeby dzieci słuchały. Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły, Wydawnictwo Media Rodzina Poznań 1992, s. 13-64 (rozdział: Jak radzić sobie z uczuciami).

Haman, W., Gut, J. Docenić konflikt. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2008, s.79-93.

Sakowska, M., Sikora ,J., Żwirblińska, A.. Obyś cudze dzieci… wychowywał. Jak sobie radzić z problemami wychowawczymi w gimnazjum (i nie tylko), Oficyna Wydawnicza Nauczycieli, Kielce 2003, s. 21-70.

  1. Komunikacja niewerbalna.

Cele:

- Student rozumie, że warto stale poszerzać swoją wiedzę z zakresu komunikacji niewerbalnej.

- Student definiuje poszczególne rodzaje komunikatów niewerbalnych.

- Student odczytuje znaczenie poszczególnych komunikatów niewerbalnych.

Literatura podstawowa:

Argyle, M. Psychologia stosunków międzyludzkich, PWN, Warszawa 1991, s. 39-125.

Jamrożek, B., Sobczak, J. Komunikacja interpersonalna, Wydawnictwo eMPi2, Poznań 1996, s. 25-33.

  1. Procesy grupowe w klasie szkolnej.

Cele:

- Student wymienia cechy którymi charakteryzuje się grupa społeczna.

- Student rozumie wpływ procesów grupowych na relacje panujące w grupie społecznej.

Literatura podstawowa:

Hartley, P. Komunikacja w grupie, Wydawnictwo Zysk i spółka, Poznań 2000, s. 33-46, 129-148.

Mika, S. Psychologia Społeczna dla nauczycieli, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 1998, s. 186-228.

  1. Etykietowanie. Stereotypy i uprzedzenia.

Cele:

- Student definiuje pojęcie etykiety i rozumie wpływ etykiet na samowiedzę ucznia.

- Student potrafi wskazać sposoby uwalniające ucznia od negatywnego działania etykiety.

- Student zna pojęcie stereotypu i uprzedzenia oraz mechanizmy ich powstawania.

Literatura podstawowa:

Faber, E., Mazlish, A. Jak mówić, żeby dzieci słuchały. Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 1992, s. 215-249 (rozdział: Jak uwolnić dziecko od narzuconej roli).

Zimbardo, P. Psychologia i życie. Nowe wydanie, WSiP, Warszawa 2006, s. 547-554.

  1. Rozwiązywanie konfliktów. Mediacje i negocjacje.

Cele:

- Student potrafi wskazać sytuacje konfliktowe i akceptuje, że są one nieuniknione.

- Student definiuje style i metody rozwiązywania konfliktów i potrafi uzasadnić ich wykorzystanie w

konkretnych sytuacjach problemowych.

- Student rozwija umiejętność konstruktywnego rozwiązywania problemów (w domu, szkole, organizacji).

Literatura podstawowa:

Haman, W., Gut, J. Docenić konflikt, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2008, s.79-93.

Sakowska, M., Sikora ,J., Żwirblińska, A. Obyś cudze dzieci… wychowywał. Jak sobie radzić z problemami wychowawczymi w gimnazjum (i nie tylko), Oficyna Wydawnicza Nauczycieli, Kielce 2003, s. 21-70.

Voppel, K.W. Kreatywne rozwiązywanie konfliktów, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003, s. 259-290.

Literatura uzupełniająca:

Johnson, D. Podaj dłoń, Instytut Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1992, s. 200-218.

  1. Socjometria i socjoterapia

Cele:

- Student definiuje strukturę socjometryczną grupy.

- Student potrafi przeprowadzić badanie socjometryczne, sporządzić tabelę socjometryczną, narysować socjogram oraz dokonać jego interpretacji.

- Student definiuje pojęcie socjoterapii i opisuje przebieg zajęć socjoterapeutycznych.

- Student projektuje techniki pracy grupowej, które może wykorzystać w realizacji założonego celu wychowawczego.

- Student rozumie rolę nauczyciela w procesach grupowych.

Literatura podstawowa:

Mika, S. Psychologia społeczna dla nauczycieli, Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 1998, s. 232-246.

Pilkiewicz, M. Techniki socjometryczne. Wprowadzenie do badań. Psychologia Wychowawcza, 1962, 4, s. 421-433.

Pilkiewicz, M. Graficzna analiza materiału socjometrycznego. Psychologia Wychowawcza, 1965, 1, s. 32-46.

Literatura (do wyboru):

Socjoterapia wychowanków pogotowia opiekuńczego (). Pod red. M. Ganczarskiej. Opole 2008: Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, r.3, aneks zał. 5-8 (do wyboru).

Socjoterapia. (1998, 2004). Pod red. K. Sawickiej. Warszawa: CMPPP.

Nortman, R. Gry i zabawy przeciwko agresji, Wydawnictwo Jedność, Kielce 1999.

Rojewska, J. Grupa bawi się i pracuje, Wydawnictwo UNUS, Warszawa 2000.

  1. Obserwacja i rozmowa.

Cele:

- Student potrafi dokonać obserwacji zachowania ucznia i zinterpretować zachowania ucznia.

- Student zna techniki konstruowania rozmowy (wywiadu).

- Student rozróżnia pytania otwarte od zamkniętych i prawidłowo formułuje pytania otwarte.

Literatura podstawowa:

Suchańska, A. Rozmowa i obserwacja w diagnozie psychologicznej, Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007, s. 105-110, 208-212.

  1. Analiza wytworów ucznia i dokumentów szkolnych:

Cele:

- Student wylicza rodzaje wytworów ucznia oraz dokumentów gromadzonych w szkole, które mogą

być źródłem informacji o uczniu.

- Student potrafi dokonać prawidłowej analizy wytworów ucznia i dokumentów szkolnych.

Materiały do zajęć:

ABC Praktykanta

Rysunki, wypracowania, zeszyty zgromadzone przez studentów i prowadzących.

  1. Specyficzne trudności w uczeniu się:

Cele:

- Student wymienia podstawowe zaburzenia, których rezultatem jest obniżenie zdolności uczenia się.

- Student rozumie trudności z jakimi borykają się dzieci cierpiące na dysleksję.

- Student akceptuje potrzebę indywidualnego podejścia do nauczania dzieci cierpiących na specyficzne trudności w uczeniu się.

Literatura podstawowa:

Bogdanowicz, M., Adryjanek, A. Uczeń z dysleksją w szkole. Poradnik nie tylko dla polonistów, Wydawnictwo Operon, Gdynia2009.

http://www.ptd.edu.pl/

  1. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Cele:

- Student opisuje charakterystyczne zachowania dziecka z ADHD, wyjaśnia genezę tego zaburzenia.

- Student uświadamia sobie swój stosunek emocjonalny do dzieci sprawiających trudności w pracy

nauczycielskiej.

- Student rozumie, że dziecko z ADHD może mieć ograniczony wpływ na swoje zachowanie.

- Student zna metody pracy w nauczaniu dzieci z ADHD.

Literatura podstawowa:

Kołakowski, A., Wolańczyk, P., Pisula, A. ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Poradnik dla rodziców i wychowawców, GWP, Gdańsk 2006, rdz. 13 i rdz. 24.

Literatura uzupełniająca:

Barkley, R. ADHD. Podjąć wyzwanie, Wydawnictwo Zysk i spółka, Poznań 2009.

Taylor, B. Moje kochane ADHD, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA. Warszawa 2009.

Hallwell, E.M., Rattey, J.J. W świecie ADHD, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2004, s. 211-214.

  1. Zawód nauczyciela. Stres. Wypalenie zawodowe.

Cele:

- Student posiada podstawowe informacje na temat przyczyn powstawania stresu w zawodzie nauczyciela.

- Student zna podstawowe strategie zaradcze.

Literatura podstawowa:

Kretschmann ,R., i in. Stres w zawodzie nauczyciela, GWP, Gdańsk 2004, s. 25-33, 127-151

  1. Kolokwium, ewaluacja zajęć.

  1. Omówienie ABC praktykanta.


