3890


Dawid Szustakiewicz

Rok studiów: 2

Nr albumu: 130031

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Odwadnianie kopalni odkrywkowej

Sprawdzający:

Dr inż. Monika Derkowska-Sitarz

Wrocław, czerwiec 2006r.

1. Opis terenu i wykonanych zabiegów odwadniających

Kopalnia położona jest w województwie wrocławskim (obecnie dolnośląskim), na terenie miasta Sobótka, przy jego zachodniej granicy. Od północy zlewnia jest ograniczona drogą, a kopalnie leży w bezpośrednim sąsiedztwie tejże drogi. Odkrywka położona u podnóża wzniesienia o wysokości ponad 400 m n.p.m.

Pod względem hydrologicznym teren jest zróżnicowany. Znajduje się tutaj wiele mniejszych i większych cieków, będących dopływami (pośrednio i bezpośrednio) rzeki Czarna Woda płynącej na północ od kopalni.

Przepływająca prze kopalnię rzeka została przełożona na południe od kopalni. Do obudowania koryta rzecznego użyto betonu. Średni spadek dna rzeki na całej długości oraz poszczególnych odcinkach wynosi 30 ‰. Zostało to zachowane dzięki dwóm progom wodnym:

Próg

Wysokość progu [m]

Metr rzeki

1

3,4

280

2

3,2

330

2. Obliczenie powierzchni zlewni

Zlewnia rzeki - 450 500 m2

Zlewnia kopalni - 348 800 m2

Całkowita zlewnia powierzchniowa - 799 300 m2

Obliczenie powierzchni zlewni przedstawia rysunek poniżej.

3. Obliczenia przepływów maksymalnych o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia

3.1. Przepływ maksymalny o prawdopodobieństwie wystąpienia 1 %

0x01 graphic

Obliczenie czasu dobiegu wody korytem Tr [min]

0x01 graphic

L - długość zlewni -2000m

Vr - prędkość przepływu [m/s] (0,2 do 1,5 m/s)

Vr = 1,5 m/s

0x01 graphic

Tr = 1333,33 s

Tr = 22,22 min

Obliczenie czasu spływu po stokach Ts [min]

0x01 graphic

Bz - szerokość zlewni [m]

Vs - prędkość spływu po stokach [m/s] (0,2 m/s)

0x01 graphic

A - powierzchnia zlewni [m2]

L - długość zlewni [m]

0x01 graphic

Bz = 399,65 m

0x01 graphic

Ts = 999,125 s

Ts = 16,65 min

B - współczynnik (odczytany z tabeli) zależny od czasu spływu po stokach (Ts=30) i czasu dobiegu wody korytem (Tr=30)

B = 0,0820

ψ - współczynnik spływu [ ]

ψ = 1 - C1 - C2 - C3

C1 - współczynnik zależny od topografii terenu - 0,10 - teren wyżynny

C2 - współczynnik zależny od rodzaju gleb - 0,40 - ciężkie nieprzepuszczalne gliny

C3 - współczynnik zależny od pokrycia terenu szatą roślinną - 0,2 - teren leśny

ψ = 1 - 0,10 - 0,40 - 0,2

ψ = 0, 3

P1% - opad o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat [mm]

P1% = 82 mm

A - powierzchnia zlewni [km2]

A= 0,7993 km2

λ1 - współczynnik zależny od powierzchni zlewni i określonego prawdopodobieństwa wystąpienia badanego przepływu [ ]

λ1 = 1

0x01 graphic

Q1% = 0,0820 * 0,3 * 82 * 0,7993 * 1

Q1% = 1,61 m3/s

3.2. Przepływ maksymalny o prawdopodobieństwie wystąpienia 10%

0x01 graphic

P10% - opad o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 10 lat [mm]

P10% = 0,7 * P1%

P10% = 57,4 mm

λ10 - współczynnik zależny od powierzchni zlewni i określonego prawdopodobieństwa wystąpienia badanego przepływu [ ]

λ10 = 0,43

Q10% = 0,0820 * 0,3 * 57,4 * 0,7993 * 0,43

Q10% = 0,49 m3/s

4. Obliczenie możliwości przepływu wody w kanałach otwartych

0x01 graphic

0x01 graphic

F - pole przekroju kanału

QP%MAX - maksymalny przepływ przez kanał o określonym prawdopodobieństwie [m3/s]

VMAX - maksymalna prędkość przepływu przez kanał

VMAX = 1,0 m/s

F = 1,61 / 1,0

F = 1,61 m2

H - napełnienie koryta [m]

H = 1,0 m

1 : 2 - pochylenie skarp

0x01 graphic

m = 2,0 [m]

0x01 graphic

x = 1,0 m

b = bśr - 2x

Zakładam wartość b = 0,5 m

bśr = b + 2x

bśr = 0,5 + 2 * 1,0

bśr = 2,5 m

B = b + 2m

B = 0,5 + 2 * 2,0

B = 4,5 m

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

y = 2,24 m

Obwód zwilżony:

U = b + 2y [m]

U = 0,5 + 2 * 2,24

U = 4,98 m

Promień hydrauliczny:

R = F / U

R = 1,61 / 4,98

R = 0,32 m

Średnia prędkość przepływu wody w korycie:

0x01 graphic

w - współczynnik szorstkości, materiał obudowy: beton

w = 0,16

0x01 graphic

c = 67,92

Spadek dna rzeki na całej długości oraz na poszczególnych odcinkach został utrzymany na poziomie i = 30 ‰

0x01 graphic

0x01 graphic

Qmobl = F * Vśr

Qmobl = 1,61 * 6,65

Qmobl = 10,71 [m3/s]

Qmobl > QP%MAX

10,71 > 1,61 m3/s

5. Obliczenia dotyczące eksploatacji kopalni

Obliczenie rzędnej terenu Rzt

  1. 221,20 m n.p.m.

  2. 232,50 m n.p.m.

  3. 237,50 m n.p.m.

  4. 241,20 m n.p.m.

  5. 227,50 m n.p.m.

Obliczenie rzędnej dna odkrywki Rzd

Rzd = Rzt - H0

H0 = 20,0 m

  1. 201,20 m n.p.m.

  2. 212,50 m n.p.m.

  3. 217,50 m n.p.m.

  4. 221,20 m n.p.m.

  5. 207,50 m n.p.m.

Obliczenie rzędnej zwierciadła wody podziemnej Rzz

Rzz = Rzt - x

x = 5,1 m

  1. 216,10 m n.p.m.

  2. 227,40 m n.p.m.

  3. 232,40 m n.p.m.

  4. 236,10 m n.p.m.

  5. 222,40 m n.p.m.

Obliczenie rzędnej spągu warstwy wodonośnej Rzw [m n.p.m.]

Rzw = Rzz - mw

mw = 35 m

  1. 181,1 m n.p.m.

  2. 192,4 m n.p.m.

  3. 197,40 m n.p.m.

  4. 201,10 m n.p.m.

  5. 187,4 m n.p.m.

Pola powierzchni kopalni w odpowiednich latach eksploatacji:

P1 = 4 500 m2 P7 = 50 850 m2

P2 = 9 225 m2 P8 = 62 850 m2

P3 = 13 925 m2 P9 = 70 250 m2

P4 = 22 775 m2 P10 = 83 025 m2

P5 = 31 650 m2 P11 = 91 575 m2

P6 = 42 150 m2 P12 = 101 575 m2

6. Dopływ powierzchniowy do kopalni

Qpow = V / t [m3/h]

Qpow = V / 32

t - czas spływu [32 h]

V - objętość pompowanej. wody [m3]

0x01 graphic

Foi - powierzchnia odkrywki w i-tym roku eksploatacji [m2]

ψśr - średni współczynnik spływu [ ]

0x01 graphic

ψskarp = 0,55 Fskarp = 30% * Foi [m2]

ψdna = 0,4 Fdna = 70% * Foi [m2]

ψtz = 0,3 Ftz = Am - Foi [m2

Dopływ powierzchniowy:

Rok eksploatacji

Fo

[m2]

Fskarp

[m2]

Fdna

[m2]

Ftz

[m2]

Ψśr

V

[m3]

Qpow

[m3/h]

Qpow

[m3/d]

1

4 500

1350,0

3150,0

344 300

0,30

77,97

2,44

58,48

2

9 225

2767,5

6457,5

339 575

0,30

160,89

5,03

120,66

3

13 925

4177,5

9747,5

334 875

0,31

244,42

7,64

183,31

4

22 775

6832,5

15942,5

326 025

0,31

404,56

12,64

303,42

5

31 650

9495,0

22155,0

317 150

0,31

568,92

17,78

426,69

6

42 150

12645,0

29505,0

306 650

0,32

768,22

24,01

576,16

7

50 850

15255,0

35595,0

297 950

0,32

937,34

29,29

703,00

8

62 850

18855,0

43995,0

285 950

0,33

1176,53

36,77

882,40

9

70 250

21075,0

49175,0

278 550

0,33

1327,46

41,48

995,60

10

83 025

24907,5

58117,5

265 775

0,33

1594,17

49,82

1195,63

11

91 575

27472,5

64102,5

257 225

0,34

1777,03

55,53

1332,77

12

101 575

30472,5

71102,5

247 225

0,34

1995,32

62,35

1496,49

7. Dopływ podziemny do kopalni

0x01 graphic

m - miąższość warstwy wodonośnej ( H ) [m]

k - współczynnik filtracji [m/d]

s - wielkość depresji

s = H - h [m]

h - różnica w wysokości dna odkrywki i spągu warstwy wodonośnej (wyliczona na podstawie średnich wartości rzędnych)

s = 35,0 - 20,1 = 14,9 m

Rc- całkowity zasięg leja depresji [m]

Rc = R + r

r - promień zastępczy wyrobiska [m]

0x01 graphic

R - promień leja depresji [m]

0x01 graphic

t - czas eksploatacji w dobach

0x01 graphic

m - miąższość warstwy wodonośnej (H) [m]

k - współczynnik filtracji [m/d]

μ - współczynnik odsączalności [-]

0x01 graphic

Dopływ podziemny:

Rok eksploatacji

Fo

[m2]

r

[m]

R

[m]

Rc

[m]

Qpodz

[m3/d]

1

4 500

37,85

1033,26

1071,11

2549,67

2

9 225

54,19

1461,25

1515,44

2558,78

3

13 925

66,58

1789,66

1856,23

2561,12

4

22 775

85,14

2066,52

2151,66

2639,07

5

31 650

100,37

2310,44

2410,81

2681,25

6

42 150

115,83

2530,96

2646,79

2723,98

7

50 850

127,22

2733,75

2860,97

2737,99

8

62 850

141,44

2922,50

3063,94

2771,28

9

70 250

149,54

3099,78

3249,32

2768,50

10

83 025

162,57

3267,45

3430,02

2795,21

11

91 575

170,73

3426,93

3597,67

2796,39

12

101 575

179,81

3579,32

3759,13

2803,68

8. Dopływ całkowity do kopalni

Rok eksploatacji

Qpow

[m3/d]

Qpodz

[m3/d]

Qcałk

[m3/d]

Qcałk

[m3/s]

1

58,48

2549,67

2608,14

0,0302

2

120,66

2558,78

2679,44

0,0310

3

183,31

2561,12

2744,43

0,0318

4

303,42

2639,07

2942,49

0,0341

5

426,69

2681,25

3107,94

0,0360

6

576,16

2723,98

3300,14

0,0382

7

703,00

2737,99

3440,99

0,0398

8

882,40

2771,28

3653,68

0,0423

9

995,60

2768,50

3764,10

0,0436

10

1195,63

2795,21

3990,84

0,0462

11

1332,77

2796,39

4129,16

0,0478

12

1496,49

2803,68

4300,16

0,0498

9. Dobór pomp

  1. wysokość podnoszenia wody przez pompę

Hp = h1 + h2 + h3

h1 = H0 = 20 m

h2 = 10% h1 = 2,0 m

h3 = 30% (h1 + h2)

h3 = 30% * 22,00

h3 = 6,6 m

Hp = 30,6 m

  1. ilość pompowanej wody

Qpomp = 1,2 * Qcałk [m3/h]

Qpomp = 1,2 * (4300,16/24)

Qpomp = 215,01 [m3/h]

  1. dobór pompy

  1. ilość pomp

Ilość pomp roboczych:

n = (Qpomp/q) * 1,5

n = (215,01 / 120) * 1,5

n = 2,68

n = 3

Ilość pomp rezerwowych:

nr = 50% * n

nr = 1,5

nr = 2

Całkowita ilość pomp:

nc = n + nr

nc = 2+3

nc = 5

10. Dobór rurociągów

  1. rurociągi 1 pompy

0x01 graphic

0x01 graphic

drss = 0,16 m

d = drss + 2*s

s - grubość ścianki rury

s = 0,01 m

d = 0,16 + 0,02

d = 0,18 m

Średnica rury o wymiarach nominalnych wynosi 194 mm

0x01 graphic

0x01 graphic

drtl = 0,13 m

d = drss + 2*s

s = 0,01 m

d = 0,13 + 0,02

d = 0,15 m

Średnica rury o wymiarach nominalnych wynosi 159 mm

  1. rurociąg zbiorczy

dz > d

Średnica rury o wymiarach nominalnych wynosi 245 mm

11. Zbiornik przy pompowni i jego objętość

t = 1 doba

Vz = Qpomp / t [m3]

Vz = (215,01 * 24) / 1

Vz = 5160,24 m3

16



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3890
3890
3890
200414 3890
3890
3890
3890
laboratorium artykul 2007 11 3890

więcej podobnych podstron