5383


SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO Z DZIEĆMI

6-LETNIMI

Z CYKLU: „Mamo, tato, zobacz co potrafię”

Opracowała: Elżbieta Katarzyńska

Temat: „Miała wiewióreczka spiżarni sześć” - sytuacja edukacyjna

Cele:

Formy pracy:

- z całą grupą;

- indywidualna;

Metody pracy:

- podające - wiersz, instruktaż;

- problemowe - rozmowa w oparciu o wiersz, zadań otwartych,

- aktywizujące - zabawa ruchowa,

- praktyczne - zadań otwartych, zadań zamkniętych , działania dzieci.

Środki dydaktyczne: zagadki, pojemnik z orzechem włoskim, laskowym i piłeczką pingpongową, chusta, kartoniki z liczbami i znakami „+”, „- „, tablica, liczmany, napisy, litery samoprzylepne, obrazek z układem kostkowym,

Przebieg zajęcia:

  1. Utrwalenie charakterystycznych cech jesieni

Zagadka

Co to za pani, w złocie, w czerwieni,

Sady maluje, lasy przemieni?(jesień)

- rozmowa na temat -Co zmieniło się w przyrodzie od czasu, kiedy przyszliśmy do przedszkola do teraz?

2.”Co to jest” - zabawa dydaktyczna doskonaląca zmysł dotyku

Chętne dziecko -z zawiązanymi oczami- za pomocą dotyku rozpoznaje przedmioty: należy opisać ich wygląd i podać nazwę. Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność wypowiedzi.

  1. Rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego

Omówienie zwyczajów przegotowania do zimy wiewiórek, używanie określeń: spiżarnia, dziupla, przysmaki,…

  1. „Policz wyrazy”- zabawa gramatyczna

Na tablicy N. zawiesza napis- RUDA WIEWIÓRKA ROBI ZAPASY NA ZIMĘ.

Każde z dzieci ma za zadanie zaznaczyć ilość wyrazów w zdaniu i sylab

w poszczególnych wyrazach.

  1. „Dołóż tyle, żeby było…”- zabawa matematyczna

Nauczycielka umieszcza na tablicy 3 paski, które przedstawiają półki w spiżarni.

- dzieci mają do dyspozycji liczmany, na których tworzą swoje zbiory.

6- elementowy

Ile zrobić kroków do tyłu, aby było 6? N. pokazuje cyfrę większą od 6.

  1. „Jestem cyferką”- zabawa orientacyjno- porządkowa

Dzieci poruszają się pomiędzy rozłożonymi kartonikami z cyframi:1,2,3,4,5,6- przy muzyce. Na przerwę zatrzymują się przed najbliższa cyfrą: wybiórczo pytamy: Jaką jesteś cyfrą? Następnie prosimy dzieci , aby utworzyły zespoły zgodnie z cyfrą, przy której stoją: jedynki, dwójki, trójki, itd. Zabawę przeprowadzamy kilka razy, aby dzieci mogły być różnymi cyframi i tworzyć zmienne zespoły.

  1. „Pomóż wiewiórce policzyć przysmaki”- praca indywidualna

Dzieci na kartach pracy tworzą zbiory, oznaczają ich liczebność cyfrą lub za pomocą symbolu: kropki, kreski.

  1. „ Minki”- ewaluacja zajęcia

Dzieci składają kartkę na pół, jeśli są zadowolone ze swojej pracy za zajęciu przyklejają „uśmiech” na oznaczonej lewej części, jeśli stwierdzą, że miały problemy-„smutną buzię” umieszczają na prawej części.


