SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Zwierzęta leśne i wiejskie
Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat zwierząt na podstawie zgromadzonych ilustracji. Tworzenie mapy skojarzeń . Rozwiązywanie zagadek. Porównywanie par zwierząt (leśne, hodowlane) pod kątem warunków życia, odżywiania, wyglądu, itd. Porównywanie różnicowe. Rozpoznawanie odgłosów zwierząt.
Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości na temat zwierząt wiejskich i leśnych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha uważnie wypowiedzi innych
wyrazi własną myśl w formie zdania
powie jakie zwierzęta mieszkają w lesie a jakie na gospodarstwie wiejskim;
rozpozna zwierzęta po odgłosach jakie wydają
poda swoje skojarzenia ze zwierzętami
odgadnie zagadki o zwierzętach
potrafi współpracować w zespole
podzieli zwierzęta na mięsożerne, roślinożerne, wszystkożerne;
porówna wagę, rozmnażanie, długość ciała, rozpiętość skrzydeł, długość życia zwierząt.
Formy:
zbiorowa;
grupowa;
indywidualna.
Metody:
podająca - rozmowa;
problemowa - rozwiązywanie zadań matematycznych, mapa skojarzeń, rozwiązywanie zagadek);
praktyczna - rozpoznawanie odgłosów zwierząt
Środki dydaktyczne:
kontrakt;
kartoniki do podziału na grupy;
arkusze papieru pakownego;
markery;
ilustracje zwierząt mieszkających w lesie i na gospodarstwie wiejskim;
3 arkusze papieru z nazwami MIĘSOŻERNE, ROŚLINOŻERNE, WSZYSTKOŻERNE;
płyta z odgłosami zwierząt;
karty pracy;
informacje o zwierzętach
małe karteczki do zapisywania skojarzeń.
Aranżacja sali:
5 stolików, przy których siedzą poszczególne grupy.
Tok zajęć
FAZA ORIENTACJI
1. Przywitanie się z dziećmi.
Zawarcie kontraktu.
- „Słuchajcie, aby nam się lepiej i sprawniej pracowało przygotowałam kontrakt. Chciałabym, abyśmy teraz wspólnie go przeczytali.”
Nie będę przeszkadzać w prowadzeniu zajęć.
Będę aktywnie uczestniczyć w zajęciach.
Gdy będą mówić inni będę ich słuchał.
d) Jeżeli będę chciała/ał zawrzeć głos podniosę rękę.
W sali są porozwieszane w różnych miejscach obrazki zwierząt. Nauczyciel pyta dzieci:
„Jak myślicie o czym będziemy dziś rozmawiać?”
„Co wiecie o zwierzętach?”
FAZA DIAGNOZOWANIA WIEDZY WYJŚCIOWEJ UCZNIA
Dzieci dostają 5 karteczek i zapisują na nich swoje skojarzenia ze zwierzętami.
Podział dzieci ze względu na kolor rozdanych karteczek.
Mapa skojarzeń - praca w grupach. Zadaniem dzieci jest napisanie na papierze pakownym hasła „Zwierzęta” i napisanie z czym się im to hasło kojarzy. Do wykorzystania mają karteczki, które zapisały na początku lekcji. Krótka rozmowa na ten temat.
Z czym się wam kojarzą zwierzęta?
Wiecie co będzie tematem naszych zajęć?
Prezentacja map skojarzeń.
FAZA RESTRUKTURYZACJI WIEDZY
Dzielenie obrazków zwierząt, które wiszą w sali na te co mieszkają w lesie i na te co mieszkają na gospodarstwie wiejskim.
Rozwiązywanie zagadek dotyczących zwierząt i dopasowywanie ich do wcześniej powieszonych obrazków.
Już po lesie kuka, gniazdka sobie szuka. Jak znajdzie podrzuca jajo-niech inni je wygrzewają. (Kukułka)
Choć się zielonej trawy naje, to jednak mleko daje białe.(krowa)
Kuzyn świnki, żyje w lesie porośnięty jest szczeciną. Żołędzie, grzyby, kasztany z głodu nie dadzą mu zginąć. (Dzik)
Bywa siwy, gniady, kary. Wozi ludzi i towary.(koń)
Mądre oczy, duża głowa, w nocy łowi w dzień się chowa. Zgadniesz po tych paru słowach, że ten ptak to... (sowa)
W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień wszystkich budzi. (kogut)
Tłustego mleka da nam na serek, albo pięknej wełny na sweterek.(owca)
W chlewiku swoje ma mieszkanie, jej głos to śmieszne jest chrząkanie.(świnia)
Rudy, mieszka w norze i poluje w borze. Mistrz wybiegów i zasadzki. Strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)
Mam korali duży sznur. Wołam głośno: „gul, gul, gul”.(indyk)
Ma krótkie nóżki i mały ryjek, chociaż ma igły, nigdy nie szyje. (jeż)
- Jest biała, szara, ruda lub czarna. Znosi smaczne jaja, lubi dziobać ziarna.(kura
Podział zwierząt na ptaki i ssaki.
FAZA APLIKACJI WIEDZY
Dzieci dostają karty pracy i wiadomości o zwierzęciu wiejskim i leśnym. Ich zadaniem jest porównanie tych zwierząt (waga, rozmnażanie, długość ciała, rozpiętość skrzydeł, długość życia, odżywianie, środowisko życia).
Karta pracy
W wykropkowanych miejscach wpisz nazwy zwierząt, które będziesz porównywać. Następnie przeczytaj otrzymany tekst i uzupełnij tabelkę.
............................................. |
.......................................... |
Waga |
|
|
|
Długość ciała |
|
|
|
Długość życia |
|
|
|
Odżywianie |
|
|
|
Środowisko |
|
|
|
Rozmnażanie |
|
|
|
8. Sposoby odżywiania się zwierząt.
Po uzupełnieniu kart pracy dzieci zastanawiają się nad pytaniem: Czym się to zwierzę żywi?
Na ścianie umieszczone są 3 arkusze papieru z napisami: zwierzęta roślinożerne, mięsożerne, wszystkożerne. Uczeń ma za zadanie umiejscowić rysunek zwierzęcia na odpowiedniej planszy.
W podsumowaniu uczniowie wyciągają wnioski, że zwierzęta żywią się roślinami (roślinożerne), innymi zwierzętami (mięsożerne) oraz roślinami i zwierzętami (wszystkożerne).
- Roślinożerne - zając, sarna, jeleń, ślimak, kornik.
- Mięsożerne - puchacz, wij, wilk, lis, żaba.
- Wszystkożerne - dzik, jeż, wiewiórka, borsuk, dzięcioł, kuna, mysz polna.
Rozpoznawanie odgłosów zwierząt. Nauczyciel włącza różne odgłosy zwierząt a zadaniem grup jest ich rozpoznanie. Prawidłową odpowiedź grupy udzielają za pomocą podniesienia kartonika z napisem słuchanego zwierzęcia.
FAZA EWALUACJI
Prezentacja kart pracy.
Samoocena i zakończenie zajęć. Nauczyciel pisze na tablicy pytania:
- Jak pracowałeś na zajęciach?
- Co Ci się najbardziej podobało?
Uczniowie piszą na kartkach krótkie odpowiedzi. Odczytanie odpowiedzi przez nauczyciela.