SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Poznajmy się.
Cele:
- integracja grupy,
- budowanie wzajemnego zaufania w grupie,
- odprężenie,
- umiejętność przeżywania dobrej zabawy,
- umiejętność prawidłowego komunikowania się.
Formy:
- zbiorowa
Metody:
- aktywizujące
Środki:
- maskotka,
- piłka,
- kłębek wełny,
- koc.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Imię do imienia
W kole rzucamy miękki przedmiot np. maskotkę pluszową, mowiąc swoje imię i imię osoby, do której rzucamy zabawkę, np. Ania do Ewy, Ewa do Doroty.
2. Imię i nastrój
Wszyscy uczestnicy stoją w kole. Nauczyciel podaje nastrój np. wesoły, smutny, według którego wszyscy po kolei przedstawiają swoje imiona. Grupa powtarza wspólnie każde imię w odpowiednim nastroju.
3.Owocowe imiona
Dzieci przedstawiają się, używając jako "pseudonim" nazw owocow zaczynających się na tę samą literę, co imię uczestnika, np. Beata - brzoskwinia. Każda kolejna przedstawiająca się osoba musi powtorzyć imiona i "pseudonimy" wszystkich osób przed nią.
4. Życiorys na literę
Wszyscy siedzą w kole na krzesłach, każda osoba układa swój wymyślony życiorys, tak, aby jak najczęściej powtarzała się w nim pierwsza litera imienia, np. mam na imię Zuzia, mieszkam w Zamościu, zbieram znaczki i zakrętki.
5. To jest krokodyl
Nauczyciel bierze jakiś przedmiot, np. piłkę i mówi: "Na imię mam Ola, a to tutaj to jest krokodyl" i podaje go nastepnej osobie. Osoba, do której się zwróci, bierze od nauczyciela piłkę i podając następnej, mówi: "Na imię mam Marysia, ja i Ola uważamy, że to tutaj to krokodyl". Następne osoby, biorąc piłkę, muszą powtórzyć imiona wszystkich poprzednich uczestników zabawy. Jeśli dzieci jest dużo, to możemy wymienić imiona tylko np. pięciu przed nami.
6. Moje prawe miejsce jest puste
Wszyscy siedzą w kole, nauczyciel siedzi obok pustego krzesła, ktore jest po jego prawej stronie i mówi: "Moje prawe miejsce jest puste, zapraszam... ( wymienia imię dziecka). Zaproszona osoba zaprasza kolejną, powtarzając formułę.
7. Pajęcza sieć
Nauczyciel przedstawia się i rzuca do jakiejś osoby siedzącej w kręgu kłębek wełny, trzymając jednak jego koniec. Osoba ta przedstawia się i odrzuca kłębek do kogoś innego, trzymając jednocześnie nitkę przy sobie. Między dziećmi powstaje "pajęcza sieć". Ostatni z uczestnikow zabawy zaczyna zwijanie kłębka i kiedy dojdzie do osoby trzymającej nitkę, oddaje jej kłebek, mówiąc np.: "Zwijaj dalej Marku!".
8. Zabawa Grzesia
Dwie osoby trzymają koc, reszta dzieli się na dwie grupy, które stają po dwóch stronach pionowo trzymanego koca. Gdy koc zostaje podniesiony do góry, każdy ma szybko powiedzieć imię osoby stojącej naprzeciwko. Zaslona opada, uczestnicy zamieniaja sie miejscami i zabawa zaczyna sie od poczatku.
UDANEJ ZABAWY!!!
LITERATURA
D. Bak, Gry i zabawy w szkole, Warszawa 2002.
J. Rojewska, Grupa bawi sie i pracuje cz. II, wyd. UNUS 2000.