SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KORELACJI Z RELIGIĄ Z OKAZJI WSPOMNIENIA BISKUPA MIKOŁAJA
T. SPOTKANIE Z BISKUPEM ŚW. MIKOŁAJEM
CEL DYDAKTYCZNY:
Zapoznanie z postacią św. Mikołaja, ukazanie św. Mikołaja jako wielkiego dobroczyńcy.
CEL WYCHOWAWCZY:
Kształtowanie postawy dobroci i radości wobec innych, kształtowanie postawy dzielenia się z innymi.
METODY PRACY:
Słowna: słuchowisko, pogadanka, opowiadanie.
Czynna: rysunek, praca z komputerem.
Oglądowa: praca z mapą.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Słuchowisko Pt.: Kim był św. Mikołaj?, mapa Eurazji, zdjęcia związane z miejscami pobytu świętego i jego relikwii, portret bp. Mikołaja, zdjęcia i kartki z „pomocnikami” św. Mikołaja, kartki z bloku, kredki, farby, obrazki z bp. Mikołajem, słodycze, gry dydaktyczne.
Przebieg zajęć
Wprowadzenie
*Pokazujemy dwa zdjęcia: Mikołaja i bp. Mikołaja.
*Kim był „prawdziwy” św. Mikołaj? - słuchowisko.
Rozwinięcie
*Uczniowie opowiadają historię życia bp. Mikołaja - wspólne redagowanie zapisu opowiadania w punktach.
(zapis na tablicy i w zeszytach uczniów)
*Spotkanie z bp. Mikołajem - Święty opowiada o miejscach związanych z jego życiem i kultem.
(praca z mapą, wskazanie miejsc: Patara, Myra, Bari; pokazanie zdjęć związanych z tymi miejscami)
*Św. Bp. Mikołaj opowiada o swych ziemskich „pomocnikach” - pokazuje ich różne zdjęcia i opowiada o ich pracy i zadaniach.
Puenta
*Czego uczy nas św. Mikołaj?
*Do czego nas zachęca?
*I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
*Co dobrego zrobię dzisiaj?
Utrwalenie
*Życie i działalność bp. Mikołaja - konkurs plastyczny w dwóch kategoriach tematycznych:
Życie bp. Mikołaja.
Naśladowanie życia św. Bp. Mikołaja.
*Rozstrzygnięcie konkursu - wystawa nagrodzonych prac
*Wszyscy uczestnicy otrzymują obrazek przedstawiający bp. Mikołaja, oraz mały słodki upominek - Czy znam „przepiękne ” słowo dziękuję?
*„Wyścigi mikołajów” - praca grupowa z komputerem.
Gil Katarzyna
Smalarz Barbara