KONSPEKT ZAJĘĆ
1. |
Prowadzący: |
Bartosz Butrym |
2. |
Nazwa formy kształcenia: |
Kurs |
3. |
Typ zajęć |
Zajęcia teoretyczne |
4. |
Przedmiot nauczania: |
Prawo o ruchu drogowego |
5. |
Tematy zajęć: |
Akty prawne-przepisy o ruchu drogowym i ich znaczenie (ustawy i rozporządzenia). Podstawowe pojęcia i definicje - droga, jezdnia, pas ruchu, kierowca, pojazd, itd. |
6. |
Cel ogólny: |
Słuchacz zna jakie akty prawne regulują przepisy ruchu drogowego oraz podstawowe pojęcia i definicje w niej zawarte |
7. |
Cele operacyjne: |
Kursant: - wie, jaki akt prawny reguluje ruch drogowy, - potrafi omówić znaczenie Ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”, - zna zakres obowiązywania przepisów ruchu drogowego, - prawidłowo definiuje podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym, - jest świadomy znajomości oraz konieczności przestrzegania przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, - swoją postawą da przykład innym uczestnikom ruchu drogowego, - jest skupiony i aktywny w trakcie realizacji tematu.
|
8. |
Metody kształcenia: |
Wykład, pokaz multimedialny, pogadanka, ćwiczenia |
9. |
Środki dydaktyczne |
Komputer, projektor multimedialny, akty prawne (ustawa i rozporządzenia) |
10. |
Miejsce zajęć: |
Sala wykładowa |
11. |
Czas zajęć: |
45 minut |
Ogniwa procesu dydaktycznego |
Przebieg zajęć |
Czynności |
Czas |
Zasady nauczania |
Metody kształcenia, środki dydaktyczne |
Uwagi |
|
|
|
Instruktora |
Kursantów |
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Część wstępna |
Sprawdzenie listy obecności
Zapoznanie z tematem i celami zajęć |
Zaznacza obecność w dzienniku Podaje temat i zapoznaje słuchaczy z celami zajęć
|
Zgłaszają obecność
|
5 |
Świadomej aktywności |
Pokaz, prezentacja multimedialna |
Slajd 1 |
Część główna zajęć |
AKTY PRAWNE Przepisy o ruchu drogowym określają akty prawne, regulujące ruch drogowy. Wyróżniamy następujące akty:
Znaczenie Przepisów Ruchu Drogowego
ZAKRES OBOWIĄZYWANIA PRZEPISÓW R.D.
Podstawowe pojęcia oraz definicje zawarte w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym: „Droga” to wydzielony pas terenu składający się z: jezdni, pobocza, chodnika, drogi (ścieżki) dla pieszych, drogi (ścieżki) dla rowerów, torowiska dla pojazdów szynowych, znajdującego się w obrębie tego pasa „Jezdnia” to część drogi przeznaczonej do ruchu pojazdów. UWAGA! W skład jezdni nie wchodzi zatoka autobusowa. „Pas ruchu” to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. „Obszar zabudowany” oznaczony znakiem. Koniec obszaru zabudowanego oznacza znak z czerwonym paskiem „Strefa zamieszkania” to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. „Pieszy” osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower,motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującej rowerem pod opieką osoby dorosłej. „Przejście dla pieszych” to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi
|
Wyświetla temat na ekranie za pomocą rzutnika i zapisuje w dzienniku lekcyjnym. Przedstawia odpowiednie przykłady, zasady postępowania
|
Zapisują temat w zeszytach, Poznają nowe wiadomości, Notują w zeszytach, Słuchają
|
25 |
Świadomej aktywności, Poglądowości, Stopniowania trudności, Systemowości i logicznej kolejności |
Wykład, Komputer z projektorem, Prezentacja multimedialna |
Slajd 2
Slajd 3
Slajd 4
Slajd 5 Slajd 6
Slajd 7,8,9 Slajd 10,11,12
Slajd 31 Slajd 32
Slajd 33
Slajd 34
Slajd 39
Slajd 40
Slajd 47
Slajd 54
Slajd 61
Slajd 68 Slajd 69
Slajd 70
Slajd 71
Slajd 72
Slajd 73
|
|
Utrwalenie omawianego materiału nauczania poprzez pogadankę powtórzeniową
Kontrola stopnia opanowania wiadomości (kontrola bieżąca) w celu wykrycia braków i luk w wiadomościach oraz oceny trwałości i operatywności wiedzy
|
Rozdaje kursantom test składający się z czterech pytań dotyczących tematu bieżącej lekcji oraz omawia wątpliwości |
Wspólnie rozwiązują test, porównują swoje odpowiedzi z prawidłowymi oraz weryfikują swoją wiedzę |
10 |
Trwałości wiedzy i umiejętności; Efektywności Operatywności wiedzy |
Pogadanka,
Test na papierze Komputer, Projektor multimedialny |
(powrót do wykorzystanych materiałów w zależności od potrzeb)
|
Część końcowa |
Omówienie przebiegu zajęć, wyjaśnienie wątpliwości. Podanie tematyki zajęć następnych: „Ogólne zasady ruchu drogowego - ruch pojazdów na autostradzie i drodze ekspresowej, w strefie zamieszkania oraz na drogach wewnętrznych”. |
Wyjaśnia wątpliwości
Podaje zakres materiału do opanowania |
Kursanci zadają pytania
Notują |
5 |
|
|
|
Sporządził:
TEST SPRAWDZAJĄCY nr:1 Kursant:………………………………………………
Który z aktów prawnych reguluje przepisy ruchu drogowego:
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997r.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 31 grudnia 2005r.
Ustawa o Drogach Publicznych z 20 czerwca 1997r.
Osoba kierująca pojazdem silnikowym to:
pieszy b. kierowca c. woźnica
Przejeżdżanie obok pojazdu poruszającego się w przeciwnym kierunku nazywamy:
wyprzedzanie b. wymijanie c. omijanie
Który z wymienionych pojazdów to pojazd samochodowy:
rower b. motorower c. motocykl
8