Matematyczne okazje, dla dzieci, Matematyka(1)


SCENARIUSZ ZAJĘCIA.

Temat: „Matematyczne okazje - misie”.

Grupa: 6 -latki.

Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.

Cele operacyjne:

dziecko:

Metody:

Formy:

Środki wspomagające działania: cyfry 1-26, obrazki misia, misie maskotki, dzwoneczek, kredki, tablice, kartki, klej, pędzelki, papierowe kwiaty, koperty, muzyka

Przebieg zajęcia:

1. Wstęp:

2. Zapoznanie z misiem:

- miś jest …..

- lubię misia, bo….

- kiedy go przytulam to….

- Co by było gdyby nie było misiów?

- każde dziecko otrzymuje obrazek z misiem

- zadaniem dzieci jest ubranie ( narysowanie) misia w wiosenne czapeczki, spodenki, bluzki oraz nadanie imienia

3. Numerowanie misiów:

- każde dziecko zawiesza swojego misia na tablicy pod kolejnym numerem, mówi jego imię, określa liczbę porządkową misia

- nauczycielka każdemu dziecku przyczepia na ubraniu kwiatek.

- wspólne odczytanie numerów porządkowych misiów

4. Zgadnij, o którym misiu mówię?” - zabawa dydaktyczna.

- nauczycielka opisuje słownie wygląd misia na podstawie jego ubioru, a dzieci maja za zadanie wskazać odpowiedniego misia i określić liczbę porządkową, pod którą jest przyczepiony

- następnie chętne dzieci opisują wybranego misia, a inne odgadują, który to jest, podają liczbę porządkową.

Ustawienie krzesełek w półkolu.

Dzieci biorą do rąk misie maskotki.

5. „Spacer z misiem po łące:” - zabawa matematyczna z wykorzystaniem muzyki:

- dzieci siedzą z misiami na krzesełkach

- nauczycielka prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wyczarowuje łąkę (układa na dywanie kwiaty)

- zaprasza dzieci z misiami na łąkę - włącza muzykę

- dzieci spacerują między kwiatami, na przerwę w muzyce siadają na krzesełkach

- wskazane dziecko zaproszone na łąkę z misiem ma za zadanie zebrać odpowiednią ilość kwiatów zgodnie z treścią zadania np.

Gdy dziecko wykona zadanie siada, nauczycielka włącza ponownie muzykę i zabawa toczy się dalej.

6. „Kwiaty na łące” - zadania w zespołach.

- nauczycielka informuje dzieci, że ma w kopertach specjalne zadania do wykonania, jest ich cztery według kolorów kwiatów na ubraniach dzieci.

Dzieci dzielą się według kolorów przyczepionych kwiatków ( czerwonych, fioletowych, pomarańczowych, niebieskich) na cztery zespoły.

- kolejno zaprasza zespoły do stolików i odczytuje zadania

- ilość naklejonych kwiatów na kartce jest określona poprzez zadanie, posłuchajcie:

- dzieci naklejają na kartkach odpowiednia ilość kwiatów zgodną z treścią zadania.

7. „Wiosenna łąka” - praca integracyjna:

- dzieci naklejają swoje kartki z kwiatami na duży arkusz tworząc łąkę.

8. Zakończenie - taniec w kole przy muzyce

- podziękowanie za wspólna zabawę.

5


